Materiał Partnera
Jak wygląda usuwanie zębów mądrości?

Jak wygląda usuwanie zębów mądrości?

Zęby mądrości, czyli trzecie zęby trzonowe, stanowią często bardzo duży problem dla pacjentów. Nie zawsze bowiem jest na nie miejsce w łuku zębowym, więc ich wyrzynanie się może powodować odczuwanie bardzo silnego bólu. W takich przypadkach nie ma szans na uratowanie ósemki, tylko koniecznie trzeba ją jak najszybciej usunąć, czyli wykonać jej ekstrakcję. W naszym artykule dokładnie opisujemy, na czym polega zabieg ekstrakcji zębów mądrości, kiedy się go dokładnie wykonuje i jakie mogą być jego skutki uboczne.

Co to są zęby mądrości?

Ósemki, czyli popularne zęby mądrości, z anatomicznego punktu widzenia są trzecimi zębami trzonowymi u człowieka. Ósemki mogą się wyrzynać zarówno w szczęce, jak i w żuchwie i to po obu ich stronach. Najczęściej zaczynają rosnąc u pacjentów dopiero pomiędzy 17. a 20. rokiem życia, choć oczywiście zdarza się, że pojawiają się znacznie później, nawet po ukończeniu 40 lat. To, że u danego pacjenta nie doszło jeszcze do wyrzynania się ósemek, nie oznacza to, że w dziąśle lub żuchwie nie ma ich zalążków. Są, ale można je dostrzec tylko na zdjęciu pantomograficznym. Z racji tego, że u bardzo malej ilości osób pojawienie się ósemek nie ma negatywnego wpływu na pozostałe zęby w łuku, najczęściej stomatolodzy decydują o ich usunięciu. Jeżeli jednak zdarza się, że wyrżnięcie ósemek nie powoduje silnego bólu, ani ucisku na zęby sąsiadujące, wtedy oczywiście ząb lub zęby mądrości pozostawia się na swoich miejscach.

Wskazania do usuwania zębów mądrości

Zęby mądrości można usunąć z powodu wskazań profilaktycznych, wskazań leczniczych lub wskazań ortodontycznych (to właśnie zęby mądrości, jeżeli oczywiście pojawiły się ich zalążki, są najczęściej usuwane przed rozpoczęciem leczenia wady zgryzu, w celu uzyskania większej ilości miejsca w łuku zębowym). Ze wskazań zdrowotnych ósemki są usuwane w przypadku pojawienia się stanów zapalnych otaczających ząb dziąseł lub w przypadku zatrzymania rozwoju wyrzynającego się zęba. W niektórych przypadkach konieczne jest także wykonanie ekstrakcji zębów mądrości, które pozostają w formie zębów zatrzymanych, tzn. wtedy, kiedy widać je na zdjęciu pantomograficznym, natomiast nie mają szans na wyrżnięcie. Zazwyczaj są wtedy ustawione w pozycji poziomej w kierunku zdrowych siódemek i grożą ich reabsorpcji, tzn. istnieje ryzyko utraty pod wpływem ich działania przez siódemki tkanek twardych zęba oraz kości wyrostka zębodołowego. Z kolei profilaktyczne usuwanie ósemek budzi sporo kontrowersji. Jeżeli bowiem ząb ma szansę na prawidłowe funkcjonowanie w układzie żucia, to będzie to z pewnością wartość dodana. Obecnie więc odchodzi się od profilaktycznego wykonywania ekstrakcji ósemek.

Przebieg chirurgicznego usuwania zębów mądrości

Przed wykonaniem zabiegu chirurg zleca wykonanie zdjęcia pantomograficznego szczęki. Posłuży mu ono do oszacowania potencjalnych trudności w wykonaniu zabiegu oraz ryzyka wystąpienia jakichkolwiek powikłań pozabiegowych.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, chirurg stomatologiczny z Kliniki Dentystycznej Viscardi w  Tychach:

Usunięcie trzecich zębów trzonowych należy do najbardziej skomplikowanych zabiegów ekstrakcji, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z zębami zatrzymanymi. Zabieg ten jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym i trwa około godziny. Ekstrakcja zatrzymanych ósemek nazywa się fachowo dłutowaniem zębów. Na początku chirurg wykonuje nacięcie dziąsła, a następnie wydostaje zatrzymaną ósemkę z kości oraz zaopatruje ranę w opatrunek chirurgiczny. Rana jest także zszywana. Szwy są zdejmowane w trakcie kolejnej wizyty w gabinecie, po około tygodniu. Wtedy też lekarz sprawdza, czy rana się prawidłowo zagoiła i czy nie ma żadnych niespodziewanych komplikacji.

Możliwe powikłania po usunięciu zębów mądrości

Nie u wszystkich pacjentów, ale czasami zabieg usunięcia zębów mądrości może skutkować pewnymi powikłaniami. Po wykonaniu zabiegu pacjent może mieć np. problemy z ograniczoną ruchomością szczęki, może odczuwać ból gardła podczas przełykania, może krwawić lub mieć problemy z mówieniem. W niektórych przypadkach chirurg po przeprowadzeniu ekstrakcji ósemki od razu przepisuje pacjentowi dwu- lub trzydniowe zwolnienie lekarskie. Wszystko jednak zależy od stopnia komplikacji.

Kategorie
Warto przeczytać
Zadbaj o zęby dziecka, czyli wizyta u stomatologa dziecięcego
Początek roku to dobry czas na zapisanie dziecka na przegląd u dentysty. Regularne odwiedzanie stomatologa dziecięcego powinno być obowiązkiem każdego rodzica. Dowiedz się, kiedy należy udać się z maluchem do gabinetu i...
Leczenie kanałowe szansą na uratowanie nawet bardzo zniszczonego zęba
Leczenie kanałowe zęba stosowane jest w sytuacjach, gdy choroba próchnicowa jest już tak bardzo rozwinięta, że zdołała już przedrzeć się przez szkliwo i zębinę i zaatakowała znajdującą się w kanałach zębowych unerwioną...
Profilaktyka i leczenie w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym
Dla wielu osób wizja odwiedzin w gabinecie dentystycznym jest na tyle niekomfortowa, że wybierają się do stomatologa jedynie w stanie wyższej konieczności. Warto jednak odwiedzać tego lekarza nie tylko wtedy, gdy...
Znajdź gabinety stomatologiczne