Materiał Partnera
Jak często wymieniać olej silnikowy w ciężarówce?

Jak często wymieniać olej silnikowy w ciężarówce?

Olej silnikowy ma za zadanie zapewnić właściwe smarowanie w jednostce napędowej ze względu na to, iż poszczególne jej elementy pracują z dużą prędkością, a także są poddawane dużym obciążeniom. Olej odprowadza ciepło oraz rozprasza zanieczyszczenia i chroni wnętrze jednostki przed korozją. Bez oleju silnikowego, silnik mógłby się zatrzeć już po kilku minutach od uruchomienia. Jego niedobory mogą również prowadzić do poważnych awarii, a nawet do zatarcia motoru. Tylko regularna wymiana oleju silnikowego może zagwarantować, iż nie straci on swoich właściwości oraz zapewni silnikowi odpowiednie smarowanie. Jak często wymieniać olej?

Olej silnikowy w ciężarówkach

Oleje dla samochodów osobowych i ciężarowych różnią się od siebie wieloma parametrami. Nie oznacza to jednak, iż nie można ich stosować zamiennie. Najważniejszym zadaniem silników wysokoprężnych, jakie pracują w ciężarówkach, jest ochrona jednostki napędowej przed dużymi obciążeniami oraz wykonywaniem pracy na bardzo długich dystansach.

Objętość oleju stosowanego w ciężarówkach może być nawet dziesięciokrotnie większa, niż w samochodach osobowych. W przypadku dużych ciężarówek, które są przeznaczone głównie do dalekobieżnego transportu, wymianę oleju silnikowego powinno się przeprowadzać co 80 – 100 tysięcy kilometrów. Samochody dystrybucyjne wymagają zmiany oleju co 50 – 60 tysięcy kilometrów.

Wymiana oleju a pokonywana odległość

Niezwykle istotną kwestią jest to, czy pojazd jest eksploatowany na krótkich, czy na długich trasach.

Jak mówi specjalista z hurtowni olejów samochodowych Buwar: Pokonywanie krótkich odcinków jest szczególnie dotkliwe dla silnika. W krótkim czasie olej nie jest w stanie osiągnąć swojej temperatury roboczej, przez co nie odparowuje z niego woda, która przedostaje się do oleju z otoczenia. W konsekwencji olej szybciej traci swoje właściwości. W takim przypadku zaleca się częstsze wymiany oleju niż zaleca producent. Problem ten raczej nie dotyczy pojazdów ciężarowych, które najczęściej pokonują duże odległości.

Konsekwencje jazdy na zużytym oleju

Zużyty olej silnikowy traci swoje właściwości smarne oraz lepkość. Spada także jego liczba zasadowa. W wyniku nieregularnej wymiany oleju może pojawić się wiele awarii. Jedną z nich jest awaria napędu rozrządu. Brak właściwego oleju może spowodować, iż napinacz przestanie pracować prawidłowo, co spowoduje przeskoczenie łańcucha i kolizję zaworów z tłokami. Może dojść także do uszkodzenia łożyskowania turbosprężarki oraz do zatarcia wału korbowego i tłoków. Naprawa wszystkich elementów jest dosyć kosztownym wydatkiem. Z tego względu warto dopilnować, aby olej silnikowy w pojeździe był wymieniany regularnie.

Wymiana oleju silnikowego zarówno w samochodach ciężarowych, jak i osobowych, jest kluczowym elementem prawidłowego funkcjonowania pojazdów. Częstotliwość wymiany oleju jest zależna nie tylko od rodzaju pojazdu, ale również od długości trasy, jaką zwykle musi pokonywać.

Kategorie
Warto przeczytać
Jak naprawić automatyczną i manualną skrzynię biegów?
Jedną z najpoważniejszych awarii w samochodzie jest zepsucie się skrzyni biegów. W skrajnych przypadkach może skończyć się to unieruchomieniem auta i koniecznością wymiany całej skrzyni. Na szczęście istnieją pewne...
Wymiana oleju w warsztacie. Przyrządy i akcesoria
Wbrew pozorom wymiana oleju silnikowego lub też przekładniowego nie jest zadaniem prostym, gdyż wymaga ona spełnienia jednocześnie kilku warunków: zapewnienia optymalnej sprawności technicznej pojazdu, ochrony...
Jak przebiega naprawa rozrządu?
Zanim zajmiemy się zagadnienia naprawy rozrządu, warto dowiedzieć się, czym jest rozrząd w tłokowym silniku spalinowym. Rozrząd jest układem składającym się z zaworów cylindra oraz elementów sterujących ich ruchem...
Znajdź warsztaty samochodowe