Materiał Partnera
Rodzaje urn pogrzebowych

Rodzaje urn pogrzebowych

Organizacja pogrzebu bliskiej osoby to ogromne przeżycie, jednak każdy z nas kiedyś będzie musiał podołać obowiązkowi wyboru rodzaju trumny lub urny oraz podjąć decyzję o pochówku tradycyjnym bądź kremacji. W trudnych chwilach warto zastanowić się nad tym, czego oczekiwałby nasz bliski, o ile wcześniej nie wyraził woli dotyczącej rodzaju pogrzebu. Warto pamiętać, że radą służą pracownicy domów pogrzebowych, którzy są z członkami rodziny osoby zmarłej w trudnym dla nich czasie.

Pogrzeb kremacyjny – podstawowe informacje 

Pogrzeb kremacyjny jest coraz częściej wybieranym sposobem pochówku bliskich nam osób. Dzięki zwiększonej dostępności do domów pogrzebowych, które dysponują własnymi krematoriami, organizacja godnego pogrzebu kremacyjnego przestała być ogromnym problemem. Warto podkreślić, że w trudnym czasie żałoby pracownicy domów pogrzebowych służą pomocą, radą oraz wsparciem nie tylko dotyczącym samej organizacji pogrzebu, wyboru, trumny, urny i innych akcesoriów pogrzebowych, ale także oferują wsparcie na etapie załatwiania ważnych formalności związanych m.in. z uzyskaniem zasiłku pogrzebowego.

Śmierć bliskiej osoby jest ogromnym ciosem, dlatego często trudno jest wybrać odpowiednie akcesoria pogrzebowe oraz zorganizować wyjątkowo ciężką do przejścia dla rodziny i przyjaciół zmarłego ceremonię pochówku. W trudnych chwilach warto zawsze myśleć o tym, czego życzyłaby sobie osoba, którą musimy pożegnać – wyjaśnia ekspert z Domu Pogrzebowego Szadkowski spod Warszawy.

Rodzaje urn pogrzebowych

Pogrzeb kremacyjny przebiega nieco inaczej niż pogrzeb tradycyjny. W tym przypadku kluczowy jest nie tylko wybór odpowiedniej urny pogrzebowej, ale także organizacja ceremonii pożegnania zmarłego przed spopieleniem zwłok. W tak trudnych momentach ciężko jest myśleć o estetyce, kolorystyce czy materiale, z którego wykonana jest urna, jednak podobnie, jak w przypadku wyboru trumny, powinna być ona dopasowana do indywidualnych przekonań osoby zmarłej.

Wśród popularnych rodzajów urn pogrzebowych można wyróżnić m.in.: 

  • urny kamienne,
  • urny metalowe,
  • urny drewniane,
  • urny ceramiczne,
  • urny ekologiczne,
  • urny kompozytowe. 

Specyficznym rodzajem urn pogrzebowych są relikwiarze.

Każdy z powyższych rodzajów urn pogrzebowych może występować w różnym kształcie, kolorze oraz wielkości. Warto wiedzieć, że wybór materiału nie wpływa na jakość urny i jest związany przede wszystkim z potrzebami osób muszących pochować prochy swoich bliskich. Każda z dostępnych w domach pogrzebowych urn cechuje się wysoką jakością, estetyką wykonania oraz zapewnia godny pochówek bliskim nam osobom.

Kategorie
Warto przeczytać
Przygotowywanie ciała zmarłej osoby do ceremonii pogrzebowej
Śmierć bliskiej osoby z pewnością jest bardzo trudnym przeżyciem dla każdego z nas. Jednak mimo bólu powinniśmy zadbać o to, aby jak najlepiej przygotować ciało zmarłego do pogrzebu. Tym zadaniem często zajmują się...
Rodzaje trumien.
Po śmierci bliskiej osobie spada na nas przykry obowiązek przygotowania pogrzebu. Warto zadbać o to, żeby ostatnie pożegnanie było dobrze zorganizowane. Jedną z kwestii, którą trzeba się zająć jest wybór trumny. O...
Na czym polega pogrzeb z kremacją zwłok?
Ceremonia pochówku z kremacją jest organizowana na innych zasadach niż tradycyjny pogrzeb. W zależności od tego, czy organizujemy pogrzeb świecki, czy na przykład w obrządku katolickim, będzie on przebiegał inaczej....
Znajdź zakłady pogrzebowe