Materiał Partnera
Doniczki podłużne. Gdzie i kiedy się sprawdzają?

Doniczki podłużne. Gdzie i kiedy się sprawdzają?

Przygotowujesz się do zakupu nowych doniczek? Obecnie na rynku dostępny jest olbrzymi wybór pojemników z różnych materiałów, w rozmaitych kształtach, wielkościach i kolorach. Wybierając donice, trzeba brać pod uwagę nie tylko oczekiwany efekt wizualny, ale przede wszystkim względy praktyczne. W niniejszym tekście weźmiemy pod lupę doniczki podłużne. Sprawdźmy, jakie rośliny dobrze się w nich czują i gdzie możemy je wykorzystać.

Podłużne doniczki balkonowe

Najbardziej oczywistym miejscem wykorzystania podłużnych doniczek jest balkon. Niemal wszystkie skrzynki balkonowe mają podłużny kształt, co umożliwia ustawianie ich wzdłuż poręczy lub wieszanie na nich za pomocą specjalnych uchwytów. Aktualnie obok tradycyjnych skrzynek balkonowych znajdziemy też doniczki na barierkę, które nie wymagają dodatkowych zaczepów – dzięki specjalnie wyprofilowanej formie możemy po prostu nałożyć je na balustradę. Największą popularnością od lat cieszą się skrzynki balkonowe z tworzyw sztucznych. Plastikowe doniczki są bardzo lekkie, a zatem nie obciążają zanadto barierki, przez co ich używanie jest bezpieczne.

Wielkość balkonu nie musi być ograniczeniem dla wyobraźni. Plastikowe skrzynki na balkon produkowane są w różnych rozmiarach, co pozwala na znalezienie odpowiednich doniczek na barierkę o dowolnej długości. Znając długość poręczy, można wyliczyć ilość pojemników w wybranym rozmiarze tak, by balustrada zazieleniła się w całości – podpowiada nasz rozmówca ze Sklepu Kwiecistego. Kupując doniczki na kwiaty balkonowe, warto wybierać te z podstawkami. W przeciwnym wypadku woda z podlewania będzie kapała na balkon sąsiada albo na chodnik przed domem lub brudziła elewację.

Podłużne doniczki we wnętrzach

W podłużnych doniczkach dobrze czują się nie tylko jedno- i dwuletnie kwiaty balkonowe. Możemy uprawiać w nich zioła i niektóre rośliny domowe (np. bluszcz, którego kilka sadzonek w jednej podłużnej doniczce ustawionej wysoko szybko stworzy zieloną zasłonę). Chcąc uprawiać różne gatunki ziół na kuchennym parapecie, możemy sięgnąć po potrójną doniczkę podłużną lub umieścić kilka małych doniczek we wspólnej podłużnej osłonce. Takie rozwiązania nie tylko podnoszą estetykę pomieszczenia, ale też ułatwiają utrzymanie ładu.

Specjalne doniczki podłużne wykorzystuje się do uprawy bonsai. Ponieważ w takim przypadku dążymy do ograniczenia wzrostu systemu korzeniowego roślin, pojemnik musi być odpowiednio płytki. Doniczki do bonsai występują w różnych kształtach, jednak ze względu na wygodę – najczęściej ustawiamy je na parapetach – preferowanym rozwiązaniem są właśnie doniczki podłużne. Warto zauważyć, że takie doniczki świetnie nadają się również do uprawy kaktusów i sukulentów.

Kategorie
Warto przeczytać
5 pomysłów, jak udekorować mieszkanie na święta
Zastanawiasz się, jak wprowadzić magię świąt do twojego mieszkania? To wcale nie takie trudne. Wiele dekoracji możesz przygotować samodzielnie. Odkryj nasze bożonarodzeniowe pomysły na świąteczne wnętrze ze smakiem. W...
Sposób na upał. Jaką klimatyzację wybrać do mieszkania?
Fala upałów może odbić się nie tylko na twoim samopoczuciu, ale także zdrowiu. Latem wracasz do domu po pracy i chcesz odpocząć, a w mieszkaniu panuje skwar nie do wytrzymania? Wietrzenie nic nie daje? Jest na to prosty...
Ogród marzeń. Na co zwrócić uwagę, kupując meble ogrodowe?
Meble do ogrodu powinny być ładne, ale również funkcjonalne. Przede wszystkim powinny one pasować do otoczenia, z którym będą sąsiadować – ogrodowych roślin, altany lub domu. Dzięki temu mogą subtelnie podkreślać urodę...
Znajdź biura projektowe