Jak wybrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?

Jak wybrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?

Promieniowanie UV wpływa bardzo negatywnie na nasze oczy. Oczy dziecka narażone są na ich niekorzystne działanie w szczególny sposób. Dlatego już nawet kilkuletni maluch powinien nosić okulary przeciwsłoneczne. Takie okulary są modnym gadżetem, ale najważniejszą funkcję, jaką pełnią to funkcja ochronna i o tym nie powinniśmy zapominać. Sprawdź, gdzie wybrać się po okulary przeciwsłoneczne dla dziecka i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać dla dzieci?

Pierwsze okulary przeciwsłoneczne może założyć już dziecko w wieku 2,5-3 lat. Młodszym maluchom nie zaleca się zakładania okularów, ponieważ ogranicza to ich pole widzenia i zaburza naturalną ciekawość świata.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci przede wszystkim powinny chronić oczy. Dobre filtry, które zatrzymują szkodliwe promieniowanie UV-A i UV-B to podstawa. Oprawki powinny być solidnie zrobione, a zarazem lekkie. Ważne również, żeby były dobrze dopasowane i wygodne dla dziecka. Najlepiej wybrać plastikowe szkła, ale stworzone z takiego plastiku, który odporny jest na zarysowania. Okulary powinny być nietłukące się i mocne.

Pamiętajmy, żeby nauczyć dziecko dbania o okulary. Zarysowane szkła przyniosą więcej szkody niż pożytku. Przez rysy do oka dziecka dostaną się promienie słoneczne, a że ciemna soczewka powoduje rozszerzenie źrenicy, oko będzie bardziej narażone na działanie promieni słonecznych.

Gdzie kupić okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?

Wybór okularów z bazaru czy z supermarketu nie jest dobrym pomysłem. Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci z filtrem są najlepszym zakupem, a idealne filtry zapewnią jedynie te okulary, które można kupić u optyka. Soczewki powinny pochłaniać sto procent promieniowania ultrafioletowego.

Okulary z bazaru będą ciemne, ale nie będą posiadały właściwych filtrów. Ich działanie zatem tak samo, jak w przypadku zarysowanych okularów będzie negatywne. Lepszym wyborem będzie już czapka z daszkiem, która da cień, a nie będą narażać wzroku. Nie jest ona jednak tak dobrą ochroną, jak porządne okulary. Aby wybrać te najlepsze, zakup skonsultuj ze specjalistą.

Zawsze warto przed wyborem okularów przeciwsłonecznych pójść z dzieckiem do okulisty. Sprawdzić, czy maluch nie potrzebuje również okularów korekcyjnych. Soczewki korekcyjne nie są przeszkodą w ochronie wzroku przed słońcem. Można zabarwić je na wybrany kolor. Będą posiadać one również zabezpieczenia UV.

Jak zachęcić dziecko do noszenia okularów?

Jakie okulary przeciwsłoneczne dla dzieci są najlepsze – w tym wyborze pomoże ci również dziecko. Wybierz te okulary, które będą mu się podobać. To bardzo ważne, ponieważ to twój maluch będzie je nosić. Pamiętaj, że na rynku do wyboru jest cała paleta kształtów i kolorów oprawek. Jeżeli chodzi o kolor samych szkieł, też jest w czym przebierać. Nie musisz wybierać czarnych szkieł. Mogą one także być różowe albo niebieskie.

Jeżeli dziecko jest małe, zainwestuj w okulary z zausznikami z gumką. Dzięki nim nawet podczas szalonych zabaw maluch nie zgubi okularów. Ryzyko upuszczenia okularów na podłogę w domu, czy trawę w ogrodzie będzie bardzo małe, dzięki czemu mniejsze będzie ryzyko zarysowania szkieł. Dodatkowo przymocowana gumka sprawi, że okulary będą służyć na dłużej, a ty nie będziesz musiała ponosić zbędnych dodatkowych wydatków.

Ile kosztują okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?

Pamiętaj, że chodzi tutaj o wzrok dziecka. Dlatego, jeżeli planujesz kupić mu okulary przeciwsłoneczne, kup takie, które będą chronić jego wzrok. Jakość jest tu ważniejsza od ceny. Dobre okulary chroniące przed słońcem to nie jest koszt 20 zł, ale 80 zł wzwyż. Warte są jednak swojej ceny i pomogą one maluchowi uniknąć problemów ze wzrokiem w przyszłości.

Kategorie
Warto przeczytać
Zalety powłoki antyrefleksyjnej
Powłoka antyrefleksyjna dla szkieł okularowych to nie jest nowy pomysł. Została ona wynaleziona około 40 lat temu, ale popularność zyskuje ostatnio między innymi przez to, że jest to jedna z podstawowych metod ochrony...
Jakie okulary do komputera wybrać?
Odczuwasz dokuczliwe pieczenie oczu i masz problemy z widzeniem? Masz wrażenie, że twój wzrok męczy się w czasie wielogodzinnej pracy przed monitorem? Koniecznie pomyśl o wizycie u okulisty i optyka i dobierz idealne...
Jak chronić oczy latem?
Lato to okres, w którym promienie słoneczne są szczególnie niebezpieczne. Latem dodatkowej ochrony wymaga zarówno nasza skóra, jak i oczy. Warto poznać sposoby, dzięki którym unikniesz problemów ze wzrokiem. Przeczytaj,...
Znajdź optyków