Jak chronić oczy latem?

Jak chronić oczy latem?

Lato to okres, w którym promienie słoneczne są szczególnie niebezpieczne. Latem dodatkowej ochrony wymaga zarówno nasza skóra, jak i oczy. Warto poznać sposoby, dzięki którym unikniesz problemów ze wzrokiem. Przeczytaj, jak prawidłowo zadbać o wzrok latem. Dowiedz się, co robić, jeżeli nasze oczy doznały podrażnienia. Chroń oczy i ciesz się latem.

Sprawdzone sposoby na ochronę oczu przed słońcem

Dobra ochrona oczu przed słońcem to podstawa. Żeby prawidłowo chronić oczy, musisz mieć świadomość, jakie kroki poczynić. Najlepsza ochrona to ochrona kompleksowa. Ważne, aby zadbać o każdy element.

Okulary przeciwsłoneczne i soczewki

Podstawa ochrony to dobre okulary przeciwsłoneczne. Musimy zadbać o to, aby miały one dobre filtry – sam fakt, że okulary mają przyciemnione szkła, nie sprawi, że nasze oczy będą dobrze chronione. Filtr UV to moc blokowania promieniowania ultrafioletowego. Im większa moc, tym lepsza ochrona. Najlepiej zainwestować w filtr UV 400. Tylko takie okulary zapewniają całkowitą ochronę we wszystkich zakresach promieniowania.

Następna kwestia to cyfra, którą umieszcza się na nalepce na szkle okularów. Cyfra ta może przyjąć wartość od 0 do 4. Oznacza ona ilość światła, którą soczewka przepuści do oka. Filtr 0 nie daje żadnej ochrony. Najlepiej wybrać okulary przeciwsłoneczne z numerem 3 – to one zapewniają najlepszą ochronę przed słońcem na upalnie dni.

Jeżeli nosisz soczewki, musisz wiedzieć, że one także powinny gwarantować ochronę przed promieniami UV. Warto też postawić na soczewki jednodniowe – będzie prościej utrzymać odpowiednią higienę oka. Pamiętajmy, aby soczewki i okulary kupować u sprawdzonych optyków. Tylko w takich miejscach mamy pewność, że dostaniemy produkt najlepszej jakości.

Unikanie ekspozycji na słońce w południe to świetny pomysł

Najlepszą ochronę jednak gwarantuje  unikanie słońca w godzinach, w których jest ono najintensywniejsze. W godzinach południowych najlepiej zostać w domu albo być w zamkniętym pomieszczeniu. Najgorszy okres to ten, w którym słońce jest na wysokości oka. Warto w tym czasie zaplanować sobie zajęcie w zamkniętym pomieszczeniu.

Odpowiednia dieta chroni oczy

Zwróć uwagę na dietę. Spożywaj produkty, które są bogate w luteinę i zeaksantynę. Dzięki takiej diecie zdobędziesz naturalne filtry, które będą dobrą ochroną przed słońcem. Zadbaj, aby twoja dieta była bogata w sałatę, jarmuż, szpinak oraz żółte warzywa – świetnie sprawdzi się tutaj żółta papryka. Jedź też dużo pomarańczy, nektarynek oraz awokado.

Noś czapki z daszkiem

Nie dość, że czapka z daszkiem ochroni oczy przed intensywnym i oślepiającym słońce to dodatkowo również przed promieniami UV ochroni całą twoją głowę. Dzięki czapce nie dopuścisz do przegrzania. Świetnie też wpłynie na włosy – nie będą one przesuszone.

Pamiętaj, że soczewka oka nie posiada zdolności do regeneracji. Promieniowanie UV niszczy białko oka. Konsekwencje mogą być bardzo dotkliwe. Długa i regularne ekspozycja na słońce po latach może doprowadzić do zaćmy lub zwyrodnienia plamki żółtej.

Jak pozbyć się podrażnienia oczu?

Jeżeli nasze oko zostało podrażnione przez promienie słoneczne, działajmy szybko. Przede wszystkim należy nawilżyć oko – to zniweluje podrażnienie. Warto zaopatrzyć się w krople nawilżające albo w sztuczne łzy. Podrażnienia oka są częste, jeżeli problem jest bardzo duży, warto wybrać się do okulisty, aby ten dobrał odpowiednie środki.

Kategorie
Warto przeczytać
Jakie okulary do komputera wybrać?
Odczuwasz dokuczliwe pieczenie oczu i masz problemy z widzeniem? Masz wrażenie, że twój wzrok męczy się w czasie wielogodzinnej pracy przed monitorem? Koniecznie pomyśl o wizycie u okulisty i optyka i dobierz idealne...
Czym jest prezbiopia? Problemy ze wzrokiem po czterdziestce
Osoby, które ukończyły 40 lat, są narażone na kłopoty z widzeniem, co utrudnia codzienne funkcjonowanie oraz wykonywanie pracy zawodowej. Prezbiopia dotyka niepostrzeżenie, więc często bagatelizujemy pierwsze objawy....
Jakie soczewki kontaktowe są najlepsze na lato?
Wybór soczewek kontaktowych na ciepłe dni nie powinien być przypadkowy. By trafić na najlepszy model, trzeba mieć na uwadze szereg czynników. Soczewki kontaktowe powinny chronić oczy przed szkodliwymi czynnikami. Lubisz...
Znajdź optyków