Materiał Partnera
Do czego służy mapa do celów projektowych?

Do czego służy mapa do celów projektowych?

Prawo budowlane wymusza na inwestorze dysponowanie mapami do celów projektowych. Dokument ten jest niezbędny przy składaniu wniosku o pozwolenie na budowę. Geodeta przygotowuje go na podstawie już istniejącej mapy zasadniczej, tworząc jej kopię z naniesionymi wszystkimi elementami nowej inwestycji. Dlaczego jest to tak istotne dla inwestora? Sprawdź, czym dokładnie jest mapa do celów projektowych i w jaki sposób ją uzyskać.


Czym jest mapa do celów projektowych?


Mapka do celów projektowych w rzeczywistości łączy w sobie dwa rodzaje map, sytuacyjną oraz wysokościową. Dzięki niej inwestor ma możliwość wykonania profesjonalnego projektu obiektu na podstawie szczegółowych danych, jakie przedstawia dokument. Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym jest ona także konieczna, kiedy prowadzone są prace remontowe, czy budowlane, które wymagają odpowiedniego zezwolenia. O taki plan warto zadbać przed przystąpieniem do prac.


Odpowiednio przygotowana mapa przeznaczona do celów projektowych składa się z dwóch podstawowych elementów. Pierwszym z nich jest opracowanie przygotowywane na podstawie mapy zasadniczej. Druga część to zbiór dokładnych informacji o elementach otoczenia, zabudowie, osiach ulic, czy wyznaczonych w okolicy obszarach zielonych. Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, poprawnie wykonana mapa do celów projektowych powinna uwzględniać elementy znajdujące się do 30 metrów wokół terenu, gdzie planowana jest inwestycja - podkreśla specjalista z firmy GEOMap.


Jak uzyskać mapę do celów projektowych?


Mapa do celów projektowych tworzona jest przez biuro geodezyjne. Wśród obowiązków geodety odpowiedzialnego za projekt jest:

  • stworzenie kopii mapy zasadniczej,
  • dokonanie aktualizacji dokumentu, mającej na celu uwzględnienie nowych elementów,
  • implikacja treści mapy zasadniczej do wykonania mapy projektowej,
  • skierowanie przygotowanego dokumentu do lokalnego ośrodka zajmującego się formalnościami geodezyjnymi oraz kartograficznymi w celu jego akceptacji i zatwierdzenia treści, jakie zawiera.


Należy pamiętać, że podczas sporządzania aktualizacji, geodeta wykonuje część swoich obowiązków w terenie, aby sprawdzić stan faktyczny z tym, co znajduje się przedstawionej mu dokumentacji.


O czym powinien pamiętać inwestor?


Standardowo inwestor wnioskujący do geodety o sporządzenie mapy do celów projektowych powinien złożyć wniosek o wykonanie przynajmniej trzech kopii na potrzeby wykorzystania przez przedsiębiorstwo budowlane.


Warto wziąć pod uwagę, że brak tego dokumentu może skutecznie wstrzymać wszystkie inwestycje. Dlatego bardzo często konieczne jest szybkie działanie ze strony geodetów. Przy samym wyborze biura geodezyjnego, warto kierować się jego opiniami oraz doświadczeniem jej pracowników. W zależności od obłożenia danego biura, na mapę do celów projektowych można oczekiwać nawet do 6-8 tygodni. Warto więc zadbać o wybór specjalistów odpowiednio wcześnie.


Kategorie
Warto przeczytać
Co trzeba wziąć pod uwagę przy projektowaniu hali przemysłowej?
Jednym z najważniejszych celów przyświecających projektom budynków przemysłowych jest zagospodarowanie każdej płaszczyzny tak, aby zapewniały najwyższą wydajność wykonywanej tam pracy. Uzyskanie takiego efektu w hali...
Nadruk i grawer — metody umieszczania reklam na przedmiotach
Upominki z firmowym logo to bardzo dobry pomysł i sposób na reklamę swojej firmy. Na praktycznie każdym produkcie możemy umieścić profesjonalne nadruki. Dzięki temu możemy, nie tylko promować markę, ale również nadać...
Projekt budowlany w świetle przepisów prawa
Budowa dowolnego budynku, zarówno mieszkalnego, jak i przemysłowego czy do celów publicznych, wymaga przygotowania projektu budowlanego. Zasady jego sporządzania, zawartość dokumentacji oraz osoby uprawnione określa...
Znajdź biura projektowe