Materiał Partnera
Chirurgia stomatologiczna - jakie zabiegi obejmuje?

Chirurgia stomatologiczna - jakie zabiegi obejmuje?

Chirurgia stomatologiczna to bardzo szeroka dziedzina. W zakresie zainteresowań lekarza tej specjalizacji jest wykonywanie zabiegów chirurgicznych w obrębie jamy ustnej pacjentów. Chirurgia jest stosowana wówczas, gdy trzeba sobie poradzić z problemami, których nie można wyleczyć z zastosowaniem metod zachowawczych. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie zabiegi są najczęściej wykonywane przez chirurga stomatologicznego.

Zakres działań chirurgii stomatologicznej

Specjaliści z zakresu chirurgii stomatologicznej zajmują się diagnozą oraz leczeniem operacyjnym pojawiających się w obrębie jamy ustnej patologii oraz wspomaganiem procesów leczenia przeprowadzanych przez lekarzy innych specjalizacji (m.in. leczenia ortodontycznego oraz implantoprotetyki). Chirurg wykonuje szereg zabiegów mających na celu usunięcie problemów, z którymi nie można sobie poradzić z zastosowaniem innych metod. Wśród takich czynności znajduje się m.in. nacinanie ropni, resekcje wierzchołków korzeni, usuwanie torbieli, hemisekcje zębów, usuwanie tylko części zębów i części korzeni, usuwanie włókniaków czy podnoszenie dna zatoki zębowej.

Warto wiedzieć, że podstawowe zabiegi chirurgiczne, jak np. proste ekstrakcje zębów mlecznych i stałych czy hemisekcje, często można wykonać w ramach stomatologii zachowawczej, jednak z bardziej skomplikowanymi problemami należy już się zwrócić do chirurga.

Zabiegi ekstrakcji zębów zatrzymanych

Najczęściej wykonywanym w ramach tej specjalizacji rodzajem zabiegów są ekstrakcje zębów. W gabinetach chirurgii stomatologicznej wykonuje się przede wszystkim ekstrakcje zębów stałych. Najbardziej skomplikowanym rodzajem takich działań jest usuwanie zębów zatrzymanych, czyli takich, które z powodu złego ustawienia lub braku wystarczającej ilości miejsca w łuku zębowym, nie zdołały się wyrżnąć. Do tej grupy zalicza się przede wszystkim zęby mądrości, czyli trzecie zęby trzonowe (ósemki). Ekstrakcje ósemek wykonuje się wówczas, gdy zagrażają one pozostałym znajdującym się w łuku zębom, wpływają na ich nieprawidłowe ustawienie lub powodują stopniowe powstawanie wady zgryzu..

Wspomaganie innych dziedzin stomatologii

Jak mówi nasz rozmówca, chirurg z Klinki Stomatologicznej UNIMEDEX w Szczecinie:

Bardzo często zabiegi wykonywane przez chirurga mają za zadanie umożliwić działanie specjalistom z innych dziedzin stomatologii. Interwencja chirurga bywa np. niezbędna w przygotowaniach do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego. W niektórych przypadkach leczenie wady zgryzu nie jest możliwe bez usunięcia jednego lub większej liczby zębów, po to żeby uzyskać wystarczająca ilość miejsca w łuku. Interwencja chirurga może być również niezbędna przed planowanym wszczepieniem implantów zębowych.

Po utracie naturalnych zębów u pacjentów stopniowo dochodzi do procesu zaniku kości w szczęce lub żuchwie. Proces ten doprowadza do tego, że nie ma już możliwości odbudowania zębów z zastosowaniem implantów zębowych i niezbędne jest najpierw wykonanie odbudowy kości. Mechanizm zaniku kości może przebiegać na dwa sposoby. Utrata zęba może spowodować ustanie dotychczasowej stymulacji kości, tzn. zachodzących wokół korzeni zębów procesów regeneracyjnych lub może skutkować zapadnięciem się wyrostka zębodołowego w kierunku powstałej luki. W pierwszym przypadku przeprowadza się sterowaną regenerację tkanki kostnej, która polega na uzupełnieniu brakującej lub zniszczonej kości specjalnym materiałem. W drugim przypadku niezbędne jest już przeprowadzenie dużo bardziej skomplikowanego podniesienie dna zatoki szczękowej metodą otwartą lub zamkniętą. Metoda otwarta jest trudniejsza i bardziej inwazyjna, za to pozwala na uzupełnienie ubytków kostnych materiałem autogennym, zamiast kościozastępczym.

Kategorie
Warto przeczytać
Wybielanie zębów ze specjalistą
Kto z nas nie marzy o pięknym, śnieżnobiałym uśmiechu? Lśniące, białe zęby celebrytów przykuwają naszą uwagę podczas oglądania telewizji lub przeglądania czasopism. Niejednokrotnie zazdrościmy im możliwości wybielenia...
Charakterystyka stomatologii zachowawczej
Stomatologia zachowawcza, zwana także stomatologią ogólną, to tak naprawdę dentystyczny lekarz pierwszej pomocy. To właśnie do gabinetu stomatologii ogólnej zapisujemy się w celu wykonania okresowych badań kontrolnych...
Wszystko, co warto wiedzieć o fluoryzacji
Fluoryzacja to skuteczny zabieg polecany zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Jest zupełnie bezbolesna i trwa jedynie kilka minut. Zapobiega próchnicy i niweluje nadwrażliwość zębów. Ma wiele zalet, jednak niektórzy nie są...
Znajdź gabinety stomatologiczne