Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Właściwa pielęgnacja soczewek kontaktowych jest bardzo ważna dla zdrowia naszych oczu. Nagromadzone na nich osady mogą bowiem stać się pożywką dla bakterii i zmniejszyć efektywność działania soczewki korekcyjnej. Przeczytaj nasze porady i dowiedz się, jak czyścić, pielęgnować i przechowywać soczewki i który płyn do ich pielęgnacji wybrać.

Czyść soczewki regularnie

Zanim przystąpisz do czyszczenia swoich soczewek, dokładnie umyj ręce i wytrzyj je do sucha. Następnie wypłucz płynem do pielęgnacji soczewek pojemniczek na szkła. Potem zdejmij soczewkę z wybranego oka, nalej odrobinę płynu do mycia soczewek i pocieraj ją delikatnie opuszkiem palca przez około 5 do 20 sekund. Takie płukanie i pocieranie jest, według naukowców, najlepszym sposobem na pozbycie się chorobotwórczych mikroorganizów z powierzchni soczewki. Ostatnim krokiem jest dokładne wypłukanie soczewki świeżym płynem do mycia szkieł. 

Jeśli nie jesteś pewien, jak czyścić soczewki, sprawdź instrukcję załączoną do szkieł lub poradź się specjalisty.

Używaj odpowiedniego płynu do pielęgnacji

Pamiętaj, aby nigdy nie myć soczewek wodą z kranu, gdyż zawiera ona bakterie i inne patogeny, które mogą spowodować infekcje. Prawidłowa pielęgnacja szkieł to również dobór odpowiedniego płynu. Wybierając ten właściwy, weź pod uwagę jego skład, rodzaj używanych przez ciebie soczewek i ewentualne alergie na składniki chemiczne. 

Na rynku obecnie możemy kupić dwa rodzaje płynów - płyny wielofunkcyjne i oksydacyjne. Te drugie nie zawierają konserwantów i działają na bazie reakcji chemicznej, która czyści soczewkę, dzięki czemu nie trzeba jej pocierać podczas czyszczenia. Pamiętaj, żeby w żadnym wypadku nie mieszać płynów ze sobą i stosować zawsze ten sam płyn podczas używania jeden pary szkieł.

Butelka z płynem do pielęgnacji powinna być zawsze szczelnie zamknięta. Ważne jest również, aby nie przelewać substancji do innych pojemniczków, gdyż może wtedy stracić swoją sterylność.

Dbaj o odpowiednie przechowywanie soczewek

Aby soczewki dobrze nam służyły, powinniśmy również zadbać o czystość pojemniczka, w którym je przechowywujemy. Dlatego po każdym użyciu pojemnika, wypłucz go płynem do soczewek. Następnie odwróć do góry nogami i odstaw w suche i czyste miejsce. 

Jeśli zdejmujesz soczewki kontaktowe, najpierw napełnij komory pojemnika płynem pielęgnacyjnym. Następnie włóż soczewkę do pojemnika tak, aby była ona całkowicie zanurzona i zakręć pojemnik. Podobnie zrób z drugą soczewką.

Pamiętaj, aby zawsze zakładać soczewkę na to samo oko i przechowywać ją w tej samej komorze pojemnika. Przekładanie soczewki z jednej komory pojemnika do drugiej może spowodować przeniesienie infekcji lub zakażeń. Pojemnik na soczewki wymieniaj przynajmniej raz na 3 miesiące.

Stosuj się do zaleceń lekarza

Każde soczewki są przeznaczone do noszenia przez określony czas. Optyk może zalecić ci soczewki przeznaczone do codziennej wymiany lub takie, które będziesz mógł wymieniać co miesiąc lub co dwa tygodnie. W każdym przypadku ważne jest, aby przestrzegać schematu wymiany. Stosowanie się do zaleceń specjalisty ważne jest nie tylko ze względu na komfort użytkowania szkieł, ale również ze względu na twoje zdrowie.

Soczewki przeznaczone są do noszenia przez określony czas. Zależnie od indywidualnych potrzeb danej osoby specjalista może zalecić soczewki przeznaczone do codziennej wymiany, soczewki przeznaczone do noszenia codziennie przez dwa tygodnie lub soczewki przeznaczone do noszenia codziennie przez miesiąc.

Pamiętaj, że lekarz jest twoim sojusznikiem, jeśli chodzi o utrzymanie twojego wzroku w jak najlepszej kondycji. Dlatego rozmawiaj z nim regularnie, aby upewnić się, że twoje szkła kontaktowe i ich pielęgnacja jest nadal odpowiednia dla twoich oczu i stylu życia.

Kategorie
Warto przeczytać
Nadciśnienie oczne. Objawy i sposoby leczenia
Nadciśnienie oczne spowodowane jest wysokim ciśnieniem wywieranym przez płyn oczny na twardówkę i siatkówkę. Podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe jest sygnałem alarmowym, zawsze musi być regularnie obserwowane,...
Jakie okulary do komputera wybrać?
Odczuwasz dokuczliwe pieczenie oczu i masz problemy z widzeniem? Masz wrażenie, że twój wzrok męczy się w czasie wielogodzinnej pracy przed monitorem? Koniecznie pomyśl o wizycie u okulisty i optyka i dobierz idealne...
Z jakich usług skorzystasz u optyka?
Z usług optyka codziennie korzysta miliony Polaków. Jego zadaniem jest odpowiedni dobór okularów i soczewek kontaktowych. Może on również wykonać komputerowe badanie wzroku i doradzić nam w kwestiach dotyczących dbania...
Znajdź optyków