Materiał Partnera
Kredyt konsolidacyjny - jakie kredyty można skonsolidować?

Kredyt konsolidacyjny - jakie kredyty można skonsolidować?

Żyjemy w czasach nieopanowanego konsumpcjonizmu – kupujemy coraz więcej, a co za tym idzie, wydajemy coraz więcej pieniędzy. Niestety bardzo często są to pieniądze, których nie mamy, a to z kolei sprawia, że bierzemy na siebie coraz więcej zobowiązań finansowych w postaci kredytów. Początkowo wydaje się to niegroźne, jednak z czasem bardzo łatwo jest wpaść w pętle kredytową i zagubić się we własnych długach. Jedną z możliwości, dzięki której będziemy mieli szanse wydostać się z błędnego koła zadłużenia jest kredyt konsolidacyjny – produkt, dzięki któremu możemy wyjść na prostą i podreperować nieco nasz domowy i rodzinny budżet. Jednak czym jest i jak działa taki kredyt?

Kredyt konsolidacyjny – co musisz wiedzieć?

Ta forma kredytowania pozwala kredytobiorcy na uzyskanie środków pieniężnych, będących mu niezbędnymi do spłaty innych zobowiązań. Często zdarza się sytuacja, w której co miesiąc musimy spłacać raty kilku różnych kredytów – dzięki kredytowi konsolidacyjnemu, połączycie te zobowiązania w jedno, które będzie łatwiejsze do uregulowania.

Kredyt konsolidacyjny charakteryzuje się przede wszystkim dłuższym okresem kredytowania, a to niesie za sobą niższe raty – zwłaszcza jeżeli jako gwarancje spłaty takiego zadłużenia postawimy hipotekę.

Kredyt konsolidacyjny można podzielić na dwa rodzaje – pierwszy, czyli kredyt konsolidacyjny hipoteczny, to taki, który przyznawany jest na długi okres czasu z małym oprocentowaniem (obejmującym jednak większe sumy), w tym przypadku niezbędne będzie zabezpieczenie kredytu hipoteką. Drugi rodzaj  kredytu konsolidacyjnego to kredyt gotówkowy – otrzymujemy go na krótszy czas i na mniejszą sumę (warto też pamiętać, że warunki takiego kredytu będą dużo gorsze), nie będzie jednak wymagane zabezpieczenie kredytu.

Jakie kredyty można skonsolidować?

Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu, możecie połączyć w jedną, mniejszą ratę zadłużenie zaciągnięte z tytułu:

  • kredytów gotówkowych,
  • kart kredytowych,
  • kredytów odnawialnych w ROR-ze,
  • kredytów mieszkaniowych,
  • kredytów samochodowych,
  • pożyczek pozabankowych.

Trzeba jednak pamiętać, że zobowiązania, które chcemy skonsolidować nie mogą być związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dodatkowo, jeżeli szykujemy się na konsolidację kredytu, niezbędny okazuje się spory rekonesans, ponieważ nie wszystkie banki mają takie same zasady konsolidacji. Pierwszą wytyczną będzie liczba konsolidowanych długów, w niektórych placówkach będą to maksymalnie dwa kredyty, w innych nawet do dziesięciu. Kolejne ograniczenie to rodzaj zadłużenia, niektóre banki nie oferują konsolidacji zobowiązań pozabankowych takich jak chwilówka.

Czy to się opłaca?

Kredyt konsolidacyjny nie jest magicznym narzędziem, które zniweluje twoje długi, może jednak być swego rodzaju pomocną dłonią dla osób, które już dawno pożegnały się ze swoją zdolnością kredytową – rata skonsolidowana jest dużo niższa, niż  wiele pojedynczych zobowiązań. W najprostszym tłumaczeniu – dzięki konsolidacji uzyskamy lepsze warunki kredytowe lub przynajmniej dłuższy okres kredytowania, oba rozwiązania obniżą comiesięczną ratę (sprawdź konsolidację kredytów w TotalMoney.pl).

Odpowiedź na pytanie czy kredyt konsolidacyjny w naszym przypadku będzie opłacalny zna tylko jedna osoba – chodzi oczywiście o królową nauk, matematykę. Nie ma innego sposobu na sprawdzenie opłacalności konsolidacji niż chłodna kalkulacja. Może się bowiem okazać, że po konsolidacji zapłacimy w sumie dużo więcej, niż nie korzystając z takiego produktu.

Pamiętajcie, że każda decyzja finansowa ciągnie za sobą zobowiązanie na lata, dlatego tak ważne jest, by podejmować je świadomie i z rozwagą,  dzięki czemu nie sprawicie kłopotów sobie i swoim najbliższym.

Kategorie
Warto przeczytać
Na czym polega windykacja należności?
Prowadzenie działalności gospodarczej to zajęcie, które może przynieść dużo satysfakcji. Ale nie tylko – wielu przedsiębiorców boryka się z problemem niezapłaconych należności. Musisz ściągnąć długi od kontrahenta?...
Jak się przygotować do wzięcia pożyczki na raty?
Jak sfinansować planowane od dawna wydatki? Najlepsze rozwiązanie to skorzystać z oszczędności. Co jednak, gdy to niemożliwe? Wtedy dobrym rozwiązaniem może okazać się pozabankowa pożyczka na raty. Jednak planując...
Własna księgowość czy współpraca z biurem rachunkowym? Co się bardziej opłaca
Księgi przychodów i rozchodów, rachunkowe, ewidencje, raporty, obsługa kadr… Wielość i różnorodność zadań związanych z obsługą rachunkową przedsiębiorstwa zawsze wymaga sięgnięcia po pomoc profesjonalisty. Pytanie,...
Kalkulatory
Znajdź biura rachunkowe