Materiał Partnera
Zalety obrzeży z EPDM i SBR

Zalety obrzeży z EPDM i SBR

Bezpieczeństwo nawierzchni jest niezwykle istotne wszędzie tam, gdzie może wystąpić ryzyko uszczerbku na zdrowiu podczas jej użytkowania. W celu uniknięcia ryzykownych sytuacji coraz częściej stosuje się specjalne maty, które w zależności od grubości pełnią konkretną funkcję ochronną. Nie należy zapominać także o obrzeżach terenu. Czym charakteryzują bezpieczne nawierzchnie?

EPDM i SBR – płyty oraz obrzeża

Płyty SBR wykonuje się z granulatu gumowego, który następnie pokryty zostaje warstwą granulatu EPDM. Materiał tego rodzaju cechuje przede wszystkim opcja dowolnego zabarwienia, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie ich do miejsca, w którym będą zastosowane. Dodatkowo, dzięki specjalnej warstwie ochronnej, są one odporne na promieniowanie UV. W praktyce oznacza to trwałe zachowanie koloru i brak procesu blaknięcia. Zastosowanie tego rodzaju rozwiązania na zewnątrz jest możliwe dzięki odpowiedniej jakości materiałów oraz sposobowi produkcji. Dzięki temu płyty są:

  • wodoprzepuszczalne,
  • mrozoodporne,
  • antypoślizgowe,
  • wibroizolacyjne.

Jak zauważa specjalista z firmy MTJ-GROUP S.C:

Montaż płyt SBR oraz EPDM nie jest skomplikowany, jednak warto powierzyć to zadanie profesjonalistom. Należy podkreślić, że każdy element zbudowany jest tak samo – posiada 16 gniazd montażowych. Płyty łączone są ze sobą za pomocą karbowanych kołków, dzięki czemu unika się zawijania się krawędzi.  Decydując się na tego typu rozwiązanie, warto pamiętać również o wykończeniu krawędzi.

W tym celu stosuje się obrzeża gumowe posiadające podobne właściwości. Ich zastosowanie pozwala nie tylko na estetyczne wykończenie – wpływa również w zdecydowanym stopniu na wzrost bezpieczeństwa użytkowania takiej powierzchni

Za niewątpliwą zaletę płyt EPDM oraz SBR należy uznać to, że możliwe jest ich ułożenie na gruncie wykonanym z kruszywa, które posiada zaledwie kilkanaście centymetrów grubości. Równie często płyty tego typu układane są bezpośrednio na betonie lub kostce – wszystko zależy od oczekiwań kupującego i jego projektu.

Płyty EPDM i SBR – gdzie się je stosuje?

Płyty, jak również obrzeża EPDM oraz SBR stosowane są wszędzie tam, gdzie konieczne jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa osób korzystających z danej powierzchni. Najczęściej stosuje się je na placach zabaw. Podnoszą tam poziom bezpieczeństwa dzieci i skutecznie chronią przed nieprzyjemnymi wypadkami. Im grubsze płyty zostały zastosowane, tym większy upadek są w stanie zamortyzować.

Równie często wykorzystuje się je również w takich miejscach, jak:

  • siłownie,
  • boiska sportowe (zewnętrzne),
  • sale do fitness,
  • baseny.

Wybierając płyty, warto odpowiednio dopasować ich grubość, gramaturę oraz wielkość do miejsca, w którym będą zamontowane. Należy pamiętać o ogranicznikach, które nie tylko pozwalają na bezpieczne wykończenie całej konstrukcji, ale co równie istotne – spajają ją.

Kategorie
Warto przeczytać
Pergole – jakie są ich zalety?
Pergole często kojarzone są ze zwykłymi podporami dla roślin pnących – nic bardziej mylnego! Pergole to o wiele więcej. Wykonywane często z wysokiej jakości materiałów, posiadają dodatkowo oświetlenie oraz ogrzewanie....
Szeroki zakres usług realizowanych przez renomowane biuro projektów
Stworzenie funkcjonalnego obiektu użytkowego wymaga przede wszystkim właściwej koncepcji. Wykona ją biuro projektów, które jest w stanie przygotować nie tylko plan budowy domu, ale też wielu innych budynków. Firma...
Jak znaleźć idealny projekt domu?
Wybór idealnego projektu może spędzać sen z powiek. W końcu to decyzja na wiele lat, szczególnie jeśli planujemy powiększenie rodziny i szukamy bezpiecznej przestrzeni dla wszystkich naszych najbliższych. Każdy z nas ma...
Znajdź biura projektowe