Materiał Partnera
Niezbędne formalności pogrzebowe

Niezbędne formalności pogrzebowe

Śmierć bliskiej osoby jest doświadczeniem trudnym. W zależności od miejsca śmierci wymagane jest uzyskanie odpowiednich dokumentów, na podstawie których zakład pogrzebowy może rozpocząć procedurę pochówku. Okoliczności zazwyczaj nie są sprzyjające do myślenia o formalnościach. Ten artykuł pomoże w określeniu kroków postępowania w przypadku pogrzebu.

W przypadku śmierci sposób postępowania różni się w zależności od miejsca i okoliczności śmierci. Każdorazowo konieczne jest otrzymanie aktu zgonu, jednak sposób jego uzyskania może być odmienny w każdej sytuacji.

Postępowanie w przypadku zgonu w domu

W przypadku śmierci osoby w domu należy wezwać pogotowie ratunkowe lub lekarza rodzinnego. Jeśli ratownicy medyczni stwierdzą zgon konieczne jest udanie się do lekarza wraz z otrzymaną kartą informacyjną. Na jej podstawie wystawiana jest karta zgonu, z którą należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego właściwego dla miejsca śmierci. Tam otrzymujemy akt zgonu – warto poprosić również o trzy odpisy.

Jeżeli osoba bliska umrze w szpitalu konieczne jest udanie się wraz z kartą zgonu do urzędu właściwego dla miasta, w którym znajduje się szpital. W tym przypadku także wydawany jest akt zgonu. Urząd należy poinformować w ciągu 3 dni od daty zgonu, w przypadku śmierci z powodu choroby zakaźnej w ciągu 24 godzin.

Formalności po śmierci w tragicznych okolicznościach

Nieco inaczej wyglądają formalności w przypadku śmierci w wyniku wypadku lub przestępstwa. Konieczne jest wówczas udanie się do Prokuratury, która była obecna w miejscu zgonu, po zezwolenie na wydanie ciała zmarłego. Na podstawie tego dokumentu kartę zgonu wydaje Zakład Medycyny Sądowej. Dalszym krokiem jest udanie się do USC właściwego dla miejsca śmierci po akt zgonu.

Dopełnienie formalności przez zakład pogrzebowy

Możliwe jest również skorzystanie z pomocy zakładu pogrzebowego w celu dopełnienia niezbędnych formalności. Konieczna jest wówczas karta zgonu, dowód osobisty osoby zmarłej oraz własny, a także potwierdzenie posiadania ubezpieczenia przez osobę zmarłą. Należy również podpisać oświadczenie upoważniające zakład pogrzebowy do wykonania niezbędnych czynności. Wówczas to zakład pogrzebowy udaje się do USC w celu uzyskania aktu zgonu. Może również pomóc w uzyskaniu zasiłku pogrzebowego, który pokryje koszty organizacji pogrzebu. Tego typu usługi świadczy Zakład Pogrzebowy Karawan z Józefowa.

W przypadku skorzystania z usług profesjonalnego zakładu pogrzebowego na rodzinie zmarłego spoczywa mniej obowiązków związanych z przygotowaniem pogrzebu. Jest to duża pomoc, zwłaszcza w przypadku tak trudnych chwil jak śmierć bliskiej osoby.

Kategorie
Warto przeczytać
Jak zorganizować stypę?
Zgodnie z tradycją organizacja stypy jest jednym z ważnych elementów uroczystości pożegnania zmarłej osoby. Zastanawiasz się, jak przygotować stypę? Obawiasz się, że o czymś zapomnisz? Sprawdź, poradnik, jak...
Jak dobrać kamień na nagrobek?
Wybór nagrobka nie jest łatwy, szczególnie w tym trudnym czasie, po śmierci bliskiej osoby. W dzisiejszych czasach zakłady pogrzebowe oferują naprawdę szereg rozwiązań, które można dopasować do indywidualnych potrzeb....
Godne pożegnanie zmarłego bliskiego z domem pogrzebowym Kalla!
Dzisiejsza branża funeralna wyróżnia się swoją nowoczesnością, której źródło tkwi jednak w wielowiekowym tradycjonalizmie. Żegnanie zmarłej nam bliskiej osoby, musi być przeprowadzone w sposób godny i według...
Znajdź zakłady pogrzebowe