Materiał Partnera
Jednolity Dokument Administracyjny SAD - co to takiego?

Jednolity Dokument Administracyjny SAD - co to takiego?

Międzynarodowy transport towarów to z perspektywy wzrostu gospodarczego jeden z najważniejszych procesów. Przewiezienie produktów przez granicę zawsze wiązało się jednak z wieloma trudnościami natury formalnej – ilość potrzebnych do wypełnienie formularzy sprawiała i ilość popełnianych przy tym błędów powodowała stratę czasu, który w transporcie jest na wagę złota. Rozwiązaniem tego problemu stało się wprowadzenie dokumentu SAD.

Czym jest SAD?

Skrót SAD pochodzi od terminu Single Administrative Document – na język polski tłumaczy się go jako Jednolity Dokument Administracyjny.

SAD to uniwersalny statystyczny dokument celny, który wykorzystywane jest w międzynarodowym obrocie towarowym – mówi przedstawiciel firmy Net-CargoStosuje się go w odniesieniu zarówno do procedur wywozowych, przywozowych oraz procedury tranzytowej wszystkich rodzajów towarów.

Historia SAD

Formularz SAD został ustanowiony Konwencją o uproszczeniu formalności w obrocie towarowym, sporządzoną 20 maja 1987 roku w szwajcarskim Interlaken. Początkowo obowiązywał w krajach Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, a od 11 kwietnia 1998 roku na mocy ogłoszenia konwencji w dzienniku ustaw – również w Polsce. Celem jego wprowadzenia było uproszczenie dotychczas stosowanych w obrocie towarowym procedur oraz ułatwienie statystyki celnej. W efekcie zastąpił on 6 osobnych dokumentów, które były niezbędne w procedurę celnej do tej pory – jedynymi dokumentami, których nie zastąpił są faktury oraz deklaracje celne. Formularz SAD składa się łącznie z 9 kart.

Jak stosować SAD?

Korzystanie z Jednolitego Dokumentu Administracyjnego może odbywać się w dwóch trybach – z zastosowanie pełnego zestawu formularzy, bądź tylko z niektórych z nich. Pierwsza metoda jest metodą standardową i może być wykorzystana w każdej sytuacji. W określonych sytuacji strony między którymi zachodzi obrót towarów mogą ustalić, że na danym etapie obrotu wypełniane będą jedynie te formularze, które są niezbędne do jego przeprowadzenia. W obu sytuacjach na etapie uzupełniania SAD mogą zdarzać się błędy, wynikające przede wszystkim z braku znajomości procedur celnych. Aby uniknąć podobnych sytuacji oraz wynikających z nich konsekwencje, odprawę celną towaru warto zlecić w wyspecjalizowanej agencji celnej, takiej jak firma Net-Cargo. Co na tym zyskujemy? Przede wszystkim bezpieczeństwo – możemy być pewni, że nasz towar nie zostanie zatrzymany z powodu nieprawidłowości w dokumentacji. Ponadto oszczędzamy w ten sposób czas.

Kategorie
Warto przeczytać
Na co zwracać uwagę, wybierając biuro rachunkowe
Zakładanie własnej firmy wiąże się z koniecznością pokonania wielu barier, w tym również prowadzenia ksiąg finansowych i rozliczania podatków. Małym i dużym firmom pomoc w tym zakresie oferują usługowe biura rachunkowe....
Na czym polega audyt podatkowy?
Kontrola organów skarbowych to nie przelewki. W takiej sytuacji właściciel firmy powinien się solidnie przygotować. Rozwiązaniem jest audyt podatkowy, który warto wykonać nie tylko przed wizytą „skarbówki”. To właśnie...
Dorota Bartkowska – twoje finanse w dobrych rękach
Jeśli potrzebujesz fachowej, rzetelnej i uczciwej księgowej – właśnie ją znalazłeś! Dorota Bartkowska, która swoje biuro prowadzi w Gryficach, to osoba, której możesz powierzyć opiekę nad swoimi pieniędzmi....
Kalkulatory
Znajdź biura rachunkowe