Materiał Partnera
Jakich formalności pogrzebowych należy dopełnić po śmierci bliskiej osoby?

Jakich formalności pogrzebowych należy dopełnić po śmierci bliskiej osoby?

Po śmierci bliskiej osoby należy zmierzyć się z wieloma formalnościami, które w tak ciężkim emocjonalnie czasie mogą przysporzyć wielu trudności. Samodzielna organizacja wszystkich aspektów związanych z pogrzebem może być więc wyzwaniem. Warto wtedy pamiętać, że istnieją fachowe firmy, które organizują takie wydarzenia niemal od A do Z. Jakie formalności pogrzebowe są w tym czasie niezbędne?

 

Karta i akt zgonu oraz zasiłek pogrzebowy

 

Dokumenty, które należy bezwzględnie uzyskać po śmierci każdej osoby, to karta wystawiana przez lekarza oraz akt zgonu z Urzędu stanu Cywilnego. Ten rodzaj zaświadczeń jest w  późniejszym czasie podstawą do innych czynności związanych ze śmiercią, takich jak kontakt z księdzem i organizacja ceremonii pogrzebowej. 

 

Akt zgonu, jest także podstawą do uzyskania zasiłku z ZUS. Jednak mogą się o to ubiegać tylko osoby, które pokryły koszty pogrzebu o określonym stopniu pokrewieństwa m.in.:

·       małżonek,

·       rodzic,

·       ojczym i macocha,

·       dzieci z każdego małżeństwa,

·       wnuki,

·       rodzeństwo. 

W szczególnych przypadkach o zwrot kosztów może ubiegać się także pracodawca lub inna osoba organizująca ceremonię.

 

Organizacja ceremonii pogrzebowej z firmą pogrzebową lub samodzielnie

 

Organizacja ceremonii pogrzebowej to kwestia, którą warto rozpocząć od wizyty w kancelarii parafialnej. Tam też należy przedstawić wszystkie niezbędne dokumenty, ustalić czas i datę pogrzebu oraz opłacić niezbędne koszty. Należy także wykupić miejsce na cmentarzu.

 

W kwestii zakupu trumny, transportu zwłok oraz profesjonalnego pochówku warto zgłosić się do profesjonalnej firmy pogrzebowej, która w kompleksowy sposób zajmie się najmniejszymi detalami.

 

– Wybierając opcję pochówku zorganizowanego przez firmę pogrzebową, należy przedstawić kartę zgonu, a pracownicy zakładu zajmą się na ogół resztą czynności związanych z tym wydarzeniem – informuje pracownik całodobowego Centrum Pogrzebowego Maria Kramarz z Dzierżoniowa.

 

Odprawa pośmiertna z pracy i renta rodzinna

 

Jeśli zgon nastąpił podczas wykonywania pracy, krewni zmarłego mogą ubiegać się o  pośmiertną odprawę od pracodawcy. Takie świadczenie dzieli się pomiędzy wszystkich krewnych zmarłego, a jeśli do odbioru odprawy uprawniona jest tylko jedna osoba, wówczas przysługuje jej połowa kwoty zapisanej w Kodeksie pracy. 

 

Po śmierci bliskiej rodziny można także starać się o rentę rodzinną, jeśli zmarła osoba w chwili zgonu miała ustalone prawo do emerytury lub też renty. Krewni otrzymają prawo do tego świadczenia także w przypadku, gdy zmarła osoba nie pobierała takich świadczeń, jednak spełniała wszystkie określone w prawie warunki. 


Kategorie
Warto przeczytać
Niezbędne formalności pogrzebowe
Śmierć bliskiej osoby jest doświadczeniem trudnym. W zależności od miejsca śmierci wymagane jest uzyskanie odpowiednich dokumentów, na podstawie których zakład pogrzebowy może rozpocząć procedurę pochówku. Okoliczności...
Co obejmuje kompleksowa obsługa pogrzebu?
Po śmierci bliskiej osoby to rodzina musi zająć się wszelkimi formalnościami związanymi z jej pochówkiem. W takiej sytuacji konieczne jest nie tylko zorganizowanie wymaganych dokumentów, lecz także wybranie formy...
Całoroczna opieka nad grobem - dla kogo to dobre rozwiązanie?
O rodzinne groby należy systematycznie dbać. Ich estetyczny wygląd świadczy bowiem o pamięci, wdzięczności i poszanowaniu przedstawicieli obecnie żyjących pokoleń względem swoich przodków. W praktyce jednak w nawale...
Znajdź zakłady pogrzebowe
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas