Jak serwisować klimatyzację samochodową?

Jak serwisować klimatyzację samochodową?

Niesprawna klimatyzacja samochodowa nie tylko nie chłodzi wnętrza w upalne dni, ale także może być niebezpieczna dla zdrowia. Rozwijające się grzyby i drobnoustroje mogą przyczynić się do alergii. Sprawdź, jak dbać o klimatyzację samochodową i kiedy wykonywać przegląd klimatyzacji. Dowiedz się, jak działa klimatyzacja w aucie i jak prawidłowo ją eksploatować.

Jak działa klimatyzacja samochodowa?

Działanie klimatyzacji samochodowej opiera się na pracy kilku najważniejszych części, takich jak skraplacz, nazywany również chłodnicą klimatyzacji, który znajduje się z przodu samochodu, oraz parownik umieszczony wewnątrz pojazdu. Pozostałe ważne elementy to zawór rozprężny, który powoduje zmianę czynnika z postaci ciekłej do gazowej. Gaz chłodzi wnętrze pojazdu i jest zasysany przez kompresor do skraplacza, w którym ponownie przechodzi w stan ciekły. Wiele klimatyzacji wyposażonych jest w filtr osuszający.

Jak serwisować i dbać o klimatyzację samochodową?

By klimatyzacja była sprawna jak najdłużej, należy pr011zede wszystkim odpowiednio ją eksploatować. Powinno się jej używać nie tylko latem, ale przez cały rok, przynajmniej warto włączyć ją raz w tygodniu na kilka minut. Używanie klimatyzacji zimą wysuszy powietrze, dzięki temu szyby nie będą zaparowane.  

Zadaniem klimatyzacji samochodowej jest nie tylko chłodzenie wnętrza pojazdu, ale także oczyszczanie powietrza. Jeśli zalegają w niej grzyby i drobnoustroje, to pierwszy krok do pojawienia się alergii. Warunkiem oddychania świeżym powietrzem jest przede wszystkim regularne korzystanie z serwisu klimatyzacji, w tym przede wszystkim czyszczenie filtra i uzupełnianie czynnika klimatyzacji.

stick-man[sekcja-produktowa]

Jak odgrzybić klimatyzację samochodową?

Nieprzyjemna woń to pierwszy znak, że coś jest nie tak z klimatyzacją w aucie. Możesz zdecydować się na profesjonalne odgrzybianie w warsztacie samochodowym albo spróbować wykonać czynność samodzielnie.

Jedną z najbardziej tradycyjnych i popularnych metod jest metoda piankowa. Jej atutem jest niska cena oraz łatwość wykonania, ale nie zawsze jest skuteczna. Do jej wykonania niezbędny jest preparat grzybobójczy. Możesz wprowadzić preparat od strony silnika lub wnętrza kokpitu.

Pierwsza metoda wymaga wprawy, musisz wprowadzić środek przez kanały nawiewowe, w tym celu wykorzystując elastyczny wężyk, w ten sposób preparat dociera do parownika. W przypadku odgrzybiania od strony wnętrza należy wprowadzić wężyk w miejscu, gdzie powietrze jest najbardziej intensywnie zasysane.

Kolejny sposób odgrzybiania klimatyzacji samochodowej to metoda ultradźwiękowa, która jest bardziej rekomendowana. Jest to metoda chemiczna, w której wykorzystuje się specjalne urządzenia do aplikacji płynu niszczącego grzyby i przykry zapach. Wystarczy, że pozostawisz urządzenie włączone na pół godziny w zamkniętym samochodzie, a potem dokładnie wywietrzysz wnętrze auta.

Inna polecana metoda to metoda ozonowa, która jest łatwa w wykonaniu, a dodatkowo bardzo skuteczna. Nie wymaga użycia żadnych środków chemicznych, a jego działanie opiera się na wytwarzaniu ozonu. Ozon niszczy bakterie, grzyby, usuwa brzydkie zapachy. Po włączeniu silnika należy uruchomić tak zwany obieg wewnętrzny na około pół godziny, pozostawić zamknięte auto, a następnie dokładnie je wywietrzyć.

Co ile wykonywać przegląd klimatyzacji samochodowej?

Przegląd klimatyzacji należy wykonywać przynajmniej raz w roku. Należą do nich m.in. wymiana filtra kabinowego, czyszczenie klimatyzacji samochodowej i sprawdzenie drożności kanałów, odgrzybianie parownika. W przypadku, gdy poruszamy się samochodem po mieście na co dzień, wtedy zaleca się przeprowadzać przegląd przynajmniej dwa razy w roku, najlepiej wiosną lub jesienią. Czynnik chłodzący powinien być uzupełniany przynajmniej raz na dwa lata. Co trzy lata trzeba wymieniać filtr, czyli osuszacz. 

Kategorie
Warto przeczytać
Dobry serwis regeneracji części. Jakiej firmie zaufać?
Samochód nie tylko poprawia komfort życia. Często umożliwia wykonywanie pracy, realizowanie pasji turystycznej czy utrzymywanie kontaktów z bliskimi. Aby jak najdłużej zachował sprawność, należy inwestować w przeglądy,...
Jak wygląda i kiedy jest potrzebna wymiana klocków hamulcowych?
Wymiana klocków hamulcowych jest jedną z najłatwiejszych napraw, dlatego nie warto z nią zwlekać. Sprawny układ hamulcowy ma wpływ nie tylko na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, ale też innych uczestników ruchu...
Prawidłowe oświetlenie samochodu. Co mówią przepisy?
Dobrze oświetlony samochód to podstawa bezpieczeństwa na drodze. Polskie prawo narzuca na zmotoryzowanych konkretne wymagana dotyczące świateł zewnętrznych, m.in. na temat częstotliwości ich stosowania, miejsca montażu...
Znajdź warsztaty samochodowe