Materiał Partnera
Rola księgowości w prowadzeniu firmy

Rola księgowości w prowadzeniu firmy

Księgowość jest bardzo ważną częścią działalności każdej firmy. To do jej zadań należy przetwarzanie, przechowywanie i gromadzenie danych, jak również udostępnianie informacji na temat zdarzeń mających wpływ na zmianę wielkości majątku, zdolności płatniczej i źródeł finansowania. Wyjaśniamy, jaką rolę księgowość pełni w prowadzeniu firmy.


Księgowość – czym właściwie jest?

Księgowość można rozumieć jako komórkę organizacyjną jednostki, której działalność polega przede wszystkim na:

  • prowadzeniu ksiąg rachunkowych,
  • tworzeniu zestawów obrotów i sald,
  • wyceniania aktywów i pasywów,
  • przechowywaniu dowodów księgowych.

Księgowość jest też rodzajem ewidencji, która odzwierciedla działalność gospodarczą oraz sytuację majątkową danej jednostki, na przykład przedsiębiorstwa. Celem księgowości jest więc stworzenie podstaw liczbowych, w oparciu o które będą podejmowane różnego rodzaje decyzje na różnych stopniach zarządzania.

-Innym sposobem w jaki można określić księgowość jest również model podwójnej klasyfikacji wartości, który ma na celu analizę strumieni dochodu, jak również ocenę wielkości kapitału i majątku, zależnych od różnych warunków – tłumaczy ekspert reprezentujący Kancelarię Doradztwa Podatkowego Jacek Pukaluk.


Rola księgowości w prowadzeniu firmy

Księgowość ma duże znaczenie dla prowadzenia przedsiębiorstwa. Do jej podstawowych zadań należy prowadzenie księgi przychodów i wydatków firmy, monitorowanie operacji finansowych jakie wiążą się z działalnością przedsiębiorstwa oraz rozliczanie podatków i składanie sprawozdań finansowych. Każde z tych działań wymaga biegłej znajomości przepisów prawa, toteż często firmowe działy księgowości zmuszone są do konsultowania się z instytucjami zewnętrznymi, takimi jak Urząd Skarbowy, Główny Urząd Statystyczny czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W działalności księgowości nie ma miejsca na pomyłki i uchybienia – jest on wizytówką całej firmy.

W wielu firmach obecny jest dział księgowości, zatrudniający wykwalifikowanych pracowników zajmujących się sprawami księgowymi przedsiębiorstwa. Jednak utrzymywanie tego działu wiąże się z dużymi kosztami, których wielu pracodawców wolałoby uniknąć. Rozwiązaniem tego problemu jest zlecenie prowadzenia firmowej księgowości firmie zewnętrznej. Ma to wiele zalet, z których największą jest ograniczenie kosztów i formalności związanych z obsługą odrębnego działu. Ponadto, w biurach rachunkowych świadczących takie usługi pracują doświadczeni i świetnie wykwalifikowani specjaliści, którzy doskonale zajmą się firmowymi sprawami.

Kategorie
Warto przeczytać
Kiedy i jak zgłosić darowiznę od rodziców?
Właśnie otrzymałeś pieniądze lub kosztowny prezent od rodziców lub dalszej rodziny? Zastanawiasz, się czy musisz udokumentować ten fakt i opłacić podatek? Dowiedz się, kiedy trzeba zgłosić otrzymanie darowizny od...
Terminy wystawiania faktur – najważniejsze informacje
Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2014 roku istnieje kilka terminów wystawiania faktur. Co więcej, możliwe jest także wystawienie dokumentu jeszcze przed dokonaniem dostawy. O czym więc powinien pamiętać...
Biuro rachunkowe online, czyli jak dbać o swoją firmę
Prowadzisz własną działalność gospodarczą? Chcesz zlecić komuś prowadzenie księgowości? Dowiedz się więcej o zaletach biur rachunkowych online.Biuro rachunkowe online – dla kogo?Biuro rachunkowe online oferuje swoje...
Kalkulatory
Znajdź biura rachunkowe