Jak dobrać okulary u optyka?

Jak dobrać okulary u optyka?

Wybór okularów powinien być dobrze przemyślany, ponieważ jeden model służy nam średnio 3 lata. Ten odpowiednio dobrany powinien nie tylko poprawić jakość naszego widzenia, ale również stać się naszą wizytówką. Właśnie dlatego przed dokonaniem wyboru warto udać się do optyka. Specjalista nie tylko zrobi niezbędne badania, ale również pomoże nam dobrać odpowiednie szkła i oprawki.

Komputerowe badanie wzroku

Jeśli chcemy właściwie dobrać okulary, musimy poddać się komputerowemu badaniu wzroku. Wykonuje się je za pomocą urządzenia, które wpuszcza do naszego oka wiązkę promieni podczerwonych i na podstawie krzywizny rogówki i soczewki oka bada ostrość naszego wzroku. Badanie jest całkowicie bezbolesne, dlatego nawet jeśli idziesz do okulisty z dzieckiem, nie masz się o co martwić.

Kolejnym badaniem, które musisz wykonać, jest badanie ostrości wzroku. Obecnie jest ono wykonywane w salonach optycznych, dlatego nie musisz czekać w długiej kolejce do okulisty. Badanie jest przeprowadzane na tzw. tablicach Snellena. Jeśli optometrysta stwierdzi obniżenie ostrości wzroku, przeprowadza próbę jego korekcji. Robi to za pomocą próbnej ramki okularowej i soczewek, aż do momentu uzyskania najlepszego wyniku.

Dobór okularów do rodzaju wady i kształtu twarzy

Wybierając okulary korekcyjne, musimy zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak wada wzroku czy kształt twarzy. Jeśli twoja twarz jest kwadratowa, najlepsze będą szkła o owalnym lub okrągłym kształcie. Z kolei dla osób, które posiadają twarz okrągłą, sprawdzą się okulary w kwadratowej i cienkiej oprawie.

 Inne szkła wybierzesz również wtedy, gdy szukasz okularów tylko do pracy przed komputerem lub do jazdy samochodem. Jeszcze inne, jeśli chcesz, by mogły one zastępować tradycyjne okulary przeciwsłoneczne. W salonach optycznych znajdziesz również specjalne modele okularów korekcyjnych dla sportowców czy modele dla dzieci, które posiadają plastikowe kolorowe oprawki. Możesz także wybrać różne rodzaje szkieł z powłokami ochronnymi, antyrefleksem czy polaryzacją.

Okulary powinny być tak dobrane, byś czuł się w nich świetnie, dlatego warto dopasować je również do stylu ubierania się. W salonach optycznych możesz znaleźć zarówno eleganckie okulary z designerskimi oprawami, jak i modele bardziej młodzieżowe. Weź również pod uwagę materiał, z jakiego zostały wykonane. Najtrwalsze będą oprawki do okularów wykonane z tytanu, z kolei dla osób chcących podkreślić swój kształt twarzy sprawdzą się oprawki półramkowe. Wykwalifikowany personel pomoże ci również dobrać specjalne oprawki dla alergików.

Ostatnią kwestią, o której musisz pamiętać, jest rozmiar okularów. Przy jego określaniu najczęściej bierze się pod uwagę szerokość szkieł, szerokość mostka i długość zauszników. Optyk pomoże ci wybrać szkła,  które będą najlepiej dopasowane. Źle dobrany rozmiar może bowiem spowodować, że twoja twarz będzie wyglądała na zbyt wąską lub zbyt szeroką, a oczy na osadzone zbyt blisko siebie.

Ile zapłacisz za okulary u optyka?

W salonie optycznym za okulary dobrej jakości modne okulary zapłacisz około 400-700 złotych. Cena każdego modelu zależy w głównej mierze od oprawek, dlatego przed wizytą w salonie zastanów się, jakie będą ci najbardziej odpowiadać. Warto również zapytać o aktualne promocje lub możliwość kupna okularów na raty.

Pamiętaj, że nie warto kupować okularów w supermarketach czy drogeriach. Źle dobrane szkła mogą zniszczyć ci wzrok i spowodować nie lada problem. Jeśli wiesz, jaką masz wadę i koniecznie chcesz zaoszczędzić, postaraj się, żeby to było wyłącznie tymczasowe rozwiązanie.

Kategorie
Warto przeczytać
Gabinet Optyczny Max-Q - Zadbaj o swój wzrok
Regularne badania wzroku są niezwykle ważne. Zwłaszcza teraz, kiedy tak często musimy obcować z ekranami komputerów i narażeni jesteśmy na olbrzymią liczbę bodźców wzrokowych. Często nie możemy się od nich uwolnić, ze...
Na czym polega badanie kąta zeza?
Zez to dosyć często występująca przypadłość. Najczęściej diagnozuje się ją u dzieci i niemowląt. W okresie dorastania, wraz z wiekiem zez zazwyczaj mija. Żeby to jednak ułatwić, niezbędne jest przeprowadzenie...
Kiedy wybrać się do okulisty?
Wiele osób nie wie, do kogo należy się udać, jeśli dostrzega się u siebie problemy związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem narządu wzroku. Kiedy wybrać się na badanie okulistyczne, a kiedy wystarczy wizyta w salonie...
Znajdź optyków