Okulary dwuogniskowe czy progresywne?

Okulary dwuogniskowe czy progresywne?

Zaczynasz mieć problemy ze wzrokiem i musisz zdecydować się na okulary? Wraz z wiekiem elastyczność soczewki pogarsza się, dlatego pojawiają się kłopoty z ostrym widzeniem zarówno dali, jak i bliży. Jeśli nie chcesz mieć oddzielnych okularów do czytania i chodzenia, pomyśl o okularach dwuogniskowych lub progresywnych. Poznaj wady i zalety różnych rozwiązań i wybierz najlepsze dla siebie.

Co to są okulary progresywne?

Okulary progresywne są to okulary określane jako wieloogniskowe. Są to szkła, które pozwalają widzieć wyraźnie zarówno oddalone, jak i bliskie obiekty. Gdy chcesz widzieć ostro w dali, musisz spojrzeć w górę, natomiast patrząc w dół, widzisz wyraźnie to, co znajduje się najbliżej. Nowoczesne szkła progresywne są tak wykonane, że przejście pomiędzy strefami pozwala na widzenie pośrednie i jest praktycznie niezauważalne przez osobę noszącą okulary.

Okulary progresywne są szczególnie polecane przez optyków w korygowaniu starczowzroczności, czyli presbiopii. Z wiekiem elastyczność soczewki oka słabnie, więc ostrość widzenia niestety się pogarsza. Okulary progresywne to wygodne i estetyczne rozwiązanie.

Okulary dwuogniskowe czy progresywne?

Alternatywą dla okularów progresywnych są soczewki dwuogniskowe, które są starszym rozwiązaniem. Soczewka takich okularów podzielona jest podobnie, czyli na dwie strefy, dzięki którym możesz widzieć zarówno przedmioty znajdują się blisko, jak i daleko. W przeciwieństwie do okularów progresywnych szkła dwuogniskowe mają wyraźnie zaznaczoną linię pomiędzy ośrodkiem widzenia dali i bliży, a w dodatku w takich okularach nie widać obiektów, które znajdują się w średniej odległości. Widoczna linia jest nieestetyczna, dlatego wiele osób decyduje się na dwie pary okularów – do czytania i chodzenia.

Takie problemy nie dotyczą okularów progresywnych, których szkła przypominają wyglądem okulary jednoogniskowe, ponieważ nie mają odznaczającej się linii pomiędzy ośrodkami widzenia dali i bliży. W dodatku pozwalają na widzenie przedmiotów znajdujących się na średniej odległości. Są droższe, ale komfortowe i zdecydowanie lepiej wyglądają. Progresywne okulary wymagają przyzwyczajenia, jednak są cenione i rekomendowane przez wielu optyków.

Soczewki dwuogniskowe czy trójogniskowe?

Jest też rozwiązanie pośrednie pomiędzy progresami a okularami dwuogniskowymi. Soczewki trójogniskowe są wykonane podobnie jak dwuogniskowe, jednak posiadają jeszcze trzecią strefę do ostrego widzenia obiektów na średniej odległości. Niestety podobnie jak dwuogniskowe nie są zbyt estetyczne, ponieważ linia podziałów jest wyraźne widoczna.

Dla kogo okulary progresywne, a dla kogo dwuogniskowe?

Okulary korekcyjne progresywne są polecane dla osób, które ukończyły 40 lat i potrzebują zarówno szkieł do czytania, jak i widzenia w dal, jednak nie chcą co chwilę zmieniać okularów. To idealna propozycja dla tych, którzy lubią nowoczesne rozwiązania oraz cenią sobie komfort widzenia i estetykę – takie szkła nie zdradzają wieku osoby noszącej okulary. Progresy są przeznaczone dla osób, których praca wymaga patrzenia na różne odległości.

Okulary dwuogniskowe są również dedykowane dla osób, które z wiekiem mają problemy z ostrością wzroku i chcą mieć tylko jedną parę okularów, a ich codziennie zajęcia wymagają patrzenia na różne odległości. Jest to też rozwiązanie przeznaczone dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na okulary progresywne ze względu na niektóre wady wzroku lub wysoki koszt wykonania.

Jak dopasować okulary progresywne?

Niezbędna będzie wizyta u optyka, który wykona badanie ostrości wzroku, określi korekcję oraz wycentruje soczewki. Do wykonania indywidualnych szkieł konieczne jest oszacowanie wszystkich parametrów, a także dopasowanie soczewek do oprawy okularowej. To bardzo ważne, bo źle dobrane nie będą komfortowe w noszeniu.

Zazwyczaj wszystkie dodatkowe usługi, czyli badanie, centrowanie i dopasowanie oprawy są w salonach optycznych bezpłatne. W celu wycentrowania soczewek optyk określa m.in. rozstaw oczu, wysokości źrenic i kąt krzywizny oprawy. Nieprawidłowe wycentrowanie soczewek może powodować bóle głowy i szybkie męczenie się wzroku. Optyk zadba o to, by okulary nie uciskały nosa i nie zsuwały się.

Kategorie
Warto przeczytać
Kiedy udać się  na wizytę do okulisty, a kiedy do optometrysty?
Lekarz okulista jest zwykle pierwszym wyborem, w przypadku dolegliwości związanych z narządem wzroku. Również planując zakup okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych konsultujemy to z odpowiednim specjalistą. Nie...
Jak dobrać kolorowe soczewki?
Soczewki kontaktowe kolorowe sprawią, że twoje tęczówki będą mogły przybierać różne kolory – od klasycznych błękitów i brązów po szalone pomarańcze i róże. Soczewki nosi się już nie tylko ze względów leczniczych, ale...
Kiedy wybrać się do okulisty?
Wiele osób nie wie, do kogo należy się udać, jeśli dostrzega się u siebie problemy związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem narządu wzroku. Kiedy wybrać się na badanie okulistyczne, a kiedy wystarczy wizyta w salonie...
Znajdź optyków