Modernizacja wnętrz z architektem – na co zwrócić uwagę?

Modernizacja wnętrz z architektem – na co zwrócić uwagę?

Moda na nowoczesne wnętrza skłania wielu posiadaczy lokali do modernizowania ich w celu uzyskania nowego designu. Modernizacja niekiedy jest też konieczna, aby przystosować lokal do jego nowych funkcji. W planowaniu takich przekształceń specjalizuje się wiele biur projektowych.

Modernizacje starych lokali

Własne mieszkanie jest dziś cennym nabytkiem, pozwalającym na szybkie urządzenie się i stworzenie sobie godnych warunków do życia. Nie zawsze stać nas na zakup nowego. Dlatego wiele osób decyduje się na starsze lokale w kamienicach lub z rynku wtórnego. Ich rozkład oraz parametry mogą nie spełniać oczekiwań. Rozwiązaniem w takich sytuacjach jest modernizacja wnętrz wraz z ich przebudową na miarę możliwości budynku.

Przesuwanie ścianek działowych wymaga fachowej wiedzy i znajomości przepisów budowlanych, dlatego do wykonania projektu modernizacji niezbędny jest architekt. Planując przekształcenie wnętrz, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że nie każda ściana może zostać zburzona i nie każda zmiana charakteru wnętrz bywa dopuszczalna. Wiele przeróbek wymaga zgody architekta odpowiadającego za dane osiedle lub rejon miasta. Wiążą się one nie tylko z bezpieczeństwem budynku, ale też z ogólnym wizerunkiem okolicy.

Adaptacja do nowych potrzeb

Posiadanie lokalu firmowego najczęściej wiąże się z określonym charakterem wnętrza, kolorystyką, często też z firmowym logo lub innymi specyficznymi oznaczeniami. Takim systemem posługują się na przykład banki, które otwierając wiele oddziałów, dbają o jednolity wystrój jak o służbowy mundur.

Biura projektowe, zajmujące się między innymi modernizacjami wnętrz, oferują usługi obejmujące przystosowanie lokalu do odpowiednich potrzeb i firmowego designu. Projekt modernizacji opiera się na dotychczasowej symbolice oraz kolorach flagowych instytucji, ale może być całkiem nowym podejściem do kreacji stylu wnętrza. Przystosowanie oznacza też zazwyczaj planowanie przebudowy, bowiem pozyskane pomieszczenie wcześniej mogło być na przykład salą gimnastyczną, klubem czy biurem, a jego rozkład wymaga zmiany i przystosowania do nowych funkcji. Projekty modernizacji w ostatnich latach wykonywane są także dla właścicieli odzyskiwanych kamienic lub też dla inwestorów przekształcających dawne fabryki w luksusowe lofty.

Jak wybrać wykonawcę projektu modernizacji?

Wykonanie odpowiedniego projektu modernizacji budynku wymaga specjalistycznej wiedzy, a także doświadczenia w tej dziedzinie. Nie wszystkie biura projektowe realizują tego typu zadania. Dlatego pierwszym krokiem przed wyborem wykonawcy jest zweryfikowanie jego kwalifikacji oraz określenie zakresu realizowanych projektów. Jeśli modernizacja ma na celu dopasowanie lokalu do szeregu innych o podobnym designie, warto też poszukać takiego biura, które ma na swoim koncie podobne doświadczenie, a zrealizowany wcześniej projekt był satysfakcjonujący i zgodny z oczekiwaniami.  Korzystając z rankingów biur projektowych, można też kierować się częstotliwością wybierania biura przez klientów. Stanowi to wiarygodną informację na temat renomy placówki i zadowolenia tychże klientów. Pozytywną cechą jest też doświadczenie oraz dbałość o dobry wizerunek firmy.

Kategorie
Warto przeczytać
Czym się kierować przy zakupie oczyszczacza powietrza?
Najskuteczniejszym sposobem zapewnienia sobie czystego powietrza w domu jest zainwestowanie w oczyszczacz powietrza. Nie tylko wyeliminuje on kurz, lecz również inne alergeny, takie jak roztocza, pleśnie, grzyby czy...
Limit kredytowy – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć
Od czasu do czasu saldo na Twoim rachunku osobistym jest zerowe? Jeśli przydałby Ci się dostęp do dodatkowych środków, limit kredytowy może okazać się korzystnym rozwiązaniem. Zanim jednak złożysz wniosek w banku,...
Niezbędna pomoc pracowni projektowej przy inwestycji budowlanej
Skonstruowanie jakiegokolwiek obiektu budowlanego wymaga sporządzenia dokładnych projektów. Wszelkie działania na podstawie precyzyjnych planów pozwalają na właściwą realizację inwestycji budowlanej. Niezwykle istotna...
Znajdź biura projektowe