Jak wybrać dobry warsztat samochodowy?

Jak wybrać dobry warsztat samochodowy?

Wybór warsztatu samochodowego to decyzja, która może wpłynąć nie tylko na nasz portfel, ale i bezpieczeństwo i dalsze użytkowanie samochodu. Źle naprawione auto z pewnością popsuje się ponownie. Aby móc spokojnie przespać noc w oczekiwaniu na odebranie pojazdu z serwisu, należy kierować się kilkoma sprawdzonymi krokami, które ułatwią wybór najlepszego mechanika.

Pierwsze wrażenie

O tym, czy zostawisz auto w konkretnym warsztacie, może zdecydować już pierwsze wrażenie. To, jak będzie przebiegać rozmowa z mechanikiemświadczy o tym, czy ma on niezbędną do wykonania naprawy wiedzę. Dobry mechanik samochodowy przed odebraniem kluczyków zapyta o przeszłość pojazdu, wykonane naprawy, wypadki a także sytuację, w której doszło do uszkodzenia części. Ustali także przebieg auta i warunki jego eksploatacji.

Pamiętaj, że dobre wyposażenie warsztatu samochodowego to gwarancja dobrze wykonanych usług. Nowoczesne wyposażenie warsztatu pozwoli na poprawną diagnozę usterki i sprawne jej usunięcie. Przyśpieszy także czas naprawy.

Dobry warsztat samochodowy jest przede wszystkim dobrze zorganizowany, dlatego rozejrzyj się i sprawdź, czy narzędzia, których używają mechanicy, są uporządkowane w specjalnych skrzynkach. Zwróć również uwagę na to, w jakich warunkach auto będzie oczekiwać na naprawę. 

Zakres usług warsztatu samochodowego

Wybierając warsztat samochodowy, zwróć uwagę, jaki zakres usług oferuje dany serwis. Może się okazać, że w jednej placówce nie będziesz mógł wykonać wszystkich potrzebnych napraw, a wtedy strata czasu i pieniędzy gwarantowana! Serwis samochodowy mający w swojej ofercie kompleksowe usługi dokona naprawy szybciej i taniej.

Warto zwrócić uwagę na to, ile lat na rynku funkcjonuje dana firma. Długi staż pracy świadczy o zadowolonych klientach i wysokiej jakości usług. Nowo powstałe warsztaty także mogą wykonywać dobrze swoją pracę, ale po co martwić się na zapas?

Odpowiednia dokumentacja

Dobry serwis samochodowy prowadzi stosowną dokumentację, dlatego pamiętaj, by upomnieć się o spisanie zlecenia naprawy oraz protokołu przyjęcia auta. W tym pierwszym powinien znaleźć się opis usterki, planowany zakres prac, cena usługi oraz termin jej wykonania, a także podstawowe dane klienta i naprawianego samochodu.

Protokół przyjęcia auta to dokument, który zawiera podstawowe dane samochodu, takie jak marka i rocznik oraz stan auta w chwili przyjęcia go przez mechanika – ilość paliwa w baku, przebieg oraz ewentualne uszkodzenia. Jest to bardzo ważny dokument, dzięki któremu zabezpieczysz się np. przed zarysowaniami karoserii przez nieuważnych mechaników.

Po naprawie powinieneś otrzymać również gwarancję, z którą będziesz mógł się zgłosić w razie zauważenia nieprawidłowości po powrocie z warsztatu.

Przebieg naprawy w serwisie samochodowym

Dobre warsztaty samochodowe to wysoka jakość usług, dlatego podczas naprawy wnętrze auta powinno zostać zabezpieczone specjalną folią. Renomowane warsztaty oferują także kompleksowe naprawy – nie bój się zapytać, czy przy wymianie opon zostanie sprawdzona zbieżność kół lub czy warsztat oferuje auta zastępcze na czas naprawy.

Ważny jest również stały kontakt z mechanikiem, który powinien poinformować klienta o dodatkowych usterkach znalezionych podczas naprawy i ewentualnym podwyższeniu ceny usługi jeszcze przed jej rozpoczęciem. Dobry warsztat samochodowy nie powinien dopuścić do sytuacji, w której klient łapie się za głowę po zobaczeniu rachunku.

Jeśli masz wątpliwości co do wysokości ceny naprawy, masz prawo poprosić mechanika o pokazanie części, które zostały wymienione. Oszuści często naprawiają sprawne jednostki, po wszystkim przekonując klienta, że ich zużycie było na tyle duże, że potrzebna była wymiana. Zapytaj się także o zwrot niewykorzystanych opakowań po oleju lub płynie chłodniczym.

Opinie znajomych

Nawet jeśli serwis samochodowy zrobił na tobie dobre wrażenie, warto zapytać się o opinię znajomych, którzy korzystali już z jego usług. Być może pełny parking przed warsztatem nie świadczy o ilości zadowolonych klientów a o złej organizacji pracy, a automat z kawą w recepcji używany jest także przez leniwych mechaników.

Warto przejrzeć również fora internetowe oraz wyszukiwarki firm, na których można znaleźć opinie klientów. Dobry research w internecie pozwoli ci także na zapoznanie się z przykładowymi cenami za daną usługę, dzięki czemu nie dasz się naciągnąć na podejrzanie wysoki rachunek. Cennik usług warsztatów samochodowych dostępny jest na większości wyszukiwarek.

Jeśli żaden warsztat samochodowy nie spełnia twoich oczekiwań, a posiadasz auto z salonu, warto wybrać autoryzowany serwis obsługi, w którym będziesz mieć pewność, że naprawa zostanie wykonana zgodnie z zaleceniami producenta auta a wykorzystane części będą oryginalne.

Kategorie
Warto przeczytać
Wyjazd na wakacje? Wybierz kamper!
Podróże w kamperze są bardzo wygodnym rozwiązaniem. Nie musisz myśleć o rezerwacji hoteli, jak i biletów na pociąg czy busa. Po prostu wsiadasz i jedziesz – dokąd chcesz i kiedy chcesz. Warto zatem przemyśleć zakup lub...
Czy samochodowe instalacje LPG są w 100 proc. bezpieczne?
Montaż instalacji LPG w samochodzie potrafi przynieść wynoszące nawet do 40 proc. oszczędności w wydatkach na tankowanie. Dlaczego więc nie wszyscy kierowcy decydują się  na to ekonomiczne rozwiązanie? Wielu z nich...
Jak dbać o samochody zabytkowe?
Samochody zabytkowe to interesujące, ale nietanie hobby. Wiele osób z zachwytem ogląda się za starymi autami, nie zdając sobie jednak sprawy, jak trudne jest zadbanie o zabytkowy pojazd. Specjalistycznych warsztatów,...
Znajdź warsztaty samochodowe