Jak wygląda współpraca z projektantem wnętrz?

Jak wygląda współpraca z projektantem wnętrz?

Wielu z nas współpraca z projektantem wnętrz kojarzy się z luksusem dostępnym tylko dla wybranych. Tymczasem jest to duża oszczędność, nie tylko czasu, ale też pieniędzy. Projektant rozpozna charakter pomieszczeń, zadba o ich funkcjonalność i wygodę. Dzięki temu unikniemy kupowania niepotrzebnych rzeczy i rozwiązań, które nie sprawdziłyby się w naszym mieszkaniu. Jak przebiega praca z projektantem? Sprawdź.

Wywiad z klientem

Pierwszym etapem współpracy jest rozmowa między projektantem a klientem. W czasie takiego wywiadu dekorator wnętrz poznaje oczekiwania i potrzeby inwestora co do wyglądu projektowanego pomieszczenia. Pyta się o liczbę osób, które będą mieszkać w mieszkaniu, funkcje poszczególnych pomieszczeń, preferowany styl i  kolorystykę. Rolą klienta jest dostarczenie rzutu deweloperskiego – projektu budowlanego lub szkicu pomieszczeń, na podstawie których projektant będzie mógł określić budżet projektu. Podczas spotkania podpisywana jest również umowa, uzgadniany zakres współpracy i terminy oddania poszczególnych części projektu.

Na podstawie wywiadu z klientem specjalista opracowuje wstępny projekt, zawierający kilka pomysłów na wykorzystanie przestrzeni. Projektant rozrysowuje na nim poszczególne elementy wyposażenia i dzieli wnętrze na strefy. Następnie projekt poddawany jest ocenie inwestora. Jeśli propozycja nie przypadnie mu do gustu, kreator wnętrz wprowadza odpowiednie zmiany.

Projekt koncepcyjny

Na bazie wstępnego projektu powstaje projekt koncepcyjny. Jest on przedstawiany w postaci materiałów graficznych, które zawierają wizualizacje pomieszczeń. Klient ma również szansę zobaczyć próbki materiałów wykończeniowych, takich jak tkaniny czy deski podłogowe. Razem z projektantem wybiera konkretne meble i materiały, które będą wykorzystane przy aranżacji. Następnie projekt ponownie poddawany jest ocenie. Klient ma czas, aby zastanowić się, czy rozwiązania są dla niego odpowiednie i czy potrzebne są dodatkowe zmiany.

Projekt wykonawczy

Po zaakceptowaniu przez klienta projektu koncepcyjnego projektant wnętrz wykonuje dokumentację techniczną. Jest to projekt, który zawiera wszystkie informacje niezbędne do wykonania prac budowlanych oraz innych elementów wyposażenia mieszkania. W jego skład wchodzi między innymi projekt oświetlenia, projekt wodno-kanalizacyjny, projekt sufitów i podłóg oraz projekty mebli na zamówienie. Istotnym elementem dokumentacji jest kosztorys inwestorski. Są w nim zestawione wszystkie elementy wchodzące w skład projektu wraz z podaniem ilości, parametrów oraz konkretnych cen. Kosztorys pozwala na bieżąco kontrolować wydatki i trzymać się ustalonego wcześniej budżetu.

Nadzór autorski i projekt pod klucz

Jeśli klient chce mieć pewność, że projekt zostanie należycie zrealizowany, może powierzyć projektantowi nadzór autorski. Wówczas jest on odpowiedzialny między innymi za koordynowanie pracy robotników, pilnowanie dostaw zamówionych materiałów, kontrolę jakości wykonywanych prac i trzymanie się ustalonego budżetu oraz harmonogramu. Często jest to dobra decyzja – najlepsi architekci wnętrz współpracują z konkretnymi firmami, których usługi znają i polecają.

Jeśli inwestor nie ma czasu na konsultacje z projektantem, może zdecydować się na wykonanie projektu pod klucz. Jest to kompleksowa usługa obejmująca wykończenie mieszkania od A do Z. Po wykonaniu zlecenia klient może się od razu wprowadzić.

Ile kosztują usługi projektanta wnętrz?

Ceny usług są zróżnicowane i zależą od ich zakresu. Całkowity koszt wyceniany jest od metra kwadratowego. Za projekt koncepcyjny zapłacisz od 20 do 50 zł, projekt wykonawczy jest już droższy - jego cena wynosi około 60 zł za metr kwadratowy. Najdrożej zapłacisz za kompleksowe projekty wnętrz - od 90 do 300 zł za metr kwadratowy.
Kategorie
Warto przeczytać
Najpopularniejsze style aranżacji wnętrz. Jak urządzić mieszkanie?
Aranżacja wnętrza to najprzyjemniejszy etap na długiej drodze od budowy do wprowadzenia się do wymarzonego domu lub mieszkania. Nie jest to jednak proste zadanie. Ogromny wybór mebli, elementów wykończeniowych i...
Praktyczne i estetyczne – jak wybrać rolety dopasowane do wnętrza?
Rolety to idealna ochrona przed słońcem i wzrokiem sąsiadów. W dodatku odpowiednio dopasowane mogą odmienić nawet zwykłe wnętrze. Zastanawiasz się, jakie rolety wybrać do domu? Poznaj najbardziej popularne rolety...
Jak urządzić mieszkanie w stylu loft?
Pierwsze lofty pojawiły się w latach 70. XX wieku. Były to pofabryczne przestrzenie przekształcone na mieszkania i pracownie artystyczne. Obecnie takie wnętrza ponownie stają się popularne. Marzy ci się własny kąt...
Znajdź biura projektowe