
Jak dbać o samochody zabytkowe?
Samochody zabytkowe to interesujące, ale nietanie hobby. Wiele osób z zachwytem ogląda się za starymi autami, nie zdając sobie jednak sprawy, jak trudne jest zadbanie o zabytkowy pojazd. Specjalistycznych warsztatów, które zajmują się samochodami tego typu nie jest dużo, a tymczasem od właściwej pielęgnacji zależy dobry stan pojazdu. Zobacz, jak dbać o zabytkowe auto, by jak najdłużej cieszyło oko.


Kiedy możemy mówić o samochodzie zabytkowym?
Nie o każdym starym samochodzie możemy powiedzieć, że jest zabytkowy. Auto może zostać zarejestrowane jako zabytek dopiero w momencie, kiedy przekroczy 25 lat, a od 15 nie jest już produkowane. Od tej reguły można odstąpić, jeśli samochód posiada wyjątkowe rozwiązania konstrukcyjne lub jest związany z wydarzeniem historycznym lub postacią kultury. Innym warunkiem, który musi spełniać pojazd zabytkowy, jest posiadanie przynajmniej 75% oryginalnych części. Wśród nich obowiązkowo musi znaleźć się silnik, zawieszenie oraz karoseria.
Do zarejestrowania auta i otrzymania żółtych tablic rejestracyjnych będzie potrzebna wypełniona Karta Ewidencyjna Zabytków Ruchomych Techniki. Dokument należy złożyć u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków odpowiedniego dla naszego regionu.
Jak dbać o samochód zabytkowy?
Regularna pielęgnacja jest niezbędna, aby samochody zabytkowe zachowały swój piękny wygląd. Takie auta powinniśmy systematycznie woskować – to ochroni karoserię i lakier pojazdu. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy samochód jest używany jedynie raz na jakiś czas. Jeśli jesteś właścicielem auta zabytkowego, powinieneś również dbać o regularne usuwanie pojawiającej się rdzy. W przeciwnym wypadku może ona przenieść się na inne części i doprowadzić do nieodwracalnych zniszczeń.
Szczególnej opieki wymagają elementy chromowane, które korozja może zaatakować od wewnątrz. Odnawianie takich części warto zlecić specjalistycznemu warsztatowi, który usunie chrom w kąpieli chemicznej, zniweluje ubytki materiału i wykona ponowne chromowanie. Aby nie dopuścić do uszkodzeń części chromowanych, warto systematycznie usuwać z nich zabrudzenia i stosować specjalne preparaty zabezpieczające.
Ważne jest, aby nie czyścić takich aut preparatami, które są przeznaczone do nowszych modeli. Zabytkowe samochody powinny również być garażowane w odpowiednim miejscu – najlepiej suchym i osłoniętym od słońca.
Jak wygląda proces renowacji takiego auta?
Proces renowacji pojazdu zabytkowego w warsztacie rozpoczyna się od rozebrania auta na części. Pozwala to na dokładną ocenę ich stanu i wybór tych, które będą mogły być zamontowane ponownie. Następnie karoserię poddaje się procesowi piaskowania, który usuwa stary lakier i odsłania miejsca pokryte rdzą i wymagające naprawy. Kolejnym krokiem jest odświeżenie i zabezpieczenie części mechanicznych. Brakujące elementy są kupowane albo dorabiane na podstawie oryginałów. Odrestaurowane auta zabytkowe są objęte kilkumiesięczną gwarancją.
Jak dobrać części do pojazdu zabytkowego?
Do samochodów zabytkowych wykorzystywane są części oryginalne lub specjalnie domawiane na zlecenie klienta zamienniki. Te pierwsze można znaleźć między innymi w komisach, specjalistycznych sklepach i na aukcjach internetowych. Przy kompletowaniu potrzebnych elementów należy pamiętać, żeby oryginały stanowiły co najmniej 75%. Najważniejsze jest, żeby oryginalny był silnik, karoseria i zawieszenie. Pozostałe elementy, takie jak szyby, akumulator czy świece zapłonowe nie muszą być tej samej marki. Można je zakupić w dowolnym sklepie, który oferuje części zamienne dobrej jakości.