Materiał Partnera
Przygotowywanie ciała zmarłej osoby do ceremonii pogrzebowej

Przygotowywanie ciała zmarłej osoby do ceremonii pogrzebowej

Śmierć bliskiej osoby z pewnością jest bardzo trudnym przeżyciem dla każdego z nas. Jednak mimo bólu powinniśmy zadbać o to, aby jak najlepiej przygotować ciało zmarłego do pogrzebu. Tym zadaniem często zajmują się specjaliści z zakładów pogrzebowych. Czym dokładnie jest kosmetyka pośmiertna i co jeszcze oferują pracownicy zakładów funeralnych w związku z przygotowaniem zmarłego do pochówku?

Czym jest kosmetyka pośmiertna?

Zakłady pogrzebowe oferują swoim klientom rozmaite usługi. Wśród nich znajduje się przygotowanie ciała zmarłego do uroczystości pogrzebowej. W tym celu przeprowadza się m.in. kosmetykę pośmiertną. Czynność ta polega na doprowadzeniu ciała zmarłej osoby do jak najlepszego wyglądu. Podczas tych zabiegów wykorzystuje się specjalistyczne kosmetyki i produkty, których celem jest zakrycie pierwszych śladów śmierci oraz rozpadu ciała. Tymi zazwyczaj są zasinienia, przebarwienia, obtarcia i procesy gnilne.

Kosmetyka pośmiertna wykonywana jest u zmarłych kobiet i mężczyzn, a tym zabiegiem najczęściej zajmuje się tantokosmetolog, który zwykle współpracuje z zakładami pogrzebowymi. Usługi polegające na przygotowaniu ciała do pochówku oferuje m.in. Zakład Pogrzebowy Charon z Katowic. Doprowadzenie ciała zmarłego do odpowiedniego wyglądu wymaga posiadanie umiejętności w kierunku wizażu oraz kosmetologii, aczkolwiek równie często przydatna jest odporność psychiczna.

Toaleta pośmiertna i tanatokosmetyka – co obejmują?

Mianem toalety pośmiertnej obejmuje się wszelkie czynności, które przeprowadza się na ciele zmarłego, a ich celem jest doprowadzenie go do korzystnego wyglądu. Najważniejszymi zabiegami wykonywanymi w ramach toalety pośmiertnej jest czyszczenie dłoni i paznokci, golenie zarostu, przycinanie i układanie włosów i kształtowanie brwi. W trakcie wykonywania toalety przeprowadza się też tampowanie i zakłada się opatrunki, a także usuwa się wkucia. Jeżeli bliscy zmarłej osoby życzą sobie prostowania przykurczonych kończyn, osoba odpowiedzialna za wykonanie toalety pośmiertnej zajmuje się również tym. Tanatotoaleta umożliwia doprowadzenie do dobrego wyglądu ciała osób zmarłych śmiercią tragiczną.

Z kolei tanatokosmetyka to pośmiertny makijaż, który wykonuje się na twarzy, szyi i dłoniach zmarłego. Oczywiście zakres makijażu zależy od stanu ciała, a także życzeń rodziny. W trakcie przeprowadzania czynności tanatokosmetyczych wykorzystywane są rozmaite kosmetyki, które zawierają formalinę, czyli substancję odpowiedzialną za konserwację skóry. Pośmiertny wizaż u kobiet obejmuje malowanie i doklejanie rzęs, malowanie ust, a także manicure i prasowanie zmarszczek. Natomiast u mężczyzn polega na przycinaniu zarostu. Ważną częścią są zabiegi fryzjerskie, a niekiedy zachodzi konieczność uzupełnienia owłosienia, a nawet nałożenie peruki. Dzięki tanatokosmetyce zmarły nabiera naturalnego wyglądu, co sprawia, że często wygląda lepiej niż tuż przed śmiercią.

Opracowanie:
Katowice, Panewnicka 29
tel. 32 252 28 69
Kategorie
Warto przeczytać
Zasiłek pogrzebowy – komu przysługuje i jak go uzyskać?
Zasiłek pogrzebowy jest świadczeniem, które przysługuje rodzinie zmarłego, jeśli ten był ubezpieczony. Aby go uzyskać, należy w ciągu roku od śmierci bliskiego złożyć odpowiednie dokumenty w ZUS-ie. Nie masz głowy do...
Na czym polega pogrzeb z kremacją zwłok?
Ceremonia pochówku z kremacją jest organizowana na innych zasadach niż tradycyjny pogrzeb. W zależności od tego, czy organizujemy pogrzeb świecki, czy na przykład w obrządku katolickim, będzie on przebiegał inaczej....
Formalności pogrzebowe. Zasady postępowania po śmierci bliskiej osoby
Śmierć bliskiej osoby, szczególnie ta nagła i niespodziewana, dla wielu stanowi najbardziej traumatyczne wydarzenie w życiu. Odnalezienie się w praktycznej nowej rzeczywistości – bez rodziców, dziecka lub małżonka –...
Znajdź zakłady pogrzebowe