Materiał Partnera
Jak się przygotować do wzięcia pożyczki na raty?

Jak się przygotować do wzięcia pożyczki na raty?

Jak sfinansować planowane od dawna wydatki? Najlepsze rozwiązanie to skorzystać z oszczędności. Co jednak, gdy to niemożliwe? Wtedy dobrym rozwiązaniem może okazać się pozabankowa pożyczka na raty. Jednak planując takie rozwiązanie, warto odpowiednio przygotować się do pożyczenia pieniędzy.

Klientami firm pożyczkowych są często osoby, które jednocześnie korzystają z usług bankowych. Centrum Myśli Strategicznych szacuje, że taka grupa stanowi 76% wszystkich pożyczkobiorców instytucji pozabankowych. Najczęstszą formą finansowania wybieraną przez osoby będące klientami banków i firm pożyczkowych są kredyty oraz pożyczki gotówkowe. Klientami firm pożyczkowych są przeważnie osoby młode – 28% z nich ma nie więcej niż 30 lat. To klienci, którzy najczęściej korzystają z Internetu, a zatem dla nich naturalne jest, że pieniądze również pożyczają online. Pozabankowe pożyczki na raty są dostępne właśnie przez Internet, a do tego pozwalają pożyczyć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nie trzeba przy tym załatwiać tak skomplikowanych formalności, jak w przypadku bankowego kredytu gotówkowego.

Pożyczki uznawane są powszechnie przez Polaków za dobry sposób na finansowanie mniejszych lub większych wydatków. Różne badania pokazuje, że klienci instytucji finansowych wolą pożyczać niż oszczędzać – zauważa ekspert marki hapipożyczki oferującej pożyczki online na raty. – Pożyczka to prosty i szybki sposób na zdobycie gotówki, a pożyczka ratalna pozwala pożyczyć wysoką kwotę i uniknąć przy tym skomplikowanych procedur. Nie oznacza to jednak, że każdy może zaciągnąć taką pożyczkę. Klienci są weryfikowani. Warto zatem odpowiednio się przygotować do wzięcia pożyczki na raty – radzi przedstawiciel hapipożyczki.

Przemyślana decyzja i planowanie wydatków

Zanim zdecydujemy się na wzięcie pożyczki ratalnej pozabankowej, warto zastanowić się, czy taki krok jest rzeczywiście niezbędny. Niekiedy klienci firm pożyczkowych podejmują decyzję o pożyczeniu pieniędzy pod wpływem emocji, nie przemyślawszy wszystkich aspektów. To może spowodować, że za kilka miesięcy będą żałowali swojej decyzji. Należy jednak pamiętać, że klient ma 14 dni na odstąpienie od umowy pożyczki bez podania przyczyny. Do tego pożyczka ratalna jest na tyle elastyczna, że pozwala dopasować miesięczne obciążenie do możliwości domowego budżetu. Wystarczy wybrać odpowiedni okres spłaty.

Jeśli dojdziemy do wniosku, że zaciągnięcie pożyczki jest konieczne, należy zastanowić się nad kwotą, która zostanie pożyczona. Nie warto pożyczać pieniędzy na zapas, ale tyle, ile rzeczywiście potrzeba. Niższa kwota pożyczki to przecież niższa rata miesięczna. Jej wysokość można dokładnie poznać, korzystając z kalkulatora na stronie internetowej pożyczkodawcy. Po wybraniu kwoty pożyczki i okresu spłaty kalkulator wyliczy jednak nie tylko ratę, ale również wszystkie koszty związane z zaciągnięciem pożyczki ratalnej. Dzięki temu można szybko zweryfikować, czy miesięczne obciążenie nie będzie zbyt wysokie w stosunku do dochodu gospodarstwa domowego.

Świadomy pożyczkobiorca planuje swoje wydatki, określa cel, na który przeznaczy pożyczkę i analizuje, czy danych kosztów nie można sfinansować przede wszystkim własnymi środkami. Oczywiście nie zawsze to możliwe. Ważny jest jednak rozsądek w planowaniu swoich wydatków i zobowiązań. To może uchronić przed nadmiernym zadłużaniem i kłopotami finansowymi. Planowanie i analiza jest zatem ważnym etapem przygotowań do wzięcia pożyczki na raty. Na tym jednak nie kończą się przygotowania, szczególnie gdy konsument chce pożyczyć wysoką kwotę.

Zdolność kredytowa i najlepsza oferta

Decydując się na wzięcie pożyczki ratalnej na wysoką kwotę, należy przeanalizować własną zdolność kredytową i w razie potrzeby zwiększyć ją. Trzeba mieć świadomość, że każda osoba, która wnioskuje o pożyczkę ratalną, jest poddawana analizie. Weryfikowana jest wysokość dochodów, wydatków, zobowiązań (np. inne pożyczki lub kredyty) oraz liczby osób na utrzymaniu pożyczkobiorcy. Na tej podstawie jest określana zdolność kredytowa. Jeśli jest wysoka, zmniejsza się ryzyko pożyczkodawcy, a tym samym klient może otrzymać lepsze warunki pożyczki.

Jak zwiększyć zdolność kredytową przed wysłaniem wniosku o pożyczkę na raty? Należy przeanalizować swoją sytuację finansową i zestawić wpływy oraz wydatki. Warto także przejrzeć produkty bankowe, z jakich korzysta się na co dzień. Niektóre z nich mogą wpływać negatywnie na zdolność kredytową. Można ją zwiększyć, rezygnując na przykład z nieużywanej karty kredytowej (już samo jej posiadanie uważane jest za finansowe zobowiązanie) czy też z debetu w koncie bankowym. Warto także spłacić wszelkie długi, aby zniknąć z bazy dłużników lub spłacić kończącą się właśnie pożyczkę.

Zanim wybierzemy konkretną pożyczkę na raty, należy porównać jak najwięcej ofert. Każdą z nich trzeba przeanalizować pod kątem kosztów i wszelkich opłat. Najłatwiej skorzystać przy tym z różnych rankingów pozabankowych pożyczek ratalnych, które regularnie publikują branżowe portale. Nie zaszkodzi przyjrzeć się także samemu pożyczkodawcy i opiniom na jego temat. Można je również znaleźć bez problemu w Internecie.

Chociaż firmy pożyczkowe mają znacznie uproszczone procedury w porównaniu z bankami, to również one weryfikują klientów. Im wyższa kwota pożyczki, tym dokładniejsze sprawdzenie pożyczkobiorcy i jego zdolności kredytowej. Odpowiednie przygotowanie się do wzięcia pożyczki może jednak zwiększyć szansę na pozytywną decyzję pożyczkodawcy.

Kategorie
Warto przeczytać
Zaliczki na podatek dochodowy – jak je rozliczać?
Jednym z obowiązków każdego przedsiębiorcy jest wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy. W większości przypadków właściciele firm rozliczają się z fiskusem miesięcznie. Okazuje się jednak, że niektórzy przedsiębiorcy...
Wniosek o emeryturę ZUS EMP
Wiele osób myśli, że wraz z wiekiem, automatycznie otrzyma od ZUS emeryturę. Niestety - tak nie jest. Zakład ubezpieczeń społecznych sam nie weryfikuje, ani nie decyduje za podatnika, kiedy dokładnie przechodzi on na...
Przewaga technologiczna w pośrednictwie finansowym
Współpraca przynosi korzyści. Tak maksyma znajduje zastosowanie również w branży pośrednictwa finansowego. Dobrze przygotowane firmy skupiające pośredników kredytowych i ubezpieczeniowych powodują, że praca sprzedawców...
Kalkulatory
Znajdź biura rachunkowe