Materiał Partnera
Kiedy naprawdę opłaca się montaż instalacji LPG w samochodzie?

Kiedy naprawdę opłaca się montaż instalacji LPG w samochodzie?

Właściciele pojazdów napędzanych benzyną mają możliwość zamontowania zbiornika LPG umożliwiającego przełączenie zasilania na gaz. Taki zabieg pozwala nie tylko na bardziej ekonomiczną jazdę, ale też jest bezpieczny dla środowiska. Stosowanie gazu znacznie zmniejsza emisję spalin. Jednak sam montaż instalacji generuje jednorazowy, ale stosunkowo duży koszt. Dlatego też warto rozważyć, czy decyzja o stosowaniu gazu jest rzeczywiście opłacalna. Zależy to przede wszystkim od rodzaju samochodu i silnika, a także stylu, długości i regularności jazdy. Znaczenie ma również odpowiednie serwisowanie i dokonywanie przeglądów. W jakich warunkach zasilanie autogazem jest korzystne dla kierowcy?

Zalety korzystania z LPG

Na początku należy zauważyć, że LPG posiada zarówno walory ekonomiczne, jak również ekologiczne. Co to oznacza w praktyce? Gaz podczas spalania emituje zdecydowanie mniej szkodliwych substancji niż benzyna. Dzięki temu mniej zanieczyszczeń dostaje się do atmosfery. Oprócz tego, generuje niższe koszty eksploatacji. Ceny LPG są stosunkowo niewielkie w porównaniu do benzyny lub oleju napędowego. Kolejną zaletą jest szerokie zastosowanie – instalacja LPG może być wykonana w różnych typach samochodów.

Jak tłumaczy mechanik z warsztatu samochodowego BAS: Przy wykonywaniu instalacji gazowej sposób zasilania samochodu może być dowolny. Montaż LPG przeprowadzany jest dla samochodów wyposażonych w gaźnik, monowtrysk, wtrysk wielopunktowy lub bezpośredni. Z powodzeniem obsługiwane są również samochody z silnikami rzędowymi i w układzie V, a także pojazdy wyposażone w plastikowy kolektor. Przed założeniem instalacji gazowej zalecane jest wykonanie diagnostyki komputerowej  i sprawdzenie stanu silnika.

W jakich warunkach montaż instalacji LPG przyniesie zysk?

Niskie koszty eksploatacji oraz korzystne ceny autogazu sprawiają, że jego stosowanie może być opłacalne. Trzeba jednak rozważyć, czy opłata za instalację nie przekroczy potencjalnych zysków. Uzyskanie profitów uzależnione jest od takich czynników jak: przebieg samochodu, przeciętne zużycie paliwa, długość pokonywanych tras oraz wielkość silnika. Biorąc pod uwagę te parametry, można sprawdzić, czy montaż instalacji jest rzeczywiście korzystny.

Zależność między przebiegiem samochodu i przeciętnym zużyciem autogazu a oszczędzaniem może wydawać się zaskakująca. Otóż, im większy przebieg i zużycie, tym większy potencjalny zysk. Ponadto, instalacja LPG jest szczególnie opłacalna przy pokonywaniu dalekich tras. Regularne, częste, długie wyjazdy, pokonywane ze średnią prędkością pozwalają zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy przeznaczanych na zasilanie pojazdu. Warto zauważyć również, że montaż LPG jest rekomendowany dla samochodów o dużych silnikach, pochłaniających sporą ilość paliwa.

Rodzaje instalacji LPG

Zysk płynący z zastosowania autogazu w pojeździe jest uzależniony także od sposobu zamontowania. Instalacja powinna być dopasowana do specyfiki i parametrów pojazdu oraz stylu jazdy kierowcy. Najpowszechniej stosowane są instalacje z sekwencyjnym wtryskiem gazu. Ich montaż jest korzystny zwłaszcza ze względów finansowych.

Nieco inne zalety mają urządzenia wykorzystujące bezpośredni wtrysk gazu. Dzięki funkcji zużywania wyłącznie gazu w trybie LPG pozwalają zaoszczędzić środki przeznaczane dotychczas na paliwo. Z kolei instalacje oparte na wtrysku gazu w fazie ciekłej umożliwiają bardzo szybkie przełączanie rozruchu na gaz, co również oznacza większy zysk dla kierowcy.

Kategorie
Warto przeczytać
Co się stało z marką Lancia?
W 2017 roku marka Lancia zajmująca się produkowaniem samochodów zaczęła wycofywać się z rynków europejskich. Firma od długiego czasu była kojarzona z wprowadzaniem nowych, innowacyjnych rozwiązań, które z roku na...
Szeroki zakres usług serwisowych oferowanych przez warsztat Szwarc & Gruba
Warsztat samochodowy Szwarc & Gruba to znane miejsce na mapie Trójmiasta. To właśnie tutaj serwisowane są auta różnego typu, w których dokonywane są zarówno naprawy bieżące, jak i specjalistyczne czynności związane...
Tuning lamp samochodowych – ciekawe pomysły
Samochód jest pojazdem, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Służy on przede wszystkim do przemieszczania się. Jego ważnymi częściami są lampy i reflektory. Służą one do oświetlania...
Znajdź warsztaty samochodowe