Materiał Partnera
Drewniany kredens. Niezbędny mebel w każdej jadalni

Drewniany kredens. Niezbędny mebel w każdej jadalni

Kredens często kojarzy się z zasobnością i pełną spiżarnią, a jednocześnie jest meblem, który wprowadza do pomieszczenia przyjazną i ciepłą atmosferę. Kredensy są jednak nie tylko bardzo stylowe, ale również praktyczne. Poza rolą dekoracyjną sprawdzają się znakomicie w każdym wnętrzu jako pojemny mebel do przechowywania. Po latach nieobecności kredensy w wielu domach wracają do łask.

Skąd wzięły się kredensy? Historia i możliwe zastosowania

Kredensy to meble, które mają bardzo bogatą historię i były wykorzystywane już od dawna, choć ich forma na przestrzeni lat ulegała kolejnym zmianom. Kredensy pojawiały się stopniowo już u schyłku średniowiecza, miały jednak wówczas formę przypominającą nieco dzisiejszą komodę. Przechowywano w nich zwykle potrawy, które miały trafić na stół, z czasem zaczęły być używane również jako miejsce na zastawę stołową. Wygląd zbliżony do mebli dzisiaj używanych kredensy zyskały jeszcze w renesansie, gdy klasyczną szafkę z drzwiczkami wzbogacono ustawionymi na blacie szafkami. Wczesne kredensy charakteryzowały się bogatymi zdobieniami, a szczyt ich popularności przypadł na XVIII i XIX wiek, kiedy to bardziej masowo trafiały do domów zamożnych mieszczan. W tym okresie kredensy zaczęły się też pojawiać w zwykłych domach, by na początku XX wieku zagościć na dobre zarówno w miejskich jadalniach, jak i w wiejskich kuchniach. Obecnie po latach zapomnienia kredensy stają się znowu bardzo popularne. Chyba coraz ciężej znaleźć tradycyjnie urządzony dom z jadalnią, w której nie byłoby kredensu – mówi przedstawicielka firmy Meble K&D, która zajmuje się produkcją mebli z naturalnego drewna.


Klasyczny kredens ma budowę, która nie odbiega zbytnio od utrwalonych wzorców. W dolnej części mebla znajdują się zwykle spore otwierane szafki, nad nimi często jest umieszczona szuflada pozwalająca na wygodne przechowywanie sztućców. Wyżej trafimy zazwyczaj na ciągnący się przez całą szerokość blat, a nad nim węższą od podstawy część będącą połączeniem otwartych półek i znajdujących się nad nimi zamykanych szafek, najczęściej z przeszklonymi drzwiczkami. Oczywiście współcześni projektanci mebli nie odtwarzają po prostu typowego kształtu kredensu, a starają się go wzbogacić i uwspółcześnić. Wielką popularnością cieszą się zarówno kredensy tradycyjne, świetnie sprawdzające się we wnętrzach klasycznych lub rustykalnych, jak i nowoczesne, pasujące do bardziej oszczędnie aranżowanych wnętrz.

Dlaczego warto zdecydować się na zakup drewnianego kredensu?

Mimo zmian stylistycznych kredens wciąż pozostaje meblem do przechowywania. Najczęściej gromadzi się w nim nadal zastawę stołową, często atrakcyjne komplety używane podczas specjalnych okazji. W przeszklonych częściach wiele osób eksponuje wyjątkowo ładne talerze, filiżanki czy też rozmaite ozdoby, np. porcelanowe figurki. Niekiedy użytkownicy decydują się na ustawienie drewnianego kredensu w kuchni – trafiają wtedy do niego również naczynia kuchenne i rozmaite akcesoria, a także produkty spożywcze. Zdarza się również, że kredens jest ustawiany w salonie nawet wówczas, gdy funkcję jadali pełni inne pomieszczenie. W takim przypadku w przeszklonej części ustawiane są różnego typu dekoracje, a niekiedy też książki.

Kredensy cieszą się dużą popularnością ze względu na swoją użyteczność, a także fakt, że są unikalnym połączeniem mebla do przechowywania z miejscem, w którym można zaprezentować rozmaite ozdoby – zarówno związane z zastawą stołową, jak i pełniące wyłącznie funkcję dekoracyjną. Coraz częściej kredens jest też rodzajem nostalgicznego przypomnienia i nawiązania do tradycji, nawet wówczas, gdy jest to zupełnie nowy mebel. Dzieje się tak w wielu przypadkach za sprawą wspomnień z dzieciństwa czy po prostu tęsknoty za meblem, który najbardziej chyba kojarzy się z ciepłem domowego ogniska i prawdziwie rodzinną atmosferą.

Warto podkreślić, że kredensy to nie tylko meble, które efektownie wyglądają i wprowadzają do pomieszczenia specyficzny nastrój, ale również rozwiązanie niezwykle praktyczne. Zamykane szafki pozwalają na przechowywanie przedmiotów, które nie powinny się znaleźć „na widoku”, są jednak bardzo przydatne i lepiej mieć je „pod ręką”. Przeszklone drzwiczki znajdujące się w górnej części to z kolei znakomite zabezpieczenie dla cennych filiżanek czy innych delikatnych ozdób, które chroni nie tylko przed stłuczeniem, ale także przed osadzającym się kurzem.

Kategorie
Warto przeczytać
Termoizolacja dachów skośnych
Dobre ocieplenie budynku przekłada się na zmniejszenie kosztów jego eksploatacji. Do miejsc narażonych na utratę ciepła poza otworami okiennymi i drzwiami należy cała konstrukcja dachu. Właściwa termoizolacja pokrycia...
Cechy dobrego biura projektowego
Inwestycja budowlana wiąże się nie tylko z dużymi kosztami, ale również z poświęconym jej czasem. Liczą się też efekty, jak na przykład dochód ze sprzedaży mieszkań. O sukcesie inwestycji często decyduje jej projekt, a...
Zastosowanie pompowni sieciowych
Pompownie sieciowe to sporych rozmiarów obiekty budowlane, klasyfikowane także jako wodno-kanalizacyjne, które charakteryzują się skomplikowaną i dość zróżnicowaną budową. Są podobne do pompowni kompaktowych, które...
Znajdź biura projektowe