Skuteczne leczenie próchnicy

Skuteczne leczenie próchnicy

Próchnica jest poważną chorobą zębów, której nie można bagatelizować. W momencie pojawienia się ubytków należy jak najszybciej udać się do stomatologa – tym bardziej, że obecnie usuwanie próchnicy nie zawsze wymaga borowania. Zaś im późniejsza interwencja, tym bardziej wymagające leczenie.

Przyczyny próchnicy

Dentyści biją na alarm: tylko połowa Polaków myje zęby rano i wieczorem. Pozostała część społeczeństwa bagatelizuje znaczenie higieny jamy ustnej, co sprzyja rozwojowi próchnicy. Przyczyną ubytków są bakterie odpowiadające za tworzenie płytki nazębnej. Jeśli nie zostanie ona usunięta ok. 30 minut po jedzeniu, wówczas rozpoczyna się proces demineralizacji szkliwa – po pewnym czasie na jego powierzchni powstaje plamka, która jest pierwszą oznaką próchnicy. Już na tym etapie należy udać się do gabinetu stomatologicznego, by zapobiec dalszemu rozwojowi ubytków. Problem w tym, że wiele osób w ogóle nie zauważa niepokojących objawów, kontynuując lekceważące podejście do higieny jamy ustnej.

Zamiast borowania

Borowanie wcale nie jest jedyną metodą leczenia próchnicy. Jeśli ubytek znajduje się w fazie początkowej, wówczas można usunąć go kilkoma nowoczesnymi sposobami.

  • Remineralizacja plamki – jest to zabieg stomatologiczny pozwalający na usunięcie próchnicy początkowej. Po procesie oczyszczenia na ząb nakłada się związek fluoru, dzięki któremu jony wapniowe wbudowują się w uszkodzone miejsce. By osiągnąć zadowalające efekty, zabieg przeprowadza się kilkakrotnie.
  • Fotoablacja laserowa – to zabieg, którego istotą jest odparowanie chorych tkanek za pomocą tzw. twardych laserów.

Jeśli zależy Ci na usuwaniu próchnicy innymi sposobami niż borowanie, upewnij się, że wybierasz dobry gabinet stomatologiczny. Zwróć uwagę przede wszystkim na dostępną ofertę oraz wyposażenie gabinetu w zaawansowany sprzęt. Liczy się także doświadczenie dentysty potwierdzone uzyskanymi certyfikatami. Istotne znaczenie odgrywają również opinie innych pacjentów oraz fakt częstego wybierania placówki przez klientów (świadczyć mogą o tym m.in. długie terminy oczekiwania na wizytę).

Konieczne leczenie kanałowe

Jeśli pacjent będzie zwlekał z wizytą u stomatologa, próchnica prędzej czy później wniknie do miazgi. W efekcie rozwinie się zapalenie, a jedyną metodą na uratowanie zęba będzie leczenie kanałowe. Przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym, polega na usunięciu z zęba zainfekowanej miazgi (czasami zachodzi konieczność zatrucia korzenia, by usunąć miazgę) oraz dokładnym oczyszczeniu kanału. Kolejny etap to wypełnienie kanału specjalną pastą stomatologiczną i założenie plomby.

Leczenie kanałowe, chociaż uchroni przed ekstrakcją (usunięciem zęba), pozostawi ząb martwy. Będzie więc on osłabiony, a co za tym idzie – bardziej podatny na uszkodzenia: złamanie lub ukruszenie.

Próchnicy nie można bagatelizować, ponieważ zęby z ubytkami to nie tylko defekt estetyczny. Zniszczone uzębienie uniemożliwia prawidłowe gryzienie pokarmów. Ponadto stany zapalne w jamie ustnej stają się przyczyną chorób serca oraz chorób stawów.

Kategorie
Warto przeczytać
Na czym polega odbudowa zębów przy użyciu implantów zębowych
Implanty zębowe stanowią najlepszy sposób odbudowy utraconych zębów, nie tylko ze względu na możliwość idealnej odbudowy estetyki uśmiechu, ale również odbudowę funkcjonalności układu żucia. Z tego powodu, pomimo...
Lakowanie zębów u dziecka. Charakterystyka zabiegu
Lakowanie zębów u dziecka. Charakterystyka zabieguLakowanie zębów to w pełni bezpieczny i całkowicie bezbolesny zabieg, który skutecznie uchroni zęby Twojego dziecka przed bakteriami próchnicy. Przeprowadzany jest w...
Pierwsza wizyta Twojego dziecka u stomatologa
Wybierając się ze swoim dzieckiem na pierwszą wizytę u stomatologa, warto jest je do niej odpowiednio przygotować. Pamiętajmy, że dla małego dziecka, które mogło już na ten temat słyszeć różne opinie od swoich koleżanek...
Znajdź gabinety stomatologiczne