Artykuł sponsorowany
Nadciśnienie oczne. Objawy i sposoby leczenia

Nadciśnienie oczne. Objawy i sposoby leczenia

Nadciśnienie oczne spowodowane jest wysokim ciśnieniem wywieranym przez płyn oczny na twardówkę i siatkówkę. Podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe jest sygnałem alarmowym, zawsze musi być regularnie obserwowane, niekiedy konieczne jest wdrożenie leczenia. Objawy nadciśnienia ocznego są niestety najczęściej w ogóle nieodczuwalne. Sprawdź, czym jest nadciśnienie oczne, jakie są jego objawy i jak je leczyć.

Specjalistka z Centrum Okulistycznego Jaskra mówi:

Opieka nad pacjentem ze stwierdzonym nadciśnieniem ocznym polega w szczególności na regularnym monitorowaniu nie tylko poziomów ciśnienia wewnątrzgałkowego, ale również na częstym profilaktycznym badaniu stanu tarczy nerwu wzrokowego, warstwy włókien nerwowych oraz warstwy komórek zwojowych, a także na wykonywaniu badania pola widzenia. Wszystkie te badania wykonuje się na specjalistycznych aparatach do wczesnej diagnostyki jaskry.  

Kiedy stwierdza się nadciśnienie wewnątrzgałkowe?

Zdrowe oko jest odpowiednio nawodnione, co zapewnia wydzielana przez wyrostki ciała rzęskowego ciecz wodnista. Odpowiednie ciśnienie przepływu cieczy wodnistej zapewnia uwodnienie oka, przejrzystość oraz kształt rogówki i twardówki. Od nich natomiast zależy prawidłowość naszego widzenia.

Ciśnienie wewnątrzgałkowe zmienia się w zależności, chociażby od pory dnia. Dlatego lekarz wykonujący tonometrię pomimo stwierdzenia podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego, może zlecić wykonanie tak zwanej krzywej dobowej ciśnienia, polegającej na powtarzaniu badania w różnych porach dnia. Jeśli w dwóch kolejnych ciśnienie przekroczy 21 mm Hg, ale jednocześnie lekarz nie stwierdzi uszkodzenia nerwu wzrokowego i zmian w polu widzenia, stwierdza się nadciśnienie oczne (NO). Nadciśnienie oczne zazwyczaj nie niesie ze sobą objawów.

Z tego względu nawet stwierdzenie w specjalistycznym badaniu nadciśnienia ocznego bywa często ignorowane. Nadciśnienie oczne wykrywane jest zazwyczaj "przy okazji" w trakcie rutynowych badań kontrolnych. Lekarz niedysponujący odpowiednim sprzętem diagnostycznym odeśle wtedy pacjenta do wyspecjalizowanej przychodni jaskrowej celem pogłębienia diagnostyki w kierunku jaskry.

Dlaczego trzeba słuchać lekarza – leczenie nadciśnienia ocznego a jaskra

Konsekwencje przewlekłego nadciśnienia wewnątrzgałkowego są bardzo poważne. Mogą prowadzić do wystąpienia jaskry z otwartym kątem przesączenia, która podstępnie i niemal nieodczuwalnie odbiera wzrok. Bardzo często wieloletnie zaniedbania i lekceważenie objawów, a często nawet zaleceń lekarza (!) powodują, że pacjent zgłasza się, kiedy choroba jest już zaawansowana. Utrata wzroku może być już na poziomie 75%. Paradoksalnie wcześniej pacjent może, jak na ironię, nie zauważyć, że go traci. Odpowiednio wcześniej wykonane badania w kierunku jaskry, a badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego należy do podstawowych w diagnostyce tego schorzenia, bardzo dobrze rokuje na leczenie i powstrzymanie zmian degenerujących nerw wzrokowy. Zarówno w przebiegu jaskry, jak i jeszcze pozornie niewinnego nadciśnienia ocznego doświadczony okulista dobierze indywidualną strategię terapeutyczną. Nadciśnienie niekiedy wymaga jedynie pozostania pod kontrolą, monitorowania stanu oczu. W innych przypadkach lekarz może zlecić wykonanie zabiegu laserowego SLT. Zawsze pacjent z nadciśnieniem ocznym powinien regularnie poddawać się profilaktycznym badaniom specjalistycznym w kierunku jaskry.

Kategorie
Warto przeczytać
Czym jest prezbiopia? Problemy ze wzrokiem po czterdziestce
Osoby, które ukończyły 40 lat, są narażone na kłopoty z widzeniem, co utrudnia codzienne funkcjonowanie oraz wykonywanie pracy zawodowej. Prezbiopia dotyka niepostrzeżenie, więc często bagatelizujemy pierwsze objawy....
Jakie mogą być zaburzenia widzenia?
Zaburzenia widzenia nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale przed wszystkim świadczą o rozwijającej się chorobie. Przeczytaj, jakie mogą być przyczyny postępujących kłopotów ze wzrokiem. Poznaj najczęściej...
Jak dobrać kolorowe soczewki?
Soczewki kontaktowe kolorowe sprawią, że twoje tęczówki będą mogły przybierać różne kolory – od klasycznych błękitów i brązów po szalone pomarańcze i róże. Soczewki nosi się już nie tylko ze względów leczniczych, ale...
Znajdź optyków
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas