Materiał Partnera
Przygotowanie ciała do pochówku

Przygotowanie ciała do pochówku

Przygotowanie do pochówku pozwala doprowadzić ciało zmarłego do jak najkorzystniejszego wyglądu. W przypadku większości pogrzebów tego typu działania nie są potrzebne. Jednak zdarzają się przypadki, że oprócz organizacji pogrzebu należy także zadbać o odpowiednie przygotowanie zwłok. Najczęściej jest to konieczne, gdy uległy one znacznej destrukcji, wówczas przywraca się zmarłemu wygląd, jak najbardziej zbliżony do tego, jaki posiadał za życia.

Kosmetyka pośmiertna, czyli tanatokosmetyka

Kosmetyka pośmiertna obejmuje właściwie całe ciało zmarłego, które nie będzie zasłonięte ubraniem. Do korekty wizerunku stosowane są preparaty pomagające poprawić koloryt skóry, środki maskujące przebarwienia czy kosmetyki kolorowe. Wykonanie takich zabiegów pielęgnacyjnych sprawia, że zmarły zyskuje naturalny wyraz twarzy. Kosmetyką pośmiertną zajmuje się tanatopraktor, którego działania dostosowane są do indywidualnych potrzeb lub zaleceń najbliższej rodziny. Wiele zakładów pogrzebowych współpracuje z profesjonalnymi tanatopraktorami, którzy zajmują się przygotowaniem ciała do pochówku we Wrocławiu. Kosmetyka pośmiertna jest bardzo ważna, szczególnie w przypadku, gdy zmarły uczestniczył, np. w wypadku komunikacyjnym. Wszystko zależy także od przyczyny śmierci oraz stopnia zmiany wyglądu. Zdarza się, że niezbędne jest dokonanie rekonstrukcji zwłok, która pozwala zatuszować ewentualne ubytki ciała.

Pośmiertna toaleta i balsamacja

Pośmiertna toaleta stosowana jest zdecydowanie częściej niż kosmetyka. Obejmuje ona przede wszystkim dezynfekcję, mycie ciała, pozbycie się ewentualnych przedmiotów powypadkowych czy zabezpieczenie ciała przez ubiór. Sposobem na zakonserwowanie ciała jest zabieg balsamacji. To on pozwala zatrzymać proces gnicia zwłok i sprawia, że ciało powoli wysycha, a po upływie czasu przyjmuje postać prochu. Balsamacja często wykonywana jest na życzenie rodziny, szczególnie w sytuacji, gdy pogrzeb planowany jest na długi termin po śmierci. Zabezpieczyć ciało można także za pomocą soli usuwających z ciała bakterie, które wprowadza się do żył zmarłego. Tak zabezpieczone zwłoki mogą dłużej leżeć w temperaturze pokojowej oraz nadają się do transportu.

Odpowiedni ubiór dla zmarłego

Jedną z końcowych czynności przygotowania ciała do pochówku, jest odpowiednie dobranie ubioru dla zmarłego. W tym przypadku głównym zadaniem specjalisty jest zatuszowanie strojem wszelkich mankamentów i niedoskonałości będących wynikiem ciężkiej choroby i śmierci. Oprócz standardowego stroju często stosowane są dodatki w postaci chust, apaszek, rękawiczek czy nakryć głowy – dodaje specjalista z Zakładu Pogrzebowego Anubis we Wrocławiu, który zajmuje się organizacją pochówku i oferuje usługi pogrzebowe w pełnym zakresie.

Ubiór dla zmarłego zazwyczaj przygotowywany jest przez najbliższą rodzinę. Jednak zdarza się, że rodzina nie jest przygotowana na ten moment, wówczas dobrym rozwiązaniem jest zakup specjalnej odzieży pogrzebowej. Dla mężczyzny stosownym ubiorem będzie garnitur wraz z dodatkami w postaci spinek, muchy lub krawatu. Natomiast w przypadku kobiet, często wybierana jest sukienka lub spódnica i elegancka bluzka. Dobrze, aby odzież tworzyła spójną całość i była w ciemnych kolorach. Pamiętajmy, że zmarłemu należy się odpowiedni szacunek, dlatego dobrze jest dołożyć wszelkich starań i odpowiednio przygotować ciało do pochówku.

Kategorie
Warto przeczytać
Jak przebiega kremacja zwłok?
Kremacja polega na spaleniu szczątków zmarłego, które następnie umieszczane są w urnie i grzebane. Ceremonia pogrzebu jest zwykle dwuetapowa. Dzieli się ona na ostatnie pożegnanie rodziny przed spopieleniem oraz na...
Kompleksowe usługi pogrzebowe
Śmierć bliskich to wydarzenie, które bardzo często uniemożliwia najbliższej rodzinie normalne funkcjonowanie. Niestety na jej barkach zawsze spoczywa konieczność zorganizowania godnego pochówku, który poprzedzony jest...
Jak przygotować i przystroić grób?
Zastanawiasz się, jak przygotować grób? Jeśli nie masz czasu na dokładne porządki, możesz skorzystać z usług firm oferujących sprzątanie nagrobków. Chcesz samodzielnie zająć się porządkowaniem i dekoracją grobu?...
Znajdź zakłady pogrzebowe