Jakie usługi oferuje zakład pogrzebowy?

Jakie usługi oferuje zakład pogrzebowy?

Śmierć bliskiej osoby jest trudnym przeżyciem. Często odbiera nam ona wszystkie siły, także te, potrzebne, aby zorganizować pogrzeb. Obecnie zakłady pogrzebowe oferują kompleksowe usługi, takie jak transport zmarłego, przygotowanie ciała do pochówku i organizacja ceremonii. Dzięki nim rodzina nie musi martwić się o sprawy organizacyjne i formalności związane z pogrzebem.

Transport zmarłych

Każdy dom pogrzebowy dysponuje własnym karawanem oraz zespołem doświadczonych kierowców. Dzięki temu może zaoferować całodobowy transport zmarłych zarówno z domu, jak i szpitala czy hospicjum. Z usług transportowych warto również skorzystać, gdy pogrzeb odbywa się w innej miejscowości lub kraju. Międzynarodowy transport zmarłych oferują większe zakłady pogrzebowe. Dysponują one specjalnymi trumnami, w których możliwy jest przewóz zwłok na całym świecie.

Zakład pogrzebowy dysponujący własnymi karawanami zapewnia również dowóz gości oraz księdza w miejsce odbywania się uroczystości.

Przygotowanie do pogrzebu

Obecnie większość zakładów pogrzebowych dysponuje własną chłodnią, w której można przechowywać zwłoki. Jest to ważne, ponieważ w szpitalu zmarły może pozostać zaledwie przez 72 godziny od śmierci.

Przed pochówkiem warto zdecydować się na profesjonalne przygotowanie zmarłego. Na tę usługę składa się między innymi ubranie zmarłego, uczesanie i makijaż tuszujący niedoskonałości. Toaleta pośmiertna jest szczególnie potrzebna, gdy osoba zginęła w tragicznych okolicznościach lub gdy doszło do znacznych uszkodzeń ciała. W ramach toalety pośmiertnej można zdecydować się także na balsamację zwłok.

Sprzedaż artykułów pogrzebowych

Niektóre zakłady pogrzebowe oferują również sprzedaż artykułów pogrzebowych. Są to między innymi trumny, urny, wiązanki pogrzebowe i odzież pogrzebowa. Trumny lub urny można zrobić na zamówienie – jest to przydatne, gdy zmarło dziecko lub osoba bardzo wysoka. Większość domów pogrzebowych ma w swojej ofercie także różne wzory klepsydr oraz usługę publikacji nekrologów  w internecie.

Sprzedaż artykułów pogrzebowych prowadzona na miejscu jest bardzo korzystna dla klienta. Może on zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne rzeczy w jednym miejscu. Domy pogrzebowe często oferują również zniżki na artykuły kupione stacjonarnie.

Organizacja pogrzebu

W zależności od wymagań i wyznania rodziny domy pogrzebowe organizują ceremonię świecką lub tradycyjną. Na tę usługę składa się między innymi wybór sposobu pochówku. Jeśli życzeniem najbliższych jest kremacja lub ekshumacja, zakład pogrzebowy zorganizuje wszystkie formalności, które są z tym związane. Niektóre placówki posiadają własne piece kremacyjne oraz kaplice, w których rodzina może pożegnać zmarłego.

Zakład pogrzebowy, który zajmuje się organizacją ceremonii, zapewnia również wystrój trumny i grobu, a także przeniesienie ciała z kaplicy lub kościoła do miejsca pochówku.

Jeśli zmarły lubił muzykę, warto zdecydować się na oprawę muzyczną pogrzebu. Można skorzystać również z usługi fotoreportażu.

Dopełnienie formalności

Z pogrzebem wiąże się dużo formalności, które są niezbędne na przykład do uzyskania zasiłku z ZUS. Profesjonalny zakład pogrzebowy zajmie się nie tylko dokumentacją związaną z ubezpieczeniem, ale również organizacją mszy oraz opłatą za miejsce i otwarcie bramy na cmentarzu. Jest to duże odciążenie dla rodziny, która organizuje pogrzeb. Dzięki usłudze domu pogrzebowego bliscy zmarłego mogą mieć pewność, że wszystkie formalności zostaną dopełnione.

Opieka nad grobem

Zaraz po złożeniu ciała grób jest przystrojony w wiązanki i znicze. Jednak opieka nad nagrobkiem jest niezbędna przez cały rok, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Jeśli mieszkasz w innej miejscowości, możesz zdecydować się na usługę opieki nad grobem. Obejmuje ona między innymi:

  • Sadzenie kwiatów i usuwanie zwiędłych roślin
  • Sprzątanie i konserwację grobu
  • Czyszczenie pomnika
  • Odnawianie liter
  • Palenie zniczy
  • Odśnieżanie grobu

Pogrzeb to trudne wydarzenie w życiu każdego człowieka. Pogrążeni w żałobie bliscy zmarłego muszą zorganizować ceremonię i dopilnować wszystkich formalności, dzięki którym możliwa będzie organizacja pochówku. W tych czynnościach mogą pomóc zakłady, które zapewnią kompleksowe usługi pogrzebowe. Dzięki nim bliscy mogą oddać się zadumie, nie martwiąc się o sprawy organizacyjne.

Kategorie
Warto przeczytać
Kim jest mistrz ceremonii pogrzebowej i jakie są jego zadania?
Obecnie coraz więcej osób decyduje się na świecki pogrzeb. Powodem takiej decyzji nie zawsze jest wiara. Taka ceremonia jest bardziej osobista i intymna, a jej przebieg prawie w całości zależy od rodziny zmarłego....
Rodzaje trumien.
Po śmierci bliskiej osobie spada na nas przykry obowiązek przygotowania pogrzebu. Warto zadbać o to, żeby ostatnie pożegnanie było dobrze zorganizowane. Jedną z kwestii, którą trzeba się zająć jest wybór trumny. O...
Jak zorganizować stypę?
Zgodnie z tradycją organizacja stypy jest jednym z ważnych elementów uroczystości pożegnania zmarłej osoby. Zastanawiasz się, jak przygotować stypę? Obawiasz się, że o czymś zapomnisz? Sprawdź, poradnik, jak...
Znajdź zakłady pogrzebowe