Materiał Partnera
Jak uzyskać kredyt na mieszkanie?

Jak uzyskać kredyt na mieszkanie?

Wieloletnia spłata rat kredytu hipotecznego wymaga od banku dokładnego sprawdzenia możliwości finansowych swoich klientów. Oprócz comiesięcznej raty kredytu potencjalny kredytobiorca zobowiązany jest opłacić wkład własny, który obciążony jest dodatkowymi opłatami. W staraniach o wzięcie kredytu na nowe mieszkanie może jednak pomóc deweloper.

Czego bank oczekuje od potencjalnego kredytobiorcy?

 

Kredyt na mieszkanie to decyzja wiążąca klienta z bankiem na wiele lat, dlatego kredytobiorca musi być osobą wiarygodną i zdolną do regularniej spłaty zobowiązania. Przede wszystkim wiąże się to ze zdolnością kredytową, czyli sytuacją finansową na tyle bezpieczną, że pozwoli spłacać raty. W tym celu pracownik banku zapyta o wysokość miesięcznego wynagrodzenia netto, rodzaj umowy, stan cywilny, liczbę osób na naszym utrzymaniu, a także comiesięczne wydatki wliczając w to spłacane pożyczki, kredyty i limity na koncie osobistym. Dla banku najbardziej cenna jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Przy wynagrodzeniu z innego tytułu może być wymagane przedstawienie określonych dokumentów. Szczególne traktowane są osoby prowadzące działalność gospodarczą. Procedura będzie łatwiejsza w przypadku firm, które już pewien czas działają na rynku.

Wysokość wkładu własnego oraz koszty dodatkowe 

Niezbędne jest także podanie kwoty, jaką chcemy pożyczyć, okres spłaty oraz wysokość wkładu własnego. Na podstawie tych informacji bank oszacuje, czy będziemy w stanie spłacać ratę zaciągniętego kredytu na zakup mieszkania. Wkład własny na kredyt hipoteczny jest obowiązkowy i w zależności od banku wynosi 10% lub 20% wartości nieruchomości. Kredytobiorca powinien jednak liczyć się ze wzrostem tych kosztów, ponieważ bank musi ubezpieczyć brakującą część wkładu własnego. Wliczają się w to także inne koszty jak prowizja bankowa wielkości 0-5%, opłaty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych czy ewentualna prowizja dla biura nieruchomości, która wynosi 2-3%.

Czy można uzyskać pomoc przy kredycie?

Zanim udamy się do banku, możemy obliczyć swoje możliwości kredytowe w internecie. Dzięki temu będziemy mieli większe rozeznanie dotyczące tego, co jest w naszym zasięgu. W uzyskaniu kredytu na nowe mieszkanie może pomóc także deweloper. Ekspert z firmy EKO-BUD Deweloper mówi:

Dla osób zainteresowanych zakupem nowych lokali mieszkaniowych pod Warszawą, które znajdują się w naszej ofercie, proponujemy pomoc, nawet jeśli brakuje gotówki lub nie ma określonego zabezpieczenia finansowego transakcji.   

Kategorie
Warto przeczytać
Na czym polega ryczałt ewidencjonowany?
Ryczałt ewidencjonowany jest jedną z form rozliczania podatku dochodowego przez przedsiębiorców. Ryczałtem mogą rozliczać się z urzędem skarbowym tylko niektórzy przedsiębiorcy, a mianowicie ci, którzy prowadzą...
Kontrola z urzędu skarbowego – co musisz wiedzieć?
Prowadząc firmę, przedsiębiorca powinien liczyć się z kontrolą z urzędu skarbowego. Czynności sprawdzające są zwykle stresujące – tym bardziej, że polskie prawo podatkowe jest dość skomplikowane. Warto być więc zawsze...
Wzorcowy plan kont w przedsiębiorstwie
Im większe przedsiębiorstwo, tym więcej kont bankowych potrzebuje do zachowania porządku w przeprowadzanych operacjach finansowych. Nie każdy wie, że układ taki, nazywany planem kont, powinien być zgodny nie tylko z...
Kalkulatory
Znajdź biura rachunkowe