Materiał Partnera
Jak rozpoznać ścianę nośną?

Jak rozpoznać ścianę nośną?

Renowacja starego domu lub mieszkania w kamienicy często wiąże się z koniecznością wyburzenia ścian. Problem pojawia się, gdy nie sposób jest rozróżnić ścianę nośną od działowej. Remontowanie wiekowych budynków może dodatkowo utrudnić brak projektu lub rzutu domu, a przypadkowe uszkodzenie ściany nośnej spowodować nawet katastrofę budowlaną. Jak więc rozpoznać, którą ścianę możemy wyburzyć?

Jakie są różnice pomiędzy ścianą nośną a działową?

Każda z tych ścian pełni inną rolę w konstrukcji budynku, dzięki czemu musi być wykonana w inny sposób i często też z innych materiałów. Przed przystąpieniem do remontu domu lub mieszkania warto dowiedzieć się, na co uważać przy pracach związanych ze ścianami.

Ściana nośna ma za zadanie przenieść obciążenie z dachu i innych kondygnacji budynku na jego fundamenty. Wyróżnienie ściany nośnej ułatwia więc fakt, że musi być ona połączona z każdym z tych elementów. Wykonana jest najczęściej z pustaków, bloczków z betonu komórkowego, a czasem również z cegły. Ściana nośna musi też spełnić określone prawem parametry izolacji cieplnej i akustycznej, co dodatkowo wpływa na jej budowę i grubość.

Ściana działowa, jako że jej rolą jest podzielenie domu na pomieszczenia, jest dużo cieńsza od ściany nośnej. Do jej postawienia używa się płyt karton-gips, a także jak w przypadku jej solidniejszego odpowiednika, pustaków, cegieł i betonu komórkowego. Materiał, z którego wykonuje się ściany działowe zależny jest od tego, jak dawno wzniesiono budynek, a także od indywidualnych upodobań poprzednich mieszkańców. Karton-gips jest częściej spotykany w nowym budownictwie, a ściany ceglane w starszych domach i blokach mieszkalnych.

Czy ścianę nośną można wykryć samodzielnie?

Aktualnie coraz więcej właścicieli nieruchomości podejmuje się zmiany układu mieszkania. Wynika to z innego zapotrzebowania przestrzennego, obecnie więcej osób decyduje się na większą strefę codzienną, w której skład wchodzi zazwyczaj spory salon i otwarta kuchnia z jadalnią. Ze względu na wysokie koszty takiej renowacji, właściciele często próbują wykonać niektóre prace własnoręcznie.

Pierwszym miejscem, do którego należy się udać w przypadku bloku jest biuro zarządcy spółdzielni mieszkaniowej, który powinien wydać projekt mieszkania. Można na nim odnaleźć wszystkie ściany nośne, najczęściej są one tymi, które oddzielają od siebie mieszkania. W blokach mieszkaniowych raczej nie jest dopuszczalne nanoszenie modyfikacji w ścianach nośnych, jako że jest to element konstrukcji, a jego uszkodzenie mogłoby wywołać zawalenie się budynku zamieszkanego przez wiele rodzin.

W domach jednorodzinnych wystarczy sprawdzić położenie ścian nośnych w projekcie. Jeśli obecni właściciele nie są w jego posiadaniu, powinni udać się do lokalnego Wydziału Architektury, lub w przypadku starego budynku - do archiwum. Zdarzają się również sytuacje, gdy rzuty domu zaginęły i nie można ich w żaden sposób odzyskać.

Wtedy warto skorzystać z pomocy doświadczonej ekipy remontowej, takiej jak PHUP texon, która wykona niezbędne pomiary i rozróżni wszystkie ściany nośne i działowe. Nie można również zapominać, że na jakąkolwiek ingerencję w konstrukcję ściany nośnej należy mieć odpowiednie pozwolenie, a prace powierzać tylko sprawdzonym ekspertom w swojej dziedzinie.

Kategorie
Warto przeczytać
Pergole – jakie są ich zalety?
Pergole często kojarzone są ze zwykłymi podporami dla roślin pnących – nic bardziej mylnego! Pergole to o wiele więcej. Wykonywane często z wysokiej jakości materiałów, posiadają dodatkowo oświetlenie oraz ogrzewanie....
Czy płyty betonowe to dobry materiał na podjazd w ogrodzie?
Zagospodarowanie terenu wokół domu kojarzy się zwykle z atrakcyjnie urządzonym ogrodem i dobrze zaplanowanymi przestrzeniami pozwalającymi na wypoczynek – przydomowym tarasem czy altaną. Równie ważne są jednak miejsca,...
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o nowoczesnej porcelanie
Porcelana od wieków kojarzy nam się z luksusem i elegancją. Została ona wynaleziona w Chinach w VII wieku naszej ery. Mimo, iż ten oryginalny materiał ceramiczny ma wieloletnią tradycję i kojarzy nam się głównie z...
Znajdź biura projektowe