Materiał Partnera
Jak uzyskać kredyt na mieszkanie?

Jak uzyskać kredyt na mieszkanie?

Wieloletnia spłata rat kredytu hipotecznego wymaga od banku dokładnego sprawdzenia możliwości finansowych swoich klientów. Oprócz comiesięcznej raty kredytu potencjalny kredytobiorca zobowiązany jest opłacić wkład własny, który obciążony jest dodatkowymi opłatami. W staraniach o wzięcie kredytu na nowe mieszkanie może jednak pomóc deweloper.

Czego bank oczekuje od potencjalnego kredytobiorcy?

 

Kredyt na mieszkanie to decyzja wiążąca klienta z bankiem na wiele lat, dlatego kredytobiorca musi być osobą wiarygodną i zdolną do regularniej spłaty zobowiązania. Przede wszystkim wiąże się to ze zdolnością kredytową, czyli sytuacją finansową na tyle bezpieczną, że pozwoli spłacać raty. W tym celu pracownik banku zapyta o wysokość miesięcznego wynagrodzenia netto, rodzaj umowy, stan cywilny, liczbę osób na naszym utrzymaniu, a także comiesięczne wydatki wliczając w to spłacane pożyczki, kredyty i limity na koncie osobistym. Dla banku najbardziej cenna jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Przy wynagrodzeniu z innego tytułu może być wymagane przedstawienie określonych dokumentów. Szczególne traktowane są osoby prowadzące działalność gospodarczą. Procedura będzie łatwiejsza w przypadku firm, które już pewien czas działają na rynku.

Wysokość wkładu własnego oraz koszty dodatkowe 

Niezbędne jest także podanie kwoty, jaką chcemy pożyczyć, okres spłaty oraz wysokość wkładu własnego. Na podstawie tych informacji bank oszacuje, czy będziemy w stanie spłacać ratę zaciągniętego kredytu na zakup mieszkania. Wkład własny na kredyt hipoteczny jest obowiązkowy i w zależności od banku wynosi 10% lub 20% wartości nieruchomości. Kredytobiorca powinien jednak liczyć się ze wzrostem tych kosztów, ponieważ bank musi ubezpieczyć brakującą część wkładu własnego. Wliczają się w to także inne koszty jak prowizja bankowa wielkości 0-5%, opłaty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych czy ewentualna prowizja dla biura nieruchomości, która wynosi 2-3%.

Czy można uzyskać pomoc przy kredycie?

Zanim udamy się do banku, możemy obliczyć swoje możliwości kredytowe w internecie. Dzięki temu będziemy mieli większe rozeznanie dotyczące tego, co jest w naszym zasięgu. W uzyskaniu kredytu na nowe mieszkanie może pomóc także deweloper. Ekspert z firmy EKO-BUD Deweloper mówi:

Dla osób zainteresowanych zakupem nowych lokali mieszkaniowych pod Warszawą, które znajdują się w naszej ofercie, proponujemy pomoc, nawet jeśli brakuje gotówki lub nie ma określonego zabezpieczenia finansowego transakcji.   

Kategorie
Warto przeczytać
W jaki sposób dokonać wyboru biura księgowego
Prowadzenie firmy daje mnóstwo satysfakcji, mimo że bardzo często oznacza to pracę po kilkanaście godzin dziennie. Wie to każdy, kto choć raz spróbował tego rodzaju aktywności zawodowej. Niestety jest coś, co niektórym...
Wyliczanie składek ZUS. Podstawowe zasady
Obowiązkiem osoby prowadzącej działalność gospodarczą jest opłacanie na siebie składek ZUS, a jeśli zatrudnia się pracowników – również za nich. Skąd jednak wiadomo, jakiej wysokości składki należy płacić? Czy są tu...
Jak napisać biznesplan?
Sam pomysł na biznes nie wystarczy do założenia własnej firmy. Niezbędny jest biznesplan, który pozwoli wskazać cele i sposób działania. To swego rodzaju prognoza dla firmy. Nie tylko pomoże określić, czy biznes jest...
Kalkulatory
Znajdź biura rachunkowe