Artykuł sponsorowany
Doniczki podłużne. Gdzie i kiedy się sprawdzają?

Doniczki podłużne. Gdzie i kiedy się sprawdzają?

Przygotowujesz się do zakupu nowych doniczek? Obecnie na rynku dostępny jest olbrzymi wybór pojemników z różnych materiałów, w rozmaitych kształtach, wielkościach i kolorach. Wybierając donice, trzeba brać pod uwagę nie tylko oczekiwany efekt wizualny, ale przede wszystkim względy praktyczne. W niniejszym tekście weźmiemy pod lupę doniczki podłużne. Sprawdźmy, jakie rośliny dobrze się w nich czują i gdzie możemy je wykorzystać.

Podłużne doniczki balkonowe

Najbardziej oczywistym miejscem wykorzystania podłużnych doniczek jest balkon. Niemal wszystkie skrzynki balkonowe mają podłużny kształt, co umożliwia ustawianie ich wzdłuż poręczy lub wieszanie na nich za pomocą specjalnych uchwytów. Aktualnie obok tradycyjnych skrzynek balkonowych znajdziemy też doniczki na barierkę, które nie wymagają dodatkowych zaczepów – dzięki specjalnie wyprofilowanej formie możemy po prostu nałożyć je na balustradę. Największą popularnością od lat cieszą się skrzynki balkonowe z tworzyw sztucznych. Plastikowe doniczki są bardzo lekkie, a zatem nie obciążają zanadto barierki, przez co ich używanie jest bezpieczne.

Wielkość balkonu nie musi być ograniczeniem dla wyobraźni. Plastikowe skrzynki na balkon produkowane są w różnych rozmiarach, co pozwala na znalezienie odpowiednich doniczek na barierkę o dowolnej długości. Znając długość poręczy, można wyliczyć ilość pojemników w wybranym rozmiarze tak, by balustrada zazieleniła się w całości – podpowiada nasz rozmówca ze Sklepu Kwiecistego. Kupując doniczki na kwiaty balkonowe, warto wybierać te z podstawkami. W przeciwnym wypadku woda z podlewania będzie kapała na balkon sąsiada albo na chodnik przed domem lub brudziła elewację.

Podłużne doniczki we wnętrzach

W podłużnych doniczkach dobrze czują się nie tylko jedno- i dwuletnie kwiaty balkonowe. Możemy uprawiać w nich zioła i niektóre rośliny domowe (np. bluszcz, którego kilka sadzonek w jednej podłużnej doniczce ustawionej wysoko szybko stworzy zieloną zasłonę). Chcąc uprawiać różne gatunki ziół na kuchennym parapecie, możemy sięgnąć po potrójną doniczkę podłużną lub umieścić kilka małych doniczek we wspólnej podłużnej osłonce. Takie rozwiązania nie tylko podnoszą estetykę pomieszczenia, ale też ułatwiają utrzymanie ładu.

Specjalne doniczki podłużne wykorzystuje się do uprawy bonsai. Ponieważ w takim przypadku dążymy do ograniczenia wzrostu systemu korzeniowego roślin, pojemnik musi być odpowiednio płytki. Doniczki do bonsai występują w różnych kształtach, jednak ze względu na wygodę – najczęściej ustawiamy je na parapetach – preferowanym rozwiązaniem są właśnie doniczki podłużne. Warto zauważyć, że takie doniczki świetnie nadają się również do uprawy kaktusów i sukulentów.

Kategorie
Warto przeczytać
Co należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu linii produkcyjnych?
Zaprojektowanie i zbudowanie linii produkcyjnej są zadaniami obejmującymi wiedzę z wielu dziedzin. Samo założenie, że na linii mają być wykonywane określone czynności produktu nie wystarcza do osiągnięcia celu. Na...
Najnowsze trendy w aranżacji wnętrz. Co jest teraz na czasie?
To, jak dbamy o nasze mieszkanie może bardzo wiele powiedzieć o nas samych. Komfortowa i funkcjonalna przestrzeń do życia to, wydawać by się mogło, podstawa, lecz niestety nie każdy może się pochwalić właśnie takim...
Czy ekoskóra to praktyczny materiał na tapicerkę kanapy?
Gdy zastanawiamy się nad wyborem materiału obiciowego na kanapę, często pojawia się opcja wykorzystania ekoskóry. Syntetyczny materiał przypominający do złudzenia naturalną skórę zwierzęcą ma bardzo wiele zalet. Jeżeli...
Znajdź biura projektowe
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas