Jakie drzwi wewnętrzne wybrać?

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać?

Właśnie urządzasz mieszkanie i nie wiesz, jakie drzwi będą pasować do twojego wnętrza? Klasyczne, nowoczesne czy może bogato zdobione? Drewniane czy szklane? Zastanawiasz się, które drzwi będą solidne i ponadczasowe? Sprawdź, jaki kolor i materiał będą najlepsze. Dowiedz się, na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas zakupów. Przeczytaj porady, jakie drzwi wybrać.

Jak dobrać drzwi wewnętrzne?

Klasyczne, minimalistyczne czy dekoracyjne?

Drzwi klasyczne to tradycyjne drzwi z przeszkleniami pasujące do wnętrz, w których poszczególne elementy nie muszą się wyróżniać. Możesz postawić na wersję w odcieniach jasnego drewna, która jest najbezpieczniejszym wyborem.

Minimalistyczne drzwi pasują do wnętrz spokojnych. Prosta forma jest również idealna do pomieszczeń urządzonych w stylu modernistycznym. Nowoczesne drzwi wewnętrzne są pozbawione zdobień i innych elementów dekoracyjnych, a dodatkowo powiększają optycznie małe pomieszczenia.

Dekoracyjne drzwi to takie, które są w całości zdobione lub mają ciekawe i nietypowe przeszklenia. Możesz postawić na wersje, w których wykorzystano kolorowe szkło dekoracyjne tworzące efekt witrażu. Weź też pod uwagę wygląd klamki. Bogato zdobione drzwi pasują do wnętrz stylowych.

Jaki materiał jest najlepszy?

Na rynku dostępne są drzwi z rozmaitych materiałów. Najczęściej polecane są drzwi drewniane, które są droższe, ale solidne i zawsze dobrze wyglądają. Do wyboru masz drewno lite lub klejone warstwowo.

Jeśli nie dysponujesz odpowiednim budżetem, a zależy ci na naturalnym wyglądzie, wybierz drzwi z płyt drewnopodobnych MDF, które są tańsze i doskonale imitują prawdziwe drewno.

Zależy ci na elegancji, a dodatkowo chcesz powiększyć pomieszczenie? Pomyśl o drzwiach ze szkła hartowanego, które jest wytrzymałe i pozwala optycznie powiększyć wnętrze.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przede wszystkim zastanów się, czy potrzebujesz lewych czy prawych drzwi. To istotne, na którą stronę drzwi będą się otwierać. Zwróć też uwagę na dodatkowe elementy. Klamki do drzwi wewnętrznych występują w rozmaitych wzorach i odcieniach. Oprócz drzwi musisz kupić też ościeżnice, które muszą pasować do szerokości drzwi. Standardowe skrzydła mają szerokość od 60 do 100 cm.

Jaki kolor drzwi wewnętrznych pasuje do wnętrza?

Drzwi wewnętrzne białe

Drzwi w bieli pasują do jasnych, słonecznych wnętrz. Równie dobrze wyglądają w nowoczesnych pomieszczeniach, jak i rustykalnych, gdy dodatkowo są zdobione lub stylizowane na drzwi vintage. Białe drzwi zdecydowanie nie sprawdzą się ciemnych wnętrzach, w których dominują ciężkie meble. Jeśli w twoim mieszkaniu okna mają białe ramy, również drzwi warto wybrać właśnie w takim kolorze.

Drzwi wewnętrzne drewniane jasne

Gdy zdecydujesz się na drewno, możesz wybierać spośród rozmaitych odcieni, które pasują do wnętrz w różnych stylu. Dostępne są zarówno odcienie jasne, średnie, jak i ciemne. Projektanci wnętrz polecają, by przy doborze odcienia również wziąć pod uwagę kolor mebli i podłogi.

Drzwi wykonane z drewna klonowego, bukowego lub jesionowego są jasne, jednak różnią się między sobą. Klon jest najjaśniejszy, a jesion słomkowy. Drzwi z tego typu drewna są polecane do wnętrz minimalistycznych w stylu skandynawskim i bliskim naturze.

Drzwi wewnętrzne drewniane ciemne

Drzwi dębowe są ciemniejsze. Są idealne do nowoczesnych wnętrz i w stylu rustykalnym. Najciemniejsze drzwi to te wykonane z mahonia lub orzecha, które są najtrudniejsze w aranżacji i nadają się do stylowych wnętrz w stylu kolonialnym.

Warto pamiętać, że drewno w różnym oświetleniu wygląda inaczej. Jeśli dobierasz drzwi drewniane wewnętrzne do ram okien z drewna, weź pod uwagę, że ramy okienne zawsze będą wyglądały na ciemniejsze. Równie istotna jest metoda zabezpieczenia drewna, czyli to, czy drzwi były olejowane czy lakierowane.

Kolor drewnianych drzwi dobierz jak najbardziej zbliżony do barwy mebli i paneli lub na odwrót – możesz dobrać kolor drzwi na zasadzie kontrastu, czyli ciemne do jasnego.

Drzwi wewnętrzne kolorowe

Tego typu drzwi nie są neutralne i trzeba uważać przy doborze odcienia. Jeśli lubisz kolory, możesz wybrać drzwi w ulubionej barwie, jednak musi ona pasować do stylu pomieszczenia. Żeby zachować spójność, wszystkie drzwi w domu powinny być w jednym kolorze.

Kategorie
Warto przeczytać
Wizualizacje i animacje w nowoczesnej architekturze
Wyobraź sobie, że możesz podziwiać swój dom lub inny obiekt, zanim jeszcze w ogóle powstanie. Każdy najdrobniejszy cień, rozmieszczenie i kolory mebli, jego otoczenie… tak, jest to możliwe. Wizualizacje i animacje w...
Małe biurko – jak zarządzać przestrzenią?
Co zrobić, kiedy nie masz miejsca na duże biurko? Wstawienie mniejszego mebla wiąże się z mnóstwem kompromisów. Co ważne – nie równa się z mniejszą funkcjonalnością powierzchni roboczej. Jak dobrze zarządzać ...
Oświetlenie idealne do salonu
Odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniu może odmienić jego charakter. Z tego względu jest to ważny etap podczas projektowania wnętrza. Szczególnie istotne jest to w salonie, który pełni kilka funkcji: to tu odpoczywamy,...
Znajdź biura projektowe