Materiał Partnera
Bezbolesne leczenie kanałowe – czy to w ogóle możliwe?

Bezbolesne leczenie kanałowe – czy to w ogóle możliwe?

Leczenie kanałowe fachowo nazywane jest leczeniem endodontycznym. Stomatolodzy specjalizujący się w endodoncji zajmują się głównie dwoma strukturami zębowymi – miazgą i zębiną. Leczenie kanałowe kojarzy się pacjentom z bólem i rozciągniętym w czasie procesem uzdrawiania zębów, jednak nowoczesne metody stosowane w Duda Clinic pozwalają przeprowadzić zabieg bez uciążliwego dyskomfortu. W jaki sposób?

Na czym polega leczenie kanałowe?

Celem leczenia kanałowego jest usunięcie miazgi z komory i kanałów korzeniowych zęba. Stomatolog oczyszcza tę przestrzeń, a następnie dokładnie wypełnia ją za pomocą specjalnych materiałów. Miazga, która uległa zakażeniu nie ma żadnych właściwości regeneracyjnych, a jej stan zapalny ma negatywny wpływ na otaczające korzeń zęba tkanki. Częstym zjawiskiem jest powstawanie zmian okołowierzchołkowych, które rozszerzają się i atakują strukturę kości wyrostka zębodołowego.  Tylko usunięcie chorej miazgi, może zapobiec temu procesowi.

Kiedy należy wdrożyć leczenie endodontyczne?

Jak informuje znany stomatolog z gabinetu dentystycznego Duda Clinic – leczenie kanałowe najczęściej jest wynikiem rozległej choroby próchnicowej. Nieleczona próchnica może bardzo szybko rozprzestrzenić się w jamie ustnej, prowadząc do stanu zapalnego miazgi, jej martwicy a w skrajnych przypadkach- zgorzeli. Leczenie endodontyczne stosuje się także po mechanicznym urazie zęba, którego skutkiem było odsłonięcie i nadkażenie miazgi. Bodźcem do przeprowadzenia zabiegu może być także nieudane leczenie kanałowe, które miało miejsce w przeszłości. Na konieczność wykonania zabiegu mogą też nakierować nas objawy takie jak:

  • spontaniczny ból zęba
  • ból zęba, który pojawia się podczas gryzienia
  • nadwrażliwość zęba na gorące i zimne pokarmy i napoje
  • przebarwienie zęba
  • duży ubytek próchnicowy
  • bolesność błony śluzowej

Przy zaobserwowaniu symptomów tego typu, nie należy zwlekać z wizytą w gabinecie stomatologicznym. Im później zgłosimy się do specjalisty, tym trudniejsze będzie leczenie. Wielu pacjentów panicznie boi się bólu i długiej terapii, tymczasem w rękach dobrego dentysty leczenie przebiegnie sprawnie i komfortowo.

Znieczulenie miejscowe podczas leczenia kanałowego

W gabinecie stomatologicznym Duda Clinic leczenie kanałowe odbywa się w znieczuleniu miejscowym, co czyni zabieg znacznie mniej nieprzyjemnym. Dodatkowo specjaliści starają się w ciągu jednego dnia przeprowadzić wszystkie etapy leczenia. Jest to dla pacjenta duże udogodnienie, ponieważ nie musi on organizować czasu na kolejne wizyty w gabinecie i znacznie szybciej wraca do zdrowia. Noszenie „trutek” przez kilka tygodni nie jest konieczne, dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod.

Kategorie
Warto przeczytać
Zadbaj o zęby dziecka, czyli wizyta u stomatologa dziecięcego
Początek roku to dobry czas na zapisanie dziecka na przegląd u dentysty. Regularne odwiedzanie stomatologa dziecięcego powinno być obowiązkiem każdego rodzica. Dowiedz się, kiedy należy udać się z maluchem do gabinetu i...
Zalety odbudowy braków w uzębieniu przy pomocy implantów zębowych
Odbudowa utraconego z różnych przyczyn uzębienia jest niezwykle ważna. Brak nawet pojedynczych zębów może bowiem prowadzić do poważnych problemów związanych z przeżuwaniem pokarmu, negatywnie wpływać na estetykę naszego...
Rodzaje zabiegów przeprowadzanych w ramach chirurgii stomatologicznej
Stomatologia to bardzo szeroka dziedzina medycyny. W jej ramach funkcjonują poddyscypliny, a jedną z nich jest chirurgia stomatologiczna. Choć zabiegi przeprowadzane w gabinetach dentystów nie cieszą się dobrą sławą,...
Znajdź gabinety stomatologiczne