Materiał Partnera
Jak wymienić lampy w aucie?

Jak wymienić lampy w aucie?

Motoryzacja tak się rozwinęła w ciągu ostatnich lat, że budowa samochodu jest coraz bardziej skomplikowana. Dziś już niewiele można samodzielnie zrobić w aucie i prawie z każda drobną naprawą lub wymianą należy udać się do mechanika. Co prawda, niektóre drobne czynności może wykonać sam kierowca, gdy dysponuje odpowiednim kompletem narzędzi. Czy trudno jest wymienić lampy i żarówki w samochodzie?

Wymiana lamp w samochodzie

Jeżeli już dłuższy czas użytkuje się auto, to czasem zachodzi konieczność wymiany lampy przedniej lub tylnej. Lampy lepiej wymieniać parami, bo w przeciwnym razie może być pewna równica w przejrzystości szkła. Inaczej sprawa się ma, gdy pęknie obudowa lub podczas kolizji uszkodzi się szkło. Jazda z pękniętym szkłem lampy jest niedopuszczalna.

Nowe lampy i żarówki najlepiej kupić w takich miejscach, jak AUTO-ALEX. Jeśli ktoś czuje się na siłach, to nie powinno być trudności w dostaniu się do śrub mocujących lampy samochodowe. W przypadku tylnych świateł trzeba otworzyć klapę bagażnika i zrobić ogląd, czy śruby mocujące lampę są na wierzchu. Czasem trzeba odsunąć fragment wykładziny bagażnika. Należy zdjąć uszczelkę i odpiąć spinki, które ją mocują. Jeżeli pokażą się śruby lampy, trzeba je odkręcić, odpiąć kostkę i wyjąć lampę.

Wymiana przednich lamp odbywa się analogicznie, tylko trzeba unieść klapę silnika. Śruby powinny być widoczne. Niestety w pewnych typach aut dostęp bywa utrudniony i demontaż wymaga pewnej zręczności. W małych autach śruby mogą być zasłonięte innymi podzespołami. Wtedy niestety zachodzi konieczność wypięcia części, która jest utrudnieniem.

Wymiana żarówek to nic trudnego

O ile wymiana lamp może sprawić trudność osobie, która nigdy przedtem nie miała okazji tego robić, o tyle wymiana żarówek jest sprawą z założenia prostą. Trzeba tylko dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi producenta, bo w różnych typach aut mogą być nieznaczne różnice w budowie lampy. Niemniej jednak trzeba dostać się do tylnej części reflektora. Niestety w niektórych modelach aut niezbędny jest demontaż podzespoły, a czasem nawet całego zderzaka.

Do wymiany żarówki najlepiej odłączyć zasilanie. Żarówki we współczesnych autach mocowane są na specjalnych zatrzaskach, rzadziej wkręcane na gwint. Należy wyciągnąć przepaloną żarówkę i wsadzić lub wkręcić nową. Podczas tych czynności nie można się śpieszyć, tylko z wyczuciem postępować zgodnie z instrukcjami. Należy pamiętać, by trzymając nową żarówkę, nie dotykać palcami szklanych powierzchni.

Kategorie
Warto przeczytać
Zaawansowane powłoki ceramiczne do zabezpieczania lakieru samochodów
Lakier samochodowy, w wyniku długoletniej eksploatacji niestety często ulega uszkodzeniom mechanicznym, przetarciom i zmatowieniu. Niekorzystny wygląd pojazdu rzutuje na zmniejszenie się jego wartości na rynku wtórnym....
Serwis i czynności sezonowe przy wynajmie aut
Każde auto, nawet takie, które zostało wynajęte długoterminowo, wymaga oczywiście okresowych przeglądów technicznych oraz działań, które mają związek z eksploatacją pojazdu na co dzień. Działaniami tymi zajmuje się...
Kiedy sprzęgło w aucie wymaga wymiany?
Dzięki obecności sprzęgła w pojeździe możliwe jest płynne ruszanie autem, czy też zmiana biegów. Jego zadaniem jest też tłumienie drgań w układzie napędowym, co sprawia, że auto może działać poprawnie. Nieustanna...
Znajdź warsztaty samochodowe
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas