Materiał Partnera
Kwiaty na pogrzeb. Jakie wieńce i wiązanki wybierać?

Kwiaty na pogrzeb. Jakie wieńce i wiązanki wybierać?

Doniosłość uroczystości pogrzebowych w polskiej kulturze podkreślają kwiaty. Okazałe wieńce i wiązanki, a także mniejsze bukiety oraz pojedyncze kwiaty niesione są przez uczestników konduktu żałobnego, a następnie składane na grobie osoby zmarłej. Wybierając odpowiednią wiązankę lub wieniec pogrzebowy, warto przestrzegać pewnych podstawowych reguł.

Kompozycje kwiatowe na pogrzeb

Najbardziej charakterystyczną, a zarazem największą kompozycją kwiatową na pogrzeb jest wieniec. Wieńce pogrzebowe zwykle przybierają kształt okręgu, przy czym kwiaty mocowane są do specjalnej gąbki florystycznej (floretu) bądź konstrukcji przygotowanej z gałązek świerkowych.

Okazałe wieńce pogrzebowe składane są na grobie przez najbliższych osoby zmarłej. Bardzo często duże wieńce zamawiają też wspólnie przyjaciele lub współpracownicy zmarłego – w takich sytuacjach kwiaty składane są na grobie przez tzw. delegację.

Wiązanki pogrzebowe mają mniejsze rozmiary i zbudowane są bez podkładu, z kwiatów oraz ozdobnych liści. Takie kompozycje na pogrzeb przynoszą zwykle członkowie dalszej rodziny i bliscy znajomi osoby zmarłej.

Zarówno wieńce, jak i wiązanki pogrzebowe zwyczajowo dekorowane są szarfami i wstęgami, na których umieszcza się słowa ostatniego pożegnania i podpis. W sformułowaniu tekstu na szarfę może pomóc florysta przygotowujący kwiaty lub pracownik zakładu pogrzebowego.

Mniejsze bukiety i pojedyncze kwiaty na pogrzeb przynoszą dalsi znajomi. Zamówienie bukietu lub wieńca z szarfą to także dobry pomysł dla osób, które z różnych powodów nie mogą osobiście wziąć udziału w ceremonii pogrzebowej.

Jakie kwiaty wybrać do wieńca i wiązanki?

Wybierając kwiaty do wieńca pogrzebowego, należy mieć na uwadze doniosłość i charakter ceremonii. Odradza się zbytnie nagromadzenie kolorów, najczęściej spotykamy więc kwiaty białe i czerwone, kremowe, żółte, ewentualnie fioletowe bądź jasnoróżowe. Przyjmuje się, że w jednej kompozycji na pogrzeb można umieści kwiaty w maksymalnie trzech różnych odcieniach, jednak w praktyce najczęściej spotykamy stonowane wieńce jedno- lub dwubarwne – podpowiada nasz rozmówca z Domu Pogrzebowego Hades w Lublinie.

Jeśli chodzi o gatunki kwiatów wybieranych do wieńców pogrzebowych, najczęściej wymienia się tutaj klasyczne róże, bardzo wytrzymałe anturium, a także lilie, chryzantemy, goździki, astry, kalie, a nawet orchidee. Bez wątpienia najpiękniejsze wieńce to te wykonane z naturalnych kwiatów ciętych, jednak w niektórych sytuacjach warto wziąć pod uwagę zakup sztucznej wiązanki.

Kategorie
Warto przeczytać
Godne pożegnanie zmarłego bliskiego z domem pogrzebowym Kalla!
Dzisiejsza branża funeralna wyróżnia się swoją nowoczesnością, której źródło tkwi jednak w wielowiekowym tradycjonalizmie. Żegnanie zmarłej nam bliskiej osoby, musi być przeprowadzone w sposób godny i według...
Rodzaje urn pogrzebowych
Organizacja pogrzebu bliskiej osoby to ogromne przeżycie, jednak każdy z nas kiedyś będzie musiał podołać obowiązkowi wyboru rodzaju trumny lub urny oraz podjąć decyzję o pochówku tradycyjnym bądź kremacji. W trudnych...
Poradnik, jaki nagrobek wybrać?
Chcesz postawić nowy nagrobek lub odnowić starszy grób? Dowiedz się, jak wybrać nagrobek. Skromny czy bogato zdobiony? Z granitu czy marmuru? Z fotografią czy portretem wyrytym w kamieniu? Sprawdź wskazówki i dowiedz...
Znajdź zakłady pogrzebowe