Materiał Partnera
Kiedy udać się na wizytę do okulisty, a kiedy do optometrysty?

Kiedy udać się na wizytę do okulisty, a kiedy do optometrysty?

Lekarz okulista jest zwykle pierwszym wyborem, w przypadku dolegliwości związanych z narządem wzroku. Również planując zakup okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych konsultujemy to z odpowiednim specjalistą. Nie zawsze jednak musimy odwiedzać lekarza okulistę, czasem najlepszym wyborem będzie wizyta u optometrysty, wyspecjalizowanego w doborze okularów. Dowiedz się, czym dokładnie zajmuje się optometrysta i jakie posiada uprawnienia.

Kim jest optometrysta?

Specjalistów z dziedziny optometrii jest w Polsce stosunkowo niewielu.  Aby móc legitymować się takim tytułem, musimy być absolwentem uczelni wyższej o specjalności optometria. Optometrysta jest specjalistą w dziedzinie diagnozowania i korekcji wad wzroku, takich jak:

 • krótkowzroczność,
 • nadwzroczność,
 • astygmatyzm,
 • starowzroczność (prezbiopia),
 • zaburzenia widzenia obuocznego (zez),
 • zaburzenia akomodacji oka.

W salonach optycznych, w których pracują optometryści, takich jak Optyk Oczytanie, wykonać możemy specjalistyczne badania optometryczne, które dają dużo dokładniejszy wynik niż komputerowe badanie wzroku i pozwalać odpowiednio dobrać okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe.

Czym różni się optometrysta od okulisty?

Optometrysta jest specjalistą w dziedzinie korekcji wzroku i powinien być naszym pierwszym wyborem, kiedy zauważymy pierwsze objawy pogorszenia widzenia lub męczenia się oczu. Pomaga nam dobrać odpowiednie okulary, wykonuje również specjalistyczne badania optometryczne przy pomocy przyrządów, takich jak:

 • tablice tekstowe,
 • foropter,
 • autorefraktometr,
 • tonometr,
 • biomikroskop,
 • oftalmometr, do których obsługi posiada odpowiednie uprawnienia.

Lekarz okulista zajmuje się natomiast leczeniem chorób narządu wzroku, również operacyjnym i zabiegowym. Do okulisty udać powinniśmy się w przypadku podejrzeń chorób takich jak jaskra, zaćma, AMD (zwyrodnienie plamki żółtej). Optometrysta posiada odpowiednią wiedzę, by zdiagnozować u nas te choroby, jednak nie zajmuje się ich leczeniem, a jedynie kieruje nas do odpowiedniego specjalisty.

Jakiego specjalistę wybrać?

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasze dolegliwości spowodowane są chorobą narządu wzroku, czy pogłębiającą się jego wadą warto w pierwszej kolejności odwiedzić optometrystę. Również w przypadku, gdy planujemy po prostu wymianę okularów na nowe, wizyta u optometrysty będzie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ jest to specjalista ukierunkowany w tej dziedzinie.

Jeśli jednak odczuwamy dolegliwości bólowe, nasz narząd wzroku jest zaczerwieniony lub pojawiły się inne objawy stanu zapalnego, powinniśmy niezwłocznie odwiedzić lekarza okulistę. Również w przypadku urazów mechanicznych, takich jak dostanie się ciała obcego do oka, wizyta u okulisty to jedyne słuszne rozwiązanie.

 

Nawet w przypadku, gdy nie odczuwamy dolegliwości, związanych z naszym narządem wzroku warto raz na jakiś czas udać się na wizytę kontrolną do optometrysty lub okulisty, zwłaszcza jeśli w naszej rodzinie występowały już przypadki chorób oczu. Pozwoli to na wczesną diagnozę i uniknięcie powikłań.

Opracowanie:
Jasło, Karmelicka 3
tel. 792 133 133
Kategorie
Warto przeczytać
Jakie mogą być zaburzenia widzenia?
Zaburzenia widzenia nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale przed wszystkim świadczą o rozwijającej się chorobie. Przeczytaj, jakie mogą być przyczyny postępujących kłopotów ze wzrokiem. Poznaj najczęściej...
Jak wybrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?
Promieniowanie UV wpływa bardzo negatywnie na nasze oczy. Oczy dziecka narażone są na ich niekorzystne działanie w szczególny sposób. Dlatego już nawet kilkuletni maluch powinien nosić okulary przeciwsłoneczne. Takie...
Jak dobrać soczewki kontaktowe?
Soczewki kontaktowe są popularnym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które borykają się z problemem pogorszenia wzroku. Za ich pomocą można obecnie skorygować niemal każdą wadę. Zanim jednak zdecydujesz się na noszenie...
Znajdź optyków