Kim jest mistrz ceremonii pogrzebowej i jakie są jego zadania?

Kim jest mistrz ceremonii pogrzebowej i jakie są jego zadania?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na świecki pogrzeb. Powodem takiej decyzji nie zawsze jest wiara. Taka ceremonia jest bardziej osobista i intymna, a jej przebieg prawie w całości zależy od rodziny zmarłego. Pogrzeb świecki prowadzony jest przez mistrza ceremonii, który czuwa nad jego przebiegiem i wygłasza uroczystą mowę. Co jeszcze należy do jego obowiązków?

Kim jest mistrz ceremonii pogrzebowej?

Jest to osoba, która zajmuje się organizacją pogrzebów ateistycznych oraz pochówku tych, którzy nie życzą sobie obecności księdza podczas tego wydarzenia. W Polsce osób wykonujących ten „zawód” jest niewiele. Większość współpracuje z zakładami pogrzebowymi.

Mistrz ceremonii nie posiada święceń kapłańskich – do wykonywania tej profesji należy mieć jednak doświadczenie w publicznych wystąpieniach i dobrą dykcję. Można również ukończyć specjalny kurs opracowany przez tych, którzy w tym fachu przepracowali już kilkanaście lat. Najważniejsze w tym zawodzie nie jest jednak wykształcenie, a cechy charakteru. Świecki mistrz ceremonii pogrzebowej musi cechować się wysoką kulturą osobistą oraz odpornością psychiczną i fizyczną. Codzienne uczestnictwo w uroczystościach pogrzebowych nie jest łatwe, a praca jest wykonywana nierzadko podczas upałów lub mrozu.

Jak wygląda praca mistrza ceremonii?

Praca prowadzącego pogrzeb świecki zazwyczaj rozpoczyna się od spotkania z rodziną zmarłego i przeprowadzenia wywiadu. Mistrz ceremonii pyta się, co bliscy chcieliby usłyszeć w trakcie pochówku i jakie są ich wspomnienia o zmarłej osobie. Następnie przygotowuje mowę, która opisuje zmarłego w taki sposób, w jaki życzyła sobie rodzina. Wspomnienie powinno być delikatne i autentyczne. Podczas przemowy świecki ksiądz recytuje również poezję – często napisaną samodzielnie.

Oprócz napisania i wygłoszenia mowy pogrzebowej do zadań mistrza ceremonii należy również przygotowanie scenariusza ceremonii, poprowadzenie pogrzebu, a także zadbanie o oprawę muzyczną i fotograficzną.

Ksiądz świecki występuje również na pogrzebach wyznaniowych. W takim przypadku jego zadaniem jest wygłoszenie uroczystej mowy, podczas gdy uroczystość prowadzona jest przez kapłana właściwego dla danej religii.

Jak przebiega pogrzeb świecki?

Świecki pochówek w każdym przypadku może przebiegać inaczej. Najważniejszą kwestią, która odróżnia go od pochówku religijnego, jest fakt, że rodzina ma duży wpływ na jego scenariusz. Może zdecydować o rodzaju muzyki granej w kaplicy, a także brzmieniu ostatniego pożegnania. Świecka ceremonia pogrzebowa zazwyczaj zaczyna się od przywitania żałobników, potem mistrz ceremonii wygłasza mowę wstępną. Następnie przychodzi czas na minutę ciszy i przybliżenie sylwetki zmarłego, po którym ten odprowadzany jest na cmentarz i chowany.

Ile kosztują usługi mistrza ceremonii?

Cena usług mistrza ceremonii pogrzebowej najczęściej zależna jest od ich zakresu. Za napisanie i wygłoszenie indywidualnej mowy pogrzebowej zapłacimy około 150-250 zł plus koszty dojazdu. Jest to rozwiązanie, na które często decydują się osoby wierzące, ale pragnące uroczyście pożegnać zmarłą osobę.

Przeprowadzenie całego pogrzebu to wydatek od 400 do 900 zł. Jeśli zdecydujesz się na oprawę muzyczną w postaci profesjonalnych muzyków, cena usługi wzrośnie o około 200 zł. Pamiętaj również, że najlepsi mistrzowie ceremonii oferują swoje usługi na terenie całej Polski, a im większe będą koszty dojazdu, tym więcej zapłacisz za organizację wydarzenia.

Kategorie
Warto przeczytać
Ile kosztuje pogrzeb?
Pogrzeb to smutne wydarzenie w naszym życiu. W czasie żałoby nie mamy siły, by myśleć o wydatkach, podczas gdy te nie są małe. Jeśli zmarły był ubezpieczony, część kosztów pokryje zasiłek pogrzebowy z ZUS. Resztę...
Poradnik, jaki nagrobek wybrać?
Chcesz postawić nowy nagrobek lub odnowić starszy grób? Dowiedz się, jak wybrać nagrobek. Skromny czy bogato zdobiony? Z granitu czy marmuru? Z fotografią czy portretem wyrytym w kamieniu? Sprawdź wskazówki i dowiedz...
Czym się kierować przy wyborze trumny na pogrzeb?
Pogrzeb to trudny czas dla wszystkich bliskich zmarłego, lecz należy zorganizować go jak najlepiej. Jedną z decyzji, którą musimy podjąć przed pochówkiem, jest wybór trumny. Na rynku dostępne są różne rodzaje sarkofagów...
Znajdź zakłady pogrzebowe