Materiał Partnera
Co powinieneś wiedzieć o szybkich pożyczkach?

Co powinieneś wiedzieć o szybkich pożyczkach?

Szybka pożyczka, chwilówka, kredyt online… Choć występują pod różnymi nazwami, oznaczają to samo – niewielką pożyczkę o krótkim okresie kredytowania, którą można uzyskać w stosunkowo łatwy i szybki sposób. Z pewnością każdy o niej słyszał, część miała okazję takową zaciągać. Jakie dane i liczby kryją się za frazą szybka pożyczka?

O popularności szybkich pożyczek stanowią stojące za nimi liczby. Najnowsze dane pokazują, że już co piąty Polak skorzystał przynajmniej raz z krótkoterminowej pożyczki konsumenckiej, a wartość rynku szacuje się na około 5 miliardów złotych! Obecnie około 3 milionów Polaków jest w posiadaniu pożyczki, a około połowa z nich posiada kredyt w więcej niż jednej instytucji.

Szybkie pożyczki dostępne są na rynku już od ponad 20 lat, i w trakcie tego okresu ich postrzeganie przez konsumenta i opinia uległa znaczącej zmianie. Kiedyś, nie cieszyły się dobrą sławą i kojarzone były przede wszystkim z lichwiarstwem i wysokimi stopami procentowymi. Ich głównymi klientami byli ludzie w ciężkiej sytuacji finansowej, którzy w rezultacie mieli duże problemy z ich spłatą.

Dzisiaj natomiast, w dobie wzrostu gospodarczego oraz ogólnej poprawy warunków finansowych polskich gospodarstw domowych, sytuacja wygląda zgoła inaczej. Około 30% wszystkich pożyczek, udzielanych jest osobom do 30 roku życia. A co jest głównym celem, na które przeznaczane są pieniądze z kredytu? Nie są to jak kiedyś produkty pierwszej potrzeby. Obecnie dodatkowe środki wydawane są na podróże, zainteresowania lub modne gadżety jak np. nowy smartfon czy popularny dron. Z szybkich pożyczek zadowolonych jest 85% konsumentów, i większość z nich, bo ponad 80% spłacanych jest terminowo.

Mimo, że szybka pożyczka jest ofertą udzielaną zarówno przez część banków jak i instytucje pozabankowe, to lwią część z nich udzielają właśnie Ci drudzy. W dobie Internetu, do którego przekonuje się coraz bardziej najstarsze pokolenie, prawie 90% z nich zawieranych jest właśnie za pośrednictwem stron internetowych.

Szybka pożyczka, to szeroki zakres kwot oraz okresów kredytowania. Niektóre instytucje, proponują pożyczki w kwocie tak małej jak 50 złotych. Inne natomiast obiecują wysokie kwoty, sięgające nawet 25000 złotych, choć takie pieniądze zarezerwowane są przeważnie dla stałych klientów. Równie szeroko prezentuje się wachlarz dotyczący czasu jaki mamy na spłatę zobowiązania – wynosi on od jednego dnia do nawet 48 miesięcy kredytowania.

Kategorie
Warto przeczytać
Jak korygować błędy księgowe?
Błędy zdarzają się w każdego typu dokumentach, również i w rachunkowości. W przypadku błędów księgowych procedurę ich korygowania określają odpowiednie przepisy, które możemy znaleźć w Ustawie o rachunkowości. Z naszego...
Mgr inż. Jolanta Krzyształowska. Biuro rachunkowe w sercu Krakowa
Biuro rachunkowe powinno dawać nam gwarancję, że wszystkie formalności związane z naszymi finansami zostaną właściwie załatwione. Do księgowego musimy mieć zaufanie. W końcu powierzamy mu opiekę nad niezwykle...
Co warto wiedzieć o pożyczkach przez internet?
Chcesz pożyczyć niewielką kwotę? A może potrzebujesz większej gotówki na nieoczekiwane wydatki? Rozwiązaniem może być szybka pożyczka przez internet. Zanim jednak zdecydujesz się na wzięcie pożyczki online, dowiedz się,...
Kalkulatory
Znajdź biura rachunkowe