Materiał Partnera
Rodzaje trumien.

Rodzaje trumien.

Po śmierci bliskiej osobie spada na nas przykry obowiązek przygotowania pogrzebu. Warto zadbać o to, żeby ostatnie pożegnanie było dobrze zorganizowane. Jedną z kwestii, którą trzeba się zająć jest wybór trumny. O dziwo, dostępnych jest wiele modeli. Istnieje również opcja przygotowania niestandardowych trumien na zamówienie. Jak podjąć dobrą decyzję dotyczącą tego elementu?

Wygląd trumny

Trumny są najczęściej wykonane z drewna takiego jak dąb, sosna, świerk czy topola. Materiał ten jest dosyć łatwy w obróbce, dlatego trumny mogą mieć różne kształty. Od rodzaju drewna zależy również ich kolor. Do wyboru jest też poziom połysku – wysoki, lekki albo całkowity jego brak. O wiele rzadziej wybierane są modele metalowe.

Trumny wyściela się najczęściej białą lub czarną satyną. Czasem materiał jest fioletowy. Niektórzy decydują się na mniej standardowe rozwiązania. Wybierają trumny z innych rodzajów drewna, bogato zdobione i wyścielone wysokiej jakości materiałami, takimi jak atłas i aksamit.

Jeszcze innym czynnikiem, który może wpłynąć na decyzję o zakupie konkretnej trumny, jest jej cena. Czasem nie łatwo jest wybrać. Warto zwrócić się o pomoc do firmy pogrzebowej, np. do zakładu Gołębski. Zazwyczaj pracownicy takich miejsc rozumieją, że klient przechodzi trudny czas, dlatego oferują profesjonalne doradztwo w kwestii spraw związanych z ostatnim pożegnaniem bliskiej osoby.

Wymiary trumny

Standardowe trumny nie są dobrą opcją dla wszystkich zmarłych. Czasem, kiedy ich wzrost lub waga odbiegają od średniej wartości, konieczne jest stworzenie trumny na zamówienie. Przykładowo, osoba mająca powyżej 1,90 metra będzie za wysoka do standardowej trumny. Z kolei modele dziecięce są znacznie mniejszych rozmiarów. Charakterystyczne jest też to, że występują w kolorze białym.

Trumny, które wykorzystuje się w szczególnych przypadkach, również odbiegają od standardowych modeli. Te przeznaczone do kremacji mają prostą budowę i nie posiadają zbędnych ozdobników. Natomiast trumny wykorzystywane w transporcie międzynarodowym muszą być solidnie wykonane. Zazwyczaj są zrobione z metalu lub mają metalowy wkład.

Co wybrać – trumnę czy urnę?

Od kilku lat mamy do czynienia ze wzrostem popularności kremacji, czyli pochowaniem prochów zmarłego w urnie. Urny również są wykonywane z drewna, ale nie tylko – można spotkać się z modelami kryształowymi lub zrobionymi ze szkła albo onyksu. W tym przypadku wybór również jest duży – występują w różnych kształtach i kolorach. Są proste lub ozdobione. Urna zajmuje mało miejsca, dlatego można pochować ją nawet w istniejącym już grobie.

Kategorie
Warto przeczytać
Kompleksowe usługi pogrzebowe
Śmierć bliskich to wydarzenie, które bardzo często uniemożliwia najbliższej rodzinie normalne funkcjonowanie. Niestety na jej barkach zawsze spoczywa konieczność zorganizowania godnego pochówku, który poprzedzony jest...
Kremacja – czy warto się na nią zdecydować?
Kremacja, czyli spopielenie ciała zmarłego, jest alternatywą dla tradycyjnego pogrzebu. Polega ona na spaleniu ciała w temperaturze sięgającej od 800 do 1200 stopni. Współcześnie na tę formę pochówku decyduje się coraz...
Kompleksowe usługi pogrzebowe – co wchodzi w ich zakres?
Godne pochowanie osoby zmarłej jest dla jej rodziny szczególnie ważne. Warto w tym trudnym czasie zadbać o profesjonalne wsparcie ze strony dobrego zakładu pogrzebowego. Specjaliści zajmą się organizacją ceremonii...
Znajdź zakłady pogrzebowe