Materiał Partnera
Zalety obrzeży z EPDM i SBR

Zalety obrzeży z EPDM i SBR

Bezpieczeństwo nawierzchni jest niezwykle istotne wszędzie tam, gdzie może wystąpić ryzyko uszczerbku na zdrowiu podczas jej użytkowania. W celu uniknięcia ryzykownych sytuacji coraz częściej stosuje się specjalne maty, które w zależności od grubości pełnią konkretną funkcję ochronną. Nie należy zapominać także o obrzeżach terenu. Czym charakteryzują bezpieczne nawierzchnie?

EPDM i SBR – płyty oraz obrzeża

Płyty SBR wykonuje się z granulatu gumowego, który następnie pokryty zostaje warstwą granulatu EPDM. Materiał tego rodzaju cechuje przede wszystkim opcja dowolnego zabarwienia, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie ich do miejsca, w którym będą zastosowane. Dodatkowo, dzięki specjalnej warstwie ochronnej, są one odporne na promieniowanie UV. W praktyce oznacza to trwałe zachowanie koloru i brak procesu blaknięcia. Zastosowanie tego rodzaju rozwiązania na zewnątrz jest możliwe dzięki odpowiedniej jakości materiałów oraz sposobowi produkcji. Dzięki temu płyty są:

  • wodoprzepuszczalne,
  • mrozoodporne,
  • antypoślizgowe,
  • wibroizolacyjne.

Jak zauważa specjalista z firmy MTJ-GROUP S.C:

Montaż płyt SBR oraz EPDM nie jest skomplikowany, jednak warto powierzyć to zadanie profesjonalistom. Należy podkreślić, że każdy element zbudowany jest tak samo – posiada 16 gniazd montażowych. Płyty łączone są ze sobą za pomocą karbowanych kołków, dzięki czemu unika się zawijania się krawędzi.  Decydując się na tego typu rozwiązanie, warto pamiętać również o wykończeniu krawędzi.

W tym celu stosuje się obrzeża gumowe posiadające podobne właściwości. Ich zastosowanie pozwala nie tylko na estetyczne wykończenie – wpływa również w zdecydowanym stopniu na wzrost bezpieczeństwa użytkowania takiej powierzchni

Za niewątpliwą zaletę płyt EPDM oraz SBR należy uznać to, że możliwe jest ich ułożenie na gruncie wykonanym z kruszywa, które posiada zaledwie kilkanaście centymetrów grubości. Równie często płyty tego typu układane są bezpośrednio na betonie lub kostce – wszystko zależy od oczekiwań kupującego i jego projektu.

Płyty EPDM i SBR – gdzie się je stosuje?

Płyty, jak również obrzeża EPDM oraz SBR stosowane są wszędzie tam, gdzie konieczne jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa osób korzystających z danej powierzchni. Najczęściej stosuje się je na placach zabaw. Podnoszą tam poziom bezpieczeństwa dzieci i skutecznie chronią przed nieprzyjemnymi wypadkami. Im grubsze płyty zostały zastosowane, tym większy upadek są w stanie zamortyzować.

Równie często wykorzystuje się je również w takich miejscach, jak:

  • siłownie,
  • boiska sportowe (zewnętrzne),
  • sale do fitness,
  • baseny.

Wybierając płyty, warto odpowiednio dopasować ich grubość, gramaturę oraz wielkość do miejsca, w którym będą zamontowane. Należy pamiętać o ogranicznikach, które nie tylko pozwalają na bezpieczne wykończenie całej konstrukcji, ale co równie istotne – spajają ją.

Kategorie
Warto przeczytać
Działka budowlana nad jeziorem. Zalety inwestycji
Większość z nas marzy o tym, że w pewnej chwili naszego życia nastąpi moment stabilizacji, a to wiąże się między innymi ze znalezieniem własnego miejsca na Ziemi. Własny dom spełniający wszystkie nasze oczekiwania, do...
Modernizacja wnętrz z architektem – na co zwrócić uwagę?
Moda na nowoczesne wnętrza skłania wielu posiadaczy lokali do modernizowania ich w celu uzyskania nowego designu. Modernizacja niekiedy jest też konieczna, aby przystosować lokal do jego nowych funkcji. W planowaniu...
Z jakiego oprogramowania korzystają architekci?
Czasy, w których architekt korzystał wyłącznie z papieru i ołówka minęły bezpowrotnie. Nowoczesna technologia sprawiła, że specjalista może przygotować zarówno projekt techniczny, jak i jego wizualizację z...
Znajdź biura projektowe