Materiał Partnera
Sala przedpogrzebowa. Jak wygląda ostatnie pożegnanie zmarłego?

Sala przedpogrzebowa. Jak wygląda ostatnie pożegnanie zmarłego?

Choć wiele z dawnych tradycji pogrzebowych odeszło w zapomnienie, niektóre z nich od setek lat wciąż są kultywowane. Należy do nich m.in. obrzęd czuwania, choć jego forma i znaczenie wyraźnie różnią się od oryginalnych. Współcześnie czuwanie przy zmarłym ma ograniczony wymiar magiczny, a główny nacisk kładzie się na zapewnienie bliskim możliwości ostatniego pożegnania ze zmarłym przed złożeniem trumny w grobie.

Dawny zwyczaj czuwania przy zmarłych

W tradycji ludowej czuwanie przy zwłokach trwało trzy doby, a jego celem było przede wszystkim zabezpieczenie duszy zmarłego przez odmawiane modlitwy. Ponieważ ciało aż do pogrzebu pozostawało w domu, w tym czasie obowiązywały tu wyjątkowe zasady. Domownikom nie wolno było mącić spokoju duszy nieboszczyka, a więc wykonywać żadnych hałaśliwych czynności codziennych.

Oprócz najbliższej rodziny, zmarłego odwiedzali też sąsiedzi i znajomi. Wspólne opłakiwanie nieboszczyka odbywało się zarówno w dzień, jak i w nocy, a czuwaniu towarzyszyły rozmowy o zaletach zmarłego i zbiorowe modlitwy. Wszystko to miało ułatwić jego duszy rozstanie się z życiem doczesnym oraz przejście na drugą stronę w spokoju i zgodzie z ludźmi, których zostawił na ziemi – opowiada nasz rozmówca z domu pogrzebowego „Hades” w Lublinie. 

Czuwanie przy zmarłych współcześnie

Obecnie czuwania organizowane są nie w domu zmarłego, ale w kaplicy kościelnej lub – coraz częściej – w sali przedpogrzebowej. Takie pomieszczenia znajdują się zwykle przy zakładach pogrzebowych. Czuwanie nie trwa jednak aż 3 dni, ale zaledwie kilka godzin w dniu pochówku.

Czuwanie przy ciele zmarłego w sali przedpogrzebowej ma bardzo duże znaczenie przede wszystkim dla jego najbliższych. W pierwszych dniach po śmierci rodzina zwykle zajmuje się organizacją pochówku, informowaniem o pogrzebie dalszej rodziny, znajomych, w związku z czym nie ma czasu na refleksję i spokojną „rozmowę” ze zmarłym. Czuwanie przy trumnie bezpośrednio przed mszą czy samym pochówkiem to dla rodziny najlepsza szansa na prawdziwe przeżycie rozstania, oddanie zmarłemu hołdu i ostatnie pożegnanie.

Ceremonia w sali przedpogrzebowej nie przebiega w oparciu o jeden, narzucony z góry schemat. Osoby wyznania katolickiego najczęściej zasiadają wokół trumny, by zmawiać wspólne modlitwy bądź śpiewać religijne pieśni. Rodziny świeckie żegnają zmarłych w ciszy lub wybierają ten moment na wygłoszenie mów pożegnalnych. Co ważne, w tym momencie trumna może, ale nie musi być otwarta.

Kategorie
Warto przeczytać
Kompleksowe usługi pogrzebowe
Śmierć bliskich to wydarzenie, które bardzo często uniemożliwia najbliższej rodzinie normalne funkcjonowanie. Niestety na jej barkach zawsze spoczywa konieczność zorganizowania godnego pochówku, który poprzedzony jest...
Ile kosztuje pogrzeb?
Pogrzeb to smutne wydarzenie w naszym życiu. W czasie żałoby nie mamy siły, by myśleć o wydatkach, podczas gdy te nie są małe. Jeśli zmarły był ubezpieczony, część kosztów pokryje zasiłek pogrzebowy z ZUS. Resztę...
Sprzątanie po zgonach. Jak wygląda dezynfekcja pomieszczenia?
Śmierć człowieka w zamkniętym pomieszczeniu może powodować wiele niebezpiecznych sytuacji. Dezynfekcja jest trudna i skomplikowana. Wszystko zależy od rodzaju śmierci, jak również od czasu, który minął od zgonu do...
Znajdź zakłady pogrzebowe