Jak wygląda i kiedy jest potrzebna wymiana klocków hamulcowych?

Jak wygląda i kiedy jest potrzebna wymiana klocków hamulcowych?

Wymiana klocków hamulcowych jest jedną z najłatwiejszych napraw, dlatego nie warto z nią zwlekać. Sprawny układ hamulcowy ma wpływ nie tylko na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, ale też innych uczestników ruchu drogowego. Uszkodzone hamulce mogą także przyczynić się do przegrzania całego układu, dlatego sprawdź jak i kiedy powinieneś wymienić klocki.

Jak działają klocki hamulcowe?

Klocki hamulcowe współpracują z tarczami, pozwalając na zmniejszenie prędkości samochodu lub jego całkowite zatrzymanie. W czasie naciskania pedału są one wypychane przez tłoczek i dociskane do tarczy, co powoduje tarcie warstwy ciernej klocka o warstwę roboczą tarczy hamulcowej.

Do uszkodzenia może dojść w wyniku zwichrowania tarcz hamulcowych, przegrzania części, złego montażu lub zużycia po przekroczeniu określonego przebiegu auta.

Kiedy potrzebna jest wymiana?

Poniższe objawy powinny być sygnałem do szybkiej wymiany klocków hamulcowych:

 • Wydłużenie drogi hamowania auta
 • Wolniejsze przyspieszanie, któremu towarzyszy zapach spalenizny
 • Nagrzewające się felgi samochodowe
 • Piszczące klocki hamulcowe podczas jazdy i hamowania pojazdu
 • Wibracje kierownicy odczuwane przy zatrzymywaniu
 • Grubość mniejsza niż 2-1,5 mm

O konieczności wymiany podpowie też czujnik zużycia klocków hamulcowych lub dźwięk ocierających się o tarcze hamulcowe specjalnych blaszek, który wydobywa się, gdy grubość klocka jest niewielka.

Stan klocków hamulcowych można też sprawdzić samodzielnie – w tym celu należy zdjąć koła i sprawdzić stopień zużycia klocków przez otwory kontrolne w zaciskach hamulcowych. Pomoże w tym rowek, który znajduje się na powierzchni klocka – jeśli jest niewidoczny, możesz być pewny, że klocki są zużyte.

Klocki hamulcowe starczają na 30-60 tys. km, tarcze – 50-100 tys. km, dlatego po przekroczeniu danego przebiegu konieczna jest wymiana. Szybkość ich zużywania zależy od stylu jazdy kierowcy i sposobu użytkowania samochodu.

Jak wymienić klocki hamulcowe?

Aby wymienić uszkodzone części, odwiedź sprawdzony warsztat samochodowy. Możesz też zrobić to samodzielnie. Do naprawy będą ci potrzebne:

 • Zestaw okładzin ściernych dobranych do auta
 • Smar
 • Podstawowe klucze
 • Lewarek
 • Ściągacz

W pierwszej kolejności zabezpiecz samochód przed stoczeniem i zdejmij koła. Następnie zdemontuj zaciski hamulcowe – możesz to zrobić za pomocą klucza płaskiego – i cofnij znajdujący się w nim tłoczek tak, by zmieściła się w nim nowa okładzina cierna.

Wyciągnij zużyte klocki hamulcowe. Oczyść także zacisk i jarzmo za pomocą papieru ściernego. Warto również nałożyć smar na prowadnice, dzięki czemu zabezpieczysz się przed ewentualnym zapieczeniem tej części.

Włóż nowe klocki, pilnując, aby dobrze dopasować je do tarcz hamulcowych. Złe ułożenie może spowodować piski i szybsze zużycie hamulców w samochodzie.

Zamontuj wszystkie części, przykręć koło i dokręć śruby. To wszystko!

Pamiętaj jednak, że nowe klocki hamulcowe potrzebują czasu, aby się dotrzeć, dlatego przez pewien czas postaw na ostrożną jazdę. Warto też sprawdzić stan tarczy hamulcowych – jeżeli zauważysz pęknięcia, korozję lub nierówne zużycie części, wymień je razem z klockami.

Jakie klocki są najlepsze?

Przy wybieraniu klocków nie warto kierować się ceną – często najtańsze części nie są w stanie zapewnić poprawnego działania układu hamulcowego. Zużyją się także zdecydowanie szybciej niż produkty renomowanych firm, więc oszczędność z ich zakupu będzie tylko pozorna.

Wszystkie tarcze i klocki hamulcowe powinny posiadać homologację ECE R90, która określa standardy jakościowe, dlatego kupując samodzielnie, wybierz części, które mają takie oznaczenie. Znajdziesz je na opakowaniu i tylnej części klocka. 

Wiesz już jak wymienić klocki hamulcowe. Co jednak jeśli w twoim samochodzie ich wymiana łączy się z koniecznością odłączenia pompy płynu hamulcowego, a odsunięcie klocków od tarczy hamulcowej wymaga podłączenia auta do komputera? W tej sytuacji warto postawić na polecany warsztat samochodowy.

Kategorie
Warto przeczytać
Jak wygląda regeneracja wtryskiwaczy?
Wtryskiwacze w silnikach diesla z układem Common Rail pracują w warunkach bardzo wysokiego ciśnienia, co niestety przyczynia się do częstych awarii. Dlatego użytkownicy takich samochodów powinni zawsze wybierać...
Dlaczego samochody z LPG zużywają benzynę?
Napęd gazowy nie traci na popularności, ponieważ gaz LPG nie tylko jest o połowę tańszy niż benzyna, ale także znacznie bardziej przyjazny dla środowiska. Emisja tlenku azotu i CO2 jest niższa, niż w przypadku silników...
Dlaczego należy regularnie wymieniać olej silnikowy w pojeździe?
Podczas pracy silnika samochodowego powstaje w nim wysokie tarcie, a co za tym idzie - ciepło. To, w połączeniu z zanieczyszczeniami stwarza poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa mechanizmu. Aby redukować szanse, że...
Znajdź warsztaty samochodowe