Artykuł sponsorowany
Kiedy udać się  na wizytę do okulisty, a kiedy do optometrysty?

Kiedy udać się na wizytę do okulisty, a kiedy do optometrysty?

Lekarz okulista jest zwykle pierwszym wyborem, w przypadku dolegliwości związanych z narządem wzroku. Również planując zakup okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych konsultujemy to z odpowiednim specjalistą. Nie zawsze jednak musimy odwiedzać lekarza okulistę, czasem najlepszym wyborem będzie wizyta u optometrysty, wyspecjalizowanego w doborze okularów. Dowiedz się, czym dokładnie zajmuje się optometrysta i jakie posiada uprawnienia.

Kim jest optometrysta?

Specjalistów z dziedziny optometrii jest w Polsce stosunkowo niewielu.  Aby móc legitymować się takim tytułem, musimy być absolwentem uczelni wyższej o specjalności optometria. Optometrysta jest specjalistą w dziedzinie diagnozowania i korekcji wad wzroku, takich jak:

  • krótkowzroczność,
  • nadwzroczność,
  • astygmatyzm,
  • starowzroczność (prezbiopia),
  • zaburzenia widzenia obuocznego (zez),
  • zaburzenia akomodacji oka.

W salonach optycznych, w których pracują optometryści, takich jak Optyk Oczytanie, wykonać możemy specjalistyczne badania optometryczne, które dają dużo dokładniejszy wynik niż komputerowe badanie wzroku i pozwalać odpowiednio dobrać okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe.

Czym różni się optometrysta od okulisty?

Optometrysta jest specjalistą w dziedzinie korekcji wzroku i powinien być naszym pierwszym wyborem, kiedy zauważymy pierwsze objawy pogorszenia widzenia lub męczenia się oczu. Pomaga nam dobrać odpowiednie okulary, wykonuje również specjalistyczne badania optometryczne przy pomocy przyrządów, takich jak:

  • tablice tekstowe,
  • foropter,
  • autorefraktometr,
  • tonometr,
  • biomikroskop,
  • oftalmometr, do których obsługi posiada odpowiednie uprawnienia.

Lekarz okulista zajmuje się natomiast leczeniem chorób narządu wzroku, również operacyjnym i zabiegowym. Do okulisty udać powinniśmy się w przypadku podejrzeń chorób takich jak jaskra, zaćma, AMD (zwyrodnienie plamki żółtej). Optometrysta posiada odpowiednią wiedzę, by zdiagnozować u nas te choroby, jednak nie zajmuje się ich leczeniem, a jedynie kieruje nas do odpowiedniego specjalisty.

Jakiego specjalistę wybrać?

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasze dolegliwości spowodowane są chorobą narządu wzroku, czy pogłębiającą się jego wadą warto w pierwszej kolejności odwiedzić optometrystę. Również w przypadku, gdy planujemy po prostu wymianę okularów na nowe, wizyta u optometrysty będzie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ jest to specjalista ukierunkowany w tej dziedzinie.

Jeśli jednak odczuwamy dolegliwości bólowe, nasz narząd wzroku jest zaczerwieniony lub pojawiły się inne objawy stanu zapalnego, powinniśmy niezwłocznie odwiedzić lekarza okulistę. Również w przypadku urazów mechanicznych, takich jak dostanie się ciała obcego do oka, wizyta u okulisty to jedyne słuszne rozwiązanie.

 

Nawet w przypadku, gdy nie odczuwamy dolegliwości, związanych z naszym narządem wzroku warto raz na jakiś czas udać się na wizytę kontrolną do optometrysty lub okulisty, zwłaszcza jeśli w naszej rodzinie występowały już przypadki chorób oczu. Pozwoli to na wczesną diagnozę i uniknięcie powikłań.

Kategorie
Warto przeczytać
Okulary – modny gadżet czy konieczność?
Wielu z nas pamięta jeszcze czasy, gdy noszenie okularów było powodem do śmiechu i drwin rówieśników. Na szczęście te lata dawno już minęły, a okulary stały się modnym dodatkiem, który noszą zarówno osoby posiadające...
W jaki sposób działają szkła progresywne?
Wzrok to jedna z najważniejszych zdolności wykorzystywana przez człowieka. Dzięki niemu jesteśmy w stanie reagować na bodźce zewnętrzne. Tym bardziej ważne jest jego systematyczne badanie, tak aby wszelkie wady i...
Optyk-Okulista Sebastian Krawczyk radzi: jak dobrać soczewki do swoich potrzeb i stylu życia?
Soczewki kontaktowe to świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą, aby wada wzroku definiowała jakość ich życia. Co ciekawe, noszenie szkieł kontaktowych może być zalecane z medycznego punktu widzenia, np. w dużych...
Znajdź optyków
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas