Materiał Partnera
Rodzaje trumien.

Rodzaje trumien.

Po śmierci bliskiej osobie spada na nas przykry obowiązek przygotowania pogrzebu. Warto zadbać o to, żeby ostatnie pożegnanie było dobrze zorganizowane. Jedną z kwestii, którą trzeba się zająć jest wybór trumny. O dziwo, dostępnych jest wiele modeli. Istnieje również opcja przygotowania niestandardowych trumien na zamówienie. Jak podjąć dobrą decyzję dotyczącą tego elementu?

Wygląd trumny

Trumny są najczęściej wykonane z drewna takiego jak dąb, sosna, świerk czy topola. Materiał ten jest dosyć łatwy w obróbce, dlatego trumny mogą mieć różne kształty. Od rodzaju drewna zależy również ich kolor. Do wyboru jest też poziom połysku – wysoki, lekki albo całkowity jego brak. O wiele rzadziej wybierane są modele metalowe.

Trumny wyściela się najczęściej białą lub czarną satyną. Czasem materiał jest fioletowy. Niektórzy decydują się na mniej standardowe rozwiązania. Wybierają trumny z innych rodzajów drewna, bogato zdobione i wyścielone wysokiej jakości materiałami, takimi jak atłas i aksamit.

Jeszcze innym czynnikiem, który może wpłynąć na decyzję o zakupie konkretnej trumny, jest jej cena. Czasem nie łatwo jest wybrać. Warto zwrócić się o pomoc do firmy pogrzebowej, np. do zakładu Gołębski. Zazwyczaj pracownicy takich miejsc rozumieją, że klient przechodzi trudny czas, dlatego oferują profesjonalne doradztwo w kwestii spraw związanych z ostatnim pożegnaniem bliskiej osoby.

Wymiary trumny

Standardowe trumny nie są dobrą opcją dla wszystkich zmarłych. Czasem, kiedy ich wzrost lub waga odbiegają od średniej wartości, konieczne jest stworzenie trumny na zamówienie. Przykładowo, osoba mająca powyżej 1,90 metra będzie za wysoka do standardowej trumny. Z kolei modele dziecięce są znacznie mniejszych rozmiarów. Charakterystyczne jest też to, że występują w kolorze białym.

Trumny, które wykorzystuje się w szczególnych przypadkach, również odbiegają od standardowych modeli. Te przeznaczone do kremacji mają prostą budowę i nie posiadają zbędnych ozdobników. Natomiast trumny wykorzystywane w transporcie międzynarodowym muszą być solidnie wykonane. Zazwyczaj są zrobione z metalu lub mają metalowy wkład.

Co wybrać – trumnę czy urnę?

Od kilku lat mamy do czynienia ze wzrostem popularności kremacji, czyli pochowaniem prochów zmarłego w urnie. Urny również są wykonywane z drewna, ale nie tylko – można spotkać się z modelami kryształowymi lub zrobionymi ze szkła albo onyksu. W tym przypadku wybór również jest duży – występują w różnych kształtach i kolorach. Są proste lub ozdobione. Urna zajmuje mało miejsca, dlatego można pochować ją nawet w istniejącym już grobie.

Kategorie
Warto przeczytać
Nagrobki i pomniki proponowane przez zakład pogrzebowy Bożena Witwicka
Zakład pogrzebowy Bożena Witwicka jest w stanie kompleksowo zająć się m.in. organizacją ceremonii czy dopełnieniem formalności związanych z pochówkiem, ale nie tylko. Dzięki rozbudowanym usługom świadczonym przez ten...
Jak przygotować i przystroić grób?
Zastanawiasz się, jak przygotować grób? Jeśli nie masz czasu na dokładne porządki, możesz skorzystać z usług firm oferujących sprzątanie nagrobków. Chcesz samodzielnie zająć się porządkowaniem i dekoracją grobu?...
Kwiaty na pogrzeb. Jakie wieńce i wiązanki wybierać?
Doniosłość uroczystości pogrzebowych w polskiej kulturze podkreślają kwiaty. Okazałe wieńce i wiązanki, a także mniejsze bukiety oraz pojedyncze kwiaty niesione są przez uczestników konduktu żałobnego, a następnie...
Znajdź zakłady pogrzebowe