Zasiłek pogrzebowy – komu przysługuje i jak go uzyskać?

Zasiłek pogrzebowy – komu przysługuje i jak go uzyskać?

Zasiłek pogrzebowy jest świadczeniem, które przysługuje rodzinie zmarłego, jeśli ten był ubezpieczony. Aby go uzyskać, należy w ciągu roku od śmierci bliskiego złożyć odpowiednie dokumenty w ZUS-ie. Nie masz głowy do papierkowej roboty i chcesz w spokoju zorganizować pogrzeb? Sprawą zasiłku może się zająć również zakład pogrzebowy, który organizuje pochówek.

Co to jest zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy jest to świadczenie wypłacane przez ZUS lub KRUS. Przysługuje on osobom z rodziny zmarłego lub instytucji, która zajmowała się organizacją pochówku, jednak tylko wtedy, gdy zmarły był ubezpieczony, otrzymywał zasiłek chorobowy lub pobierał emeryturę lub rentę.

Kto zalicza się do rodziny zmarłego? Jest to przede wszystkim wdowa lub wdowiec, a także:

 • rodzice (także macocha, ojczym, rodzice adopcyjni)
 • dzieci (własne, adoptowane, a także umieszczone w rodzinie zastępczej)
 • rodzeństwo
 • dziadkowie
 • wnuki
 • osoby, nad którymi została ustanowiona piecza prawna

O zasiłek mogą się starać również sąsiedzi zmarłego, dom opieki (gdy ten był osobą samotną), gmina (np. ośrodek pomocy społecznej), skarb państwa, pracodawca czy organizacja kombatancka w przypadku, gdy to ona pokryła koszty pogrzebu. Jednak w przeciwieństwie do rodziny, która może otrzymać zasiłek w pełnej wysokości, instytucje mają możliwość uzyskania świadczenia tylko do wysokości udokumentowanych kosztów i nie większy niż 4 tysiące złotych.

Obecnie sprawy związane z zasiłkiem pogrzebowym może również załatwić zakład pogrzebowy, który organizuje pochówek. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą martwić się formalnościami, tylko w spokoju pożegnać zmarłą osobę. Wówczas zainteresowane osoby podpisują odpowiednie upoważnienie. W takiej sytuacji należy dostarczyć do zakładu: kartę zgonu, skrócony odpis aktu zgonu (jest on wydawany w USC bezpłatnie w jednym egzemplarzu, kolejne odpisy wydawane są płatnie i kosztują 22 zł), dowód osobisty, zaświadczenie o zatrudnieniu zmarłego lub legitymację emeryta oraz dokument świadczący o pokrewieństwie.

Jakie dokumenty są wymagane do uzyskania zasiłku?

Aby uzyskać zasiłek pogrzebowy, musisz złożyć w odpowiednim oddziale ZUS:

 • wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego (ZUS Z-12)
 • skrócony odpis aktu zgonu
 • oryginały rachunków dotyczących pogrzebu lub dokumenty z banku potwierdzające wydane środki
 • zaświadczenie płatnika składek o tym, że ty albo zmarły podlegacie ubezpieczeniu
 • dokument potwierdzający pokrewieństwo ze zmarłym (np. skrócony odpis aktu urodzenia)
 • dokument tożsamości osoby ubiegającej się o zasiłek lub pełnomocnictwo do reprezentowania instytucji

Wniosek o zasiłek pogrzebowy wraz ze wszystkimi dokumentami należy złożyć do 12 miesięcy od dnia śmierci lub do 12 miesięcy od dnia pogrzebu, jeśli np. pojawił się problem z odnalezieniem zwłok czy identyfikacją zmarłego. Wszystkie dokumenty powinno się złożyć w jednostce ZUS, która wypłacała emeryturę lub rentę zmarłemu lub jednostce w miejscu zamieszkania osoby ubiegającej się o zasiłek.

Jaka jest wysokość zasiłku pogrzebowego?

Jeśli należysz do rodziny zmarłego, wysokość zasiłku pogrzebowego wyniesie 4000 złotych niezależnie od faktycznych kosztów pochówku. Z kolei dla osób, które są spoza rodziny zmarłego lub reprezentują instytucję, która sfinansowała pogrzeb, wysokość zasiłku będzie zależna od kwoty wydatku poniesionego w związku z pogrzebem, jednak nie większa niż 4000 złotych. W przypadku gdy pogrzeb został sfinansowany przez kilka osób, kwota zasiłku jest dzielona proporcjonalnie do poniesienia kosztów.

Obecnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zastanawia się nad możliwością waloryzacji zasiłku pogrzebowego, a tym samym zwiększenia jego kwoty.


Źródło: www.obywatel.gov.pl

Kategorie
Warto przeczytać
Ile kosztuje pogrzeb?
Pogrzeb to smutne wydarzenie w naszym życiu. W czasie żałoby nie mamy siły, by myśleć o wydatkach, podczas gdy te nie są małe. Jeśli zmarły był ubezpieczony, część kosztów pokryje zasiłek pogrzebowy z ZUS. Resztę...
Profesjonalna pomoc przy organizacji uroczystości pogrzebowych
Śmierć bliskich jest zawsze traumatycznym przeżyciem, które na długo pozostanie w naszej pamięci. Każdy z nas chciałby być zapamiętany jako osoba uśmiechnięta, szczęśliwa i wesoła, dlatego uczestnicząc w...
Jak dobrać kamień na nagrobek?
Wybór nagrobka nie jest łatwy, szczególnie w tym trudnym czasie, po śmierci bliskiej osoby. W dzisiejszych czasach zakłady pogrzebowe oferują naprawdę szereg rozwiązań, które można dopasować do indywidualnych potrzeb....
Znajdź zakłady pogrzebowe