Do kiedy złożyć zeznanie podatkowe?

Do kiedy złożyć zeznanie podatkowe?

Obowiązkiem podatnika jest złożenie zeznania podatkowego za poprzedni rok. W tym roku nie będziemy musieli robić tego samodzielnie. Zeznanie złoży za nas bowiem urząd skarbowy. Dowiedz się, jakich terminów nie powinieneś przegapić i jakie zmiany w rozliczeniu podatku dochodowego obowiązują od początku 2019 roku. Przekonaj się, czym grozi niezłożenie PIT-u w terminie i czy emeryci muszą samodzielnie wypełniać formularz.

Kiedy należy złożyć zeznanie podatkowe?

Zeznanie podatkowe za 2018 rok złoży za nas urząd skarbowy. To duże ułatwienie. Z zeznaniem rocznym będziemy mogli zapoznać się na Portalu Podatkowym od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 roku, a następnie:

  • zweryfikować i zaakceptować je, co będzie równoznaczne ze złożeniem rozliczenia rocznego PIT,
  • zmodyfikować je lub uzupełnić o dane, których nie posiada KAS,  a następnie zaakceptować, co będzie równoznaczne ze złożeniem rozliczenia rocznego PIT,
  • odrzucić i rozliczyć się samodzielnie.

W zeznaniu przygotowanym przez KAS będziemy mogli również wskazać lub zaktualizować numer rachunku zgłoszonego do US do zwrotu nadpłaty.

W jaki sposób Krajowa Administracja Skarbowa będzie wypełniała za nas wniosek? Dane będzie czerpała między innymi z zeznania podatkowego za ubiegły rok, rejestrów Szefa KAS i innych rejestrów państwowych, takich jak ZUS czy PESEL.

Czym grozi niezłożenie PIT-u w terminie?

Pamiętaj, że niezłożenie PIT-u w terminie jest wykroczeniem. Sankcje na podatnika, który nie złożył odpowiedniej deklaracji podatkowej, nakładane są przez kodeks skarbowy karny.

Uniknąć kary można, jeżeli podatnik przed wezwaniem organów skarbowych naprawi swój błąd. Złoży odpowiednie zeznanie i opłaci stosowne odsetki. Jego obowiązkiem jest również zgłoszenie urzędowi popełnionego wykroczenia.

Należy złożyć oświadczenie o popełnieniu czynu zabronionego, czyli tzw. czynny żal. Warunkiem do złożenia dokumentu jest:

  • złożenie zaległej deklaracji;
  • zapłacenie należności i odsetek podatkowych.

Oświadczenie to należy złożyć w odpowiednim czasie – przed rozpoczęciem przez organ ścigania kontroli. Wtedy kiedy urząd ma udokumentowaną informację o popełnieniu przestępstwa, jest już za późno.

Czy emeryci składają zeznanie podatkowe?

Emeryci i renciści nie muszą martwić się o zeznania podatkowe. PIT wypełnia za nich Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Instytucje przekazują  wypełniony formularz PIT-40A/11A swoim podatnikom.

Taki formularz jest wystarczający jedynie w przypadku, jeżeli emerytura lub renta jest jedynym źródłem dochodu. W innym wypadku PIT-40A/11A jest podstawą do wypełnienia przez podatnika PIT-u – najczęściej jest to PIT-37 lub PIT-36.

W przypadku, jeżeli dla emeryta lub rencisty jedynym źródłem dochodu jest emerytura lub renta, nie musi on wypełniać deklaracji, ale są przypadki, kiedy opłaca się to zrobić, bo można liczyć na zwrot nadpłaconego podatku – dodatkowe pieniądze ze skarbówki. Warto zatem sprawdzić taką możliwość i z niej skorzystać. 

Jakie zmiany przewidziała nowa ustawa?

Nowa ustawa zmieniła również wartość kwoty wolnej od podatku. Została ona podwyższona do 8000 złotych. Efektem tej zmiany będzie zastosowanie przez część podatników wyższej niż do tej pory kwoty zmniejszającej podatek – będzie ona wynosić 1440 złotych. Ponadto większa grupa podatników skorzysta z podwyższonej kwoty odliczanej od podatku.
Zmianie uległy również limity zwolnień podatkowych w przypadku świadczeń:
  • z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – z 380 do 1000 złotych
  • z byłego zakładu pracy dla emerytów i rencistów – z 2280 do 3000 złotych
  • dopłat do wypoczynku dzieci ze środków obrotowych – z 760 do 2000 złotych.
Jeśli nie chcesz przegapić ważnych terminów dotyczących rozliczeń, skorzystaj z pomocy biura rachunkowego. Specjaliści zajmą się rozliczeniem za ciebie.

Kategorie
Warto przeczytać
Rozpoczęcie działalności gospodarczej. O czym warto pamiętać?
Wielu z nas marzy o tym, aby zrezygnować ze swojej stałej pracy na rzecz prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Zanim jednak zdecydujemy się na ten odważny krok, powinniśmy uświadomić sobie, że niesie on za sobą...
Zaufany księgowy – liczy się wiedza i doświadczenie
Dobry, rzetelny i zaufany księgowy to prawdziwy skarb. Dzięki jego wiedzy możemy mądrze zarządzać swoimi pieniędzmi, a kontrole skarbowe w firmie nie powodują u nas ataków paniki. Niestety, znalezienie takiego...
Lista płac - jakie elementy powinna zawierać?
W każdej firmie, w której zatrudniani są pracownicy, należy zgodnie z prawem rozliczać ich wynagrodzenia. Podstawowy element ewidencji stanowi lista płac, której sposób prowadzenia oraz wygląd nie są ściśle określone....
Kalkulatory
Znajdź biura rachunkowe