Jak wygląda współpraca z projektantem wnętrz?

Jak wygląda współpraca z projektantem wnętrz?

Wielu z nas współpraca z projektantem wnętrz kojarzy się z luksusem dostępnym tylko dla wybranych. Tymczasem jest to duża oszczędność, nie tylko czasu, ale też pieniędzy. Projektant rozpozna charakter pomieszczeń, zadba o ich funkcjonalność i wygodę. Dzięki temu unikniemy kupowania niepotrzebnych rzeczy i rozwiązań, które nie sprawdziłyby się w naszym mieszkaniu. Jak przebiega praca z projektantem? Sprawdź.

Wywiad z klientem

Pierwszym etapem współpracy jest rozmowa między projektantem a klientem. W czasie takiego wywiadu dekorator wnętrz poznaje oczekiwania i potrzeby inwestora co do wyglądu projektowanego pomieszczenia. Pyta się o liczbę osób, które będą mieszkać w mieszkaniu, funkcje poszczególnych pomieszczeń, preferowany styl i  kolorystykę. Rolą klienta jest dostarczenie rzutu deweloperskiego – projektu budowlanego lub szkicu pomieszczeń, na podstawie których projektant będzie mógł określić budżet projektu. Podczas spotkania podpisywana jest również umowa, uzgadniany zakres współpracy i terminy oddania poszczególnych części projektu.

Na podstawie wywiadu z klientem specjalista opracowuje wstępny projekt, zawierający kilka pomysłów na wykorzystanie przestrzeni. Projektant rozrysowuje na nim poszczególne elementy wyposażenia i dzieli wnętrze na strefy. Następnie projekt poddawany jest ocenie inwestora. Jeśli propozycja nie przypadnie mu do gustu, kreator wnętrz wprowadza odpowiednie zmiany.

Projekt koncepcyjny

Na bazie wstępnego projektu powstaje projekt koncepcyjny. Jest on przedstawiany w postaci materiałów graficznych, które zawierają wizualizacje pomieszczeń. Klient ma również szansę zobaczyć próbki materiałów wykończeniowych, takich jak tkaniny czy deski podłogowe. Razem z projektantem wybiera konkretne meble i materiały, które będą wykorzystane przy aranżacji. Następnie projekt ponownie poddawany jest ocenie. Klient ma czas, aby zastanowić się, czy rozwiązania są dla niego odpowiednie i czy potrzebne są dodatkowe zmiany.

Projekt wykonawczy

Po zaakceptowaniu przez klienta projektu koncepcyjnego projektant wnętrz wykonuje dokumentację techniczną. Jest to projekt, który zawiera wszystkie informacje niezbędne do wykonania prac budowlanych oraz innych elementów wyposażenia mieszkania. W jego skład wchodzi między innymi projekt oświetlenia, projekt wodno-kanalizacyjny, projekt sufitów i podłóg oraz projekty mebli na zamówienie. Istotnym elementem dokumentacji jest kosztorys inwestorski. Są w nim zestawione wszystkie elementy wchodzące w skład projektu wraz z podaniem ilości, parametrów oraz konkretnych cen. Kosztorys pozwala na bieżąco kontrolować wydatki i trzymać się ustalonego wcześniej budżetu.

Nadzór autorski i projekt pod klucz

Jeśli klient chce mieć pewność, że projekt zostanie należycie zrealizowany, może powierzyć projektantowi nadzór autorski. Wówczas jest on odpowiedzialny między innymi za koordynowanie pracy robotników, pilnowanie dostaw zamówionych materiałów, kontrolę jakości wykonywanych prac i trzymanie się ustalonego budżetu oraz harmonogramu. Często jest to dobra decyzja – najlepsi architekci wnętrz współpracują z konkretnymi firmami, których usługi znają i polecają.

Jeśli inwestor nie ma czasu na konsultacje z projektantem, może zdecydować się na wykonanie projektu pod klucz. Jest to kompleksowa usługa obejmująca wykończenie mieszkania od A do Z. Po wykonaniu zlecenia klient może się od razu wprowadzić.

Ile kosztują usługi projektanta wnętrz?

Ceny usług są zróżnicowane i zależą od ich zakresu. Całkowity koszt wyceniany jest od metra kwadratowego. Za projekt koncepcyjny zapłacisz od 20 do 50 zł, projekt wykonawczy jest już droższy - jego cena wynosi około 60 zł za metr kwadratowy. Najdrożej zapłacisz za kompleksowe projekty wnętrz - od 90 do 300 zł za metr kwadratowy.
Kategorie
Warto przeczytać
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego a budowa domu
Z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego warto zapoznać się jeszcze przed zakupem działki. Zawiera on informacje na temat tego, co i w jaki sposób może być wybudowane na danym terenie. Jeśli inwestycja nie...
Jakie urządzenia AGD mogą być umieszczone w zabudowie?
W ostatnich latach osoby urządzające swoją kuchnię w nowym domu lub mieszkaniu coraz częściej decydują się na zastosowanie w niej zamiast oddzielnych mebli kuchennych, wybudowanej na wymiar zabudowy kuchennej. Tak samo...
Czym jest klejonka?
Drewno jest od wielu lat wykorzystywane do produkcji mebli. Rzadko jednak stosuje się je w formie litej. Dużo częściej zakłady meblarskie stosują ten materiał w wersji klejonej, zwanej klejonką. Jest to materiał...
Znajdź biura projektowe