Materiał Partnera
Jak działają szkła progresywne?

Jak działają szkła progresywne?

Szkła progresywne to rozwiązanie cieszące się obecnie dużą popularnością. Ich specyfika polega na tym, że umożliwiają wyraźne widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka, a także na odległości pośrednie. Jak dokładnie działają okulary progresywne i w jakim przypadku warto zdecydować się na ich zakup? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Budowa szkieł progresywnych

Szkła progresywne mają charakter wieloogniskowy. Zbudowane są z trzech pól. Część górna odpowiada za wyraźne widzenie dali, służąc tym samym korekcji krótkowzroczności, dolna zaś umożliwia użytkownikom szkieł widzenie z bliskich odległości, a zatem koryguje dalekowzroczność.

Pomiędzy częścią górną a dolną umiejscowiona jest strefa zapewniająca wyraźne widzenie obrazu pośredniego. W bocznych częściach soczewki szkieł progresywnych znajduje się obszary peryferyjne. Są one nieaktywne, co skutkuje minimalnym zniekształceniem obrazu.

Szkła progresywne – dla kogo?

Szkła progresywne stanowią dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują dwóch par okularów: jednej do funkcjonowania w codziennych sytuacjach, a drugiej do czytania. Dzięki nim nie musimy ciągle zmieniać okularów, aby dostosować je do wykonywanej czynności – może to być niekiedy uciążliwe, zwłaszcza w pracy lub podczas jazdy na rowerze.

Okulary progresywne umożliwiają korekcję wady wzroku zwanej presbiopią (starczowzrocznością). Problem ten dotyczy większości osób po 40 roku życia. Presbiopia jest wynikiem osłabienia naturalnej giętkości soczewki w oku, prowadzącego do zaburzenia akomodacji.

Warto pamiętać, że istnieją pewne przeciwskazania do noszenia szkieł progresywnych. Nie są one dobrym rozwiązaniem dla osób, które spędzają mnóstwo czasu przed ekranem monitora. W takim przypadku okulary zawężające obraz są raczej uciążliwością niż udogodnieniem. Przeciwskazaniem do korzystania ze szkieł progresywnych są także różnego rodzaju wady i choroby oczu – takie, jak: zwyrodnienia plamki żółtej, zaćma, zez, jaskra, zaburzenia widzenia obuocznego, zaawansowany astygmatyzm.

Dobór okularów progresywnych

Aby szkła progresywne mogły spełniać swoje funkcje w sposób optymalny, muszą być precyzyjnie dobrane. Pracownik salonu optycznego Optymed z Brzeszcz dodaje: Okulary progresywne powinny być dostosowane do określonej wady wzroku i zaprojektowane w taki sposób, aby uwzględniały indywidualne cechy użytkownika – takie, jak rozstaw źrenic oraz kształt twarzy. Szkła nie mogą wywoływać żadnych dolegliwości – problemów z widzeniem czy bólu głowy.


Warto jednak wiedzieć, że, choć okulary progresywne są bardzo wygodne w użytkowaniu, przyzwyczajenie się do nich może zająć kilka dni. Nowy sposób widzenia wymaga bowiem dostosowania nie tylko oka, ale także mózgu danej osoby.

Szkła progresywne powinny być zmieniane co 2-3 lata. Wynika to nie tyle z ich zużycia, ile z aktualnego stanu wzroku. Należy pamiętać o regularnych badaniach u optyka lub optometrysty. Najlepiej wykonywać je raz do roku.

Kategorie
Warto przeczytać
Co może zaoferować Salon optyczny?
Przede wszystkim profesjonalizm i doświadczenie w tematyce optyki okularowej. Każdy z nas prędzej czy później będzie musiał udać się do lekarza okulisty na sprawdzenie ostrości wzroku, dotyczy to osób młodych i...
Okulary – modny gadżet czy konieczność?
Wielu z nas pamięta jeszcze czasy, gdy noszenie okularów było powodem do śmiechu i drwin rówieśników. Na szczęście te lata dawno już minęły, a okulary stały się modnym dodatkiem, który noszą zarówno osoby posiadające...
Gabinet Optyczny Max-Q - Zadbaj o swój wzrok
Regularne badania wzroku są niezwykle ważne. Zwłaszcza teraz, kiedy tak często musimy obcować z ekranami komputerów i narażeni jesteśmy na olbrzymią liczbę bodźców wzrokowych. Często nie możemy się od nich uwolnić, ze...
Znajdź optyków