Jakie opony letnie wybrać?

Jakie opony letnie wybrać?

Zastanawiasz się, jak zadbać o bezpieczeństwo na drodze? Przede wszystkim zatroszcz się o odpowiednie opony dopasowane do zmieniających się warunków. Wiosna za pasem, więc już teraz warto przygotować auto do spokojnej i bezkolizyjnej jazdy. Nie wiesz, kiedy zmienić opony na letnie? Przeczytaj poradnik i dowiedz się kiedy wybrać się na wizytę do warsztatu i na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

Kiedy zmienić opony na letnie?

Masz wątpliwości, kiedy powinno się zmienić opony na letnie? Czy zrobić to już na początku marca, czy może zaczekać jeszcze kilka tygodni? Specjaliści prowadzący warsztaty samochodowe zalecają, by nie kierować się konkretnym terminem, ale przede wszystkim zwrócić uwagę na obecnie panujące warunki atmosferyczne.

Wiosenna pogoda bywa zmienna i kapryśna, dlatego najlepiej zmienić opony, gdy średnia temperatura w ciągu całej doby jest wyższa niż 7 stopni Celsjusza. Dlatego optymalnym okresem na wymianę opon z zimowych na letnie jest zwykle koniec marca lub początek kwietnia.

Jak odróżnić oponę zimową od letniej?

Przeznaczenie opony łatwo poznać po umieszczonych na niej oznaczeniach. Opony zimowe posiadają zwykle charakterystyczny znak płatka śniegu. Poza tym opony przeznaczone do jazdy w mroźnych warunkach łatwo rozpoznać po kształcie bieżnika. Takie opony mają siatkę lameli, czyli charakterystycznych nacięć, które są gwarancją bezkolizyjnej jazdy nawet na drodze pokrytej lodem. Posiadają również wyprofilowane rowki odprowadzające wodę. Trzeba pamiętać, że takie opony nie sprawdzą się do jazdy latem ze względu na budowę, która zmniejsza sprawność na suchej powierzchni.

Poza tym opony letnie i zimowe różnią się składem mieszanki gumy, z której są wykonane. Opony letnie są odpowiednio miękkie, co latem gwarantuje właściwe hamowanie, jednak w czasie chłodów taka mieszanka gumy twardnieje. Opona zimowa pozostaje miękka w każdych warunkach.

Jak kupić dobre opony letnie?

Na rynku znajdziesz szeroki wybór w różnych cenach. Czy należy kierować się kosztem zakupów, czy tanie opony letnie to dobry pomysł? Zakup drogich opon nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Droższe modele zdecydowanie są przeznaczone dla wymagających osób, natomiast osoby niekorzystające z samochodu na co dzień, mogą zdecydować się na opony ze średniej półki.

Weź też pod uwagę rozmiar opony, który musi być dostosowany do pokonywanej trasy. Jeśli głównie poruszasz się po mieście, wybierz wąskie i wysokie opony. Pokonujesz długie trasy? Lepsze będą szerokie i niskoprofilowe opony zapewniające właściwą przyczepność.

Nie wiesz, czy opłaca się kupić opony letnie używane? Guma z czasem traci elastyczność, więc jazda może stać się mniej bezpieczna. Starsze ogumienie szybciej się zużywa, więc koniecznie zwróć uwagę na rok produkcji opony. Taką informację znajdziesz z boku opony.

Kolejna ważna sprawa to sprawdzenie bieżnika opony. Szczególnie istotna jest głębokość bieżnika, która zgodnie z przepisami nie może być mniejsza niż 1,6 mm. Zbyt płytki bieżnik nie nadaje się do jazdy na śliskim i mokrym podłożu. Nie zapomnij też o odpowiednim wyważeniu kół.

Zastanawiasz się, jakie powinno być ciśnienie w oponach letnich? Taką informacje znajdziesz z boku opony. Poza tym zalecane ciśnienie ustalisz w serwisie wymiany opon lub możesz poradzić się sprzedawcy. Najlepiej kontrolować stan ciśnienia co miesiąc. To bardzo istotne, bo nieodpowiednie ciśnienie sprawi, że jazda nie będzie komfortowa i bezpieczna. Zbyt miękka opona nie zapewni cichego podróżowania, poza tym źle napompowana szybciej się zużyje. Opony mogą ścierać się na brzegach lub w środkowej części, co wiąże się potrzebą częstszej wymiany i większymi kosztami.

Kategorie
Warto przeczytać
Peugeot czy Citroen - który wybrać?
Konkurencja na rynku motoryzacyjnym zmusza producentów samochodów do poszukiwania nowych sposobów na przekonanie klientów do swoich produktów. Rywalizacja ta trwa już od dłuższego czasu i obejmuje wiele sfer począwszy...
Rodzaje akumulatorów samochodowych
Aby dostarczyć samochodowi odpowiednią energię elektryczną do rozruchu, potrzebny jest akumulator. Jest to swego rodzaju bateria, którą należy regularnie ładować. Niegdyś akumulatory charakteryzowały się niewielką mocą....
Zalety posiadania samochodu z turbosprężarką
Na polskich drogach coraz częściej spotkać można samochody wyposażone w turbosprężarki. Urządzenia te swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim temu, że ich zastosowanie zwiększa moc pojazdu przy jednoczesnym...
Znajdź warsztaty samochodowe