Materiał Partnera
Nadciśnienie oczne. Objawy i sposoby leczenia

Nadciśnienie oczne. Objawy i sposoby leczenia

Nadciśnienie oczne spowodowane jest wysokim ciśnieniem wywieranym przez płyn oczny na twardówkę i siatkówkę. Podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe jest sygnałem alarmowym, zawsze musi być regularnie obserwowane, niekiedy konieczne jest wdrożenie leczenia. Objawy nadciśnienia ocznego są niestety najczęściej w ogóle nieodczuwalne. Sprawdź, czym jest nadciśnienie oczne, jakie są jego objawy i jak je leczyć.

Specjalistka z Centrum Okulistycznego Jaskra mówi:

Opieka nad pacjentem ze stwierdzonym nadciśnieniem ocznym polega w szczególności na regularnym monitorowaniu nie tylko poziomów ciśnienia wewnątrzgałkowego, ale również na częstym profilaktycznym badaniu stanu tarczy nerwu wzrokowego, warstwy włókien nerwowych oraz warstwy komórek zwojowych, a także na wykonywaniu badania pola widzenia. Wszystkie te badania wykonuje się na specjalistycznych aparatach do wczesnej diagnostyki jaskry.  

Kiedy stwierdza się nadciśnienie wewnątrzgałkowe?

Zdrowe oko jest odpowiednio nawodnione, co zapewnia wydzielana przez wyrostki ciała rzęskowego ciecz wodnista. Odpowiednie ciśnienie przepływu cieczy wodnistej zapewnia uwodnienie oka, przejrzystość oraz kształt rogówki i twardówki. Od nich natomiast zależy prawidłowość naszego widzenia.

Ciśnienie wewnątrzgałkowe zmienia się w zależności, chociażby od pory dnia. Dlatego lekarz wykonujący tonometrię pomimo stwierdzenia podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego, może zlecić wykonanie tak zwanej krzywej dobowej ciśnienia, polegającej na powtarzaniu badania w różnych porach dnia. Jeśli w dwóch kolejnych ciśnienie przekroczy 21 mm Hg, ale jednocześnie lekarz nie stwierdzi uszkodzenia nerwu wzrokowego i zmian w polu widzenia, stwierdza się nadciśnienie oczne (NO). Nadciśnienie oczne zazwyczaj nie niesie ze sobą objawów.

Z tego względu nawet stwierdzenie w specjalistycznym badaniu nadciśnienia ocznego bywa często ignorowane. Nadciśnienie oczne wykrywane jest zazwyczaj "przy okazji" w trakcie rutynowych badań kontrolnych. Lekarz niedysponujący odpowiednim sprzętem diagnostycznym odeśle wtedy pacjenta do wyspecjalizowanej przychodni jaskrowej celem pogłębienia diagnostyki w kierunku jaskry.

Dlaczego trzeba słuchać lekarza – leczenie nadciśnienia ocznego a jaskra

Konsekwencje przewlekłego nadciśnienia wewnątrzgałkowego są bardzo poważne. Mogą prowadzić do wystąpienia jaskry z otwartym kątem przesączenia, która podstępnie i niemal nieodczuwalnie odbiera wzrok. Bardzo często wieloletnie zaniedbania i lekceważenie objawów, a często nawet zaleceń lekarza (!) powodują, że pacjent zgłasza się, kiedy choroba jest już zaawansowana. Utrata wzroku może być już na poziomie 75%. Paradoksalnie wcześniej pacjent może, jak na ironię, nie zauważyć, że go traci. Odpowiednio wcześniej wykonane badania w kierunku jaskry, a badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego należy do podstawowych w diagnostyce tego schorzenia, bardzo dobrze rokuje na leczenie i powstrzymanie zmian degenerujących nerw wzrokowy. Zarówno w przebiegu jaskry, jak i jeszcze pozornie niewinnego nadciśnienia ocznego doświadczony okulista dobierze indywidualną strategię terapeutyczną. Nadciśnienie niekiedy wymaga jedynie pozostania pod kontrolą, monitorowania stanu oczu. W innych przypadkach lekarz może zlecić wykonanie zabiegu laserowego SLT. Zawsze pacjent z nadciśnieniem ocznym powinien regularnie poddawać się profilaktycznym badaniom specjalistycznym w kierunku jaskry.

Kategorie
Warto przeczytać
Kiedy udać się  na wizytę do okulisty, a kiedy do optometrysty?
Lekarz okulista jest zwykle pierwszym wyborem, w przypadku dolegliwości związanych z narządem wzroku. Również planując zakup okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych konsultujemy to z odpowiednim specjalistą. Nie...
Co może zaoferować Salon optyczny?
Przede wszystkim profesjonalizm i doświadczenie w tematyce optyki okularowej. Każdy z nas prędzej czy później będzie musiał udać się do lekarza okulisty na sprawdzenie ostrości wzroku, dotyczy to osób młodych i...
Okulary czy soczewki kontaktowe - co wybrać?
Wybór pomiędzy okularami korekcyjnymi a soczewkami kontaktowymi nie jest prosty. Decydującym kryterium powinny być nasze indywidualne potrzeby, które mogą uwzględniać wybór jednego z dostępnych rozwiązań lub zamienne...
Znajdź optyków