Materiał Partnera
Co powinieneś wiedzieć o szybkich pożyczkach?

Co powinieneś wiedzieć o szybkich pożyczkach?

Szybka pożyczka, chwilówka, kredyt online… Choć występują pod różnymi nazwami, oznaczają to samo – niewielką pożyczkę o krótkim okresie kredytowania, którą można uzyskać w stosunkowo łatwy i szybki sposób. Z pewnością każdy o niej słyszał, część miała okazję takową zaciągać. Jakie dane i liczby kryją się za frazą szybka pożyczka?

O popularności szybkich pożyczek stanowią stojące za nimi liczby. Najnowsze dane pokazują, że już co piąty Polak skorzystał przynajmniej raz z krótkoterminowej pożyczki konsumenckiej, a wartość rynku szacuje się na około 5 miliardów złotych! Obecnie około 3 milionów Polaków jest w posiadaniu pożyczki, a około połowa z nich posiada kredyt w więcej niż jednej instytucji.

Szybkie pożyczki dostępne są na rynku już od ponad 20 lat, i w trakcie tego okresu ich postrzeganie przez konsumenta i opinia uległa znaczącej zmianie. Kiedyś, nie cieszyły się dobrą sławą i kojarzone były przede wszystkim z lichwiarstwem i wysokimi stopami procentowymi. Ich głównymi klientami byli ludzie w ciężkiej sytuacji finansowej, którzy w rezultacie mieli duże problemy z ich spłatą.

Dzisiaj natomiast, w dobie wzrostu gospodarczego oraz ogólnej poprawy warunków finansowych polskich gospodarstw domowych, sytuacja wygląda zgoła inaczej. Około 30% wszystkich pożyczek, udzielanych jest osobom do 30 roku życia. A co jest głównym celem, na które przeznaczane są pieniądze z kredytu? Nie są to jak kiedyś produkty pierwszej potrzeby. Obecnie dodatkowe środki wydawane są na podróże, zainteresowania lub modne gadżety jak np. nowy smartfon czy popularny dron. Z szybkich pożyczek zadowolonych jest 85% konsumentów, i większość z nich, bo ponad 80% spłacanych jest terminowo.

Mimo, że szybka pożyczka jest ofertą udzielaną zarówno przez część banków jak i instytucje pozabankowe, to lwią część z nich udzielają właśnie Ci drudzy. W dobie Internetu, do którego przekonuje się coraz bardziej najstarsze pokolenie, prawie 90% z nich zawieranych jest właśnie za pośrednictwem stron internetowych.

Szybka pożyczka, to szeroki zakres kwot oraz okresów kredytowania. Niektóre instytucje, proponują pożyczki w kwocie tak małej jak 50 złotych. Inne natomiast obiecują wysokie kwoty, sięgające nawet 25000 złotych, choć takie pieniądze zarezerwowane są przeważnie dla stałych klientów. Równie szeroko prezentuje się wachlarz dotyczący czasu jaki mamy na spłatę zobowiązania – wynosi on od jednego dnia do nawet 48 miesięcy kredytowania.

Kategorie
Warto przeczytać
Rozpoczęcie działalności gospodarczej. O czym warto pamiętać?
Wielu z nas marzy o tym, aby zrezygnować ze swojej stałej pracy na rzecz prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Zanim jednak zdecydujemy się na ten odważny krok, powinniśmy uświadomić sobie, że niesie on za sobą...
Załóż firmę! Wskazówki dla przedsiębiorcy
BiznesFinder jest serwisem, dzięki któremu dowiesz się, jak krok po kroku stworzyć własną firmę. Chciałbyś założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Może zastanawiasz się nad spółką? Zawsze warto zaczerpnąć...
Najczęstsze problemy przy rozliczaniu podatku VAT
VAT to podatek od wartości dodanej. Jest pobierany na wszystkich etapach obrotu gospodarczego. Prawo podatkowe przewiduje brak kaskadowego nakładania się VAT-u opłacanego na poszczególnych etapach dzięki temu, że...
Kalkulatory
Znajdź biura rachunkowe