Materiał Partnera
Zalety powłok antyrefleksyjnych

Zalety powłok antyrefleksyjnych

Powłoki antyrefleksyjne to dodatek, w który najczęściej są wyposażone okulary korekcyjne. Pozwalają one wyeliminować problem pojawiania się refleksów świetlnych po obu stronach soczewek. Zjawisko to jest niezwykle niekomfortowe dla osoby noszącej okulary – nie tylko rozprasza, ale też podrażnia oczy, a w konsekwencji pogarsza jakość widzenia. Takie powłoki mają jednak więcej zalet. Czym dokładniej są i dlaczego warto je wybrać? Wyjaśniamy.

Powłoki antyrefleksyjne – charakterystyka

Okulary wyposażone w powłokę antyrefleksyjną mają charakterystyczną budowę. Umożliwiają one dokładne przyjrzenie się źrenicom, bez efektu odbijania światła otoczenia w szkłach – nie jest to możliwe w przypadku „zwykłych” okularów. 

Dzięki nim oczy nie są przysłonięte – wiele osób uważa, że dzięki antyrefleksom soczewki nie wyglądają jak lustro. Z kolei osoba je nosząca uzyskuje pełny obraz i nie musi obawiać się oślepienia wynikającego z odbicia światła – wyjaśnia ekspert z Salonu M&M Mazurkiewicz

Zaskakujący jest fakt, że podczas porównania jakości obrazu widzianego przez okulary zwykłe, jak i z powłoką antyrefleksyjną nie są zauważalne żadne różnice. Brak wspomnianego dodatku wymaga jedynie bardziej wytężonej pracy oczu i zmagania się ze sztucznymi refleksami. Może to być uciążliwe dla osób pracujących przy komputerze w porze wieczornej, ale też kierowców podczas nocnej jazdy. Warto zaznaczyć, że jej odpowiednia budowa poprawia kontrast widzenia, ale nie obniża przejrzystości postrzeganego obrazu.

Jakie zalety mają powłoki antyrefleksyjne?

Jak już wspomniano, jedną z głównych zalet okularów wyposażonych w powłokę antyrefleksyjną jest wyeliminowanie problemu odbicia światła. To jednak nie wszystko. Soczewki wzbogacone tym dodatkiem nie tylko zapewniają bardziej komfortowe widzenie, ale też są dużo trwalsze. Wynika to z faktu, iż są lepiej chronione przed wszelkimi zarysowaniami. Dodatkowo okulary korekcyjne z antyrefleksami eliminują często występujący problem tzw. „mroczków” przed oczami.

Wśród ważnych zalet antyrefleksów należy wyróżnić również pozytywne oddziaływanie na zmęczenie oczu. Dzięki wyeliminowaniu odbicia światła narząd wzroku nie musi tak intensywnie pracować, a tym samym zmęczenie nie występuje tak szybko. Doceniają je także osoby spędzające wiele godzin przed monitorami. Skutecznie chronią one bowiem narząd wzroku przed szkodliwym działaniem promieniowania, które jest emitowane przez każdy ekran.

Okulary z powłoką antyrefleksyjną do korekcji wzroku są szczególnie polecane osobom pracującym przy komputerach czy w porze nocnej, a więc: pracownikom biurowym, kierowcom czy też pracownikom fizycznym wykonującym obowiązki, gdy jest ciemno. Można je zamówić w każdym dobrym zakładzie optycznym.

Kategorie
Warto przeczytać
Jak dobrać soczewki kontaktowe?
Soczewki kontaktowe są popularnym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które borykają się z problemem pogorszenia wzroku. Za ich pomocą można obecnie skorygować niemal każdą wadę. Zanim jednak zdecydujesz się na noszenie...
Jakie mogą być zaburzenia widzenia?
Zaburzenia widzenia nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale przed wszystkim świadczą o rozwijającej się chorobie. Przeczytaj, jakie mogą być przyczyny postępujących kłopotów ze wzrokiem. Poznaj najczęściej...
Pierwsze okulary dla dziecka. Jak wybrać mądrze?
Problemy ze wzrokiem mogą pojawić się już we wczesnym dzieciństwie. Obserwacja dziecka jest niezbędna, aby zauważyć pierwsze oznaki wad i dobrać do nich odpowiednie okulary. Najważniejsze jest, aby zrobić to jak...
Znajdź optyków