Materiał Partnera
Jakich formalności pogrzebowych należy dopełnić po śmierci bliskiej osoby?

Jakich formalności pogrzebowych należy dopełnić po śmierci bliskiej osoby?

Po śmierci bliskiej osoby należy zmierzyć się z wieloma formalnościami, które w tak ciężkim emocjonalnie czasie mogą przysporzyć wielu trudności. Samodzielna organizacja wszystkich aspektów związanych z pogrzebem może być więc wyzwaniem. Warto wtedy pamiętać, że istnieją fachowe firmy, które organizują takie wydarzenia niemal od A do Z. Jakie formalności pogrzebowe są w tym czasie niezbędne?

 

Karta i akt zgonu oraz zasiłek pogrzebowy

 

Dokumenty, które należy bezwzględnie uzyskać po śmierci każdej osoby, to karta wystawiana przez lekarza oraz akt zgonu z Urzędu stanu Cywilnego. Ten rodzaj zaświadczeń jest w  późniejszym czasie podstawą do innych czynności związanych ze śmiercią, takich jak kontakt z księdzem i organizacja ceremonii pogrzebowej. 

 

Akt zgonu, jest także podstawą do uzyskania zasiłku z ZUS. Jednak mogą się o to ubiegać tylko osoby, które pokryły koszty pogrzebu o określonym stopniu pokrewieństwa m.in.:

·       małżonek,

·       rodzic,

·       ojczym i macocha,

·       dzieci z każdego małżeństwa,

·       wnuki,

·       rodzeństwo. 

W szczególnych przypadkach o zwrot kosztów może ubiegać się także pracodawca lub inna osoba organizująca ceremonię.

 

Organizacja ceremonii pogrzebowej z firmą pogrzebową lub samodzielnie

 

Organizacja ceremonii pogrzebowej to kwestia, którą warto rozpocząć od wizyty w kancelarii parafialnej. Tam też należy przedstawić wszystkie niezbędne dokumenty, ustalić czas i datę pogrzebu oraz opłacić niezbędne koszty. Należy także wykupić miejsce na cmentarzu.

 

W kwestii zakupu trumny, transportu zwłok oraz profesjonalnego pochówku warto zgłosić się do profesjonalnej firmy pogrzebowej, która w kompleksowy sposób zajmie się najmniejszymi detalami.

 

– Wybierając opcję pochówku zorganizowanego przez firmę pogrzebową, należy przedstawić kartę zgonu, a pracownicy zakładu zajmą się na ogół resztą czynności związanych z tym wydarzeniem – informuje pracownik całodobowego Centrum Pogrzebowego Maria Kramarz z Dzierżoniowa.

 

Odprawa pośmiertna z pracy i renta rodzinna

 

Jeśli zgon nastąpił podczas wykonywania pracy, krewni zmarłego mogą ubiegać się o  pośmiertną odprawę od pracodawcy. Takie świadczenie dzieli się pomiędzy wszystkich krewnych zmarłego, a jeśli do odbioru odprawy uprawniona jest tylko jedna osoba, wówczas przysługuje jej połowa kwoty zapisanej w Kodeksie pracy. 

 

Po śmierci bliskiej rodziny można także starać się o rentę rodzinną, jeśli zmarła osoba w chwili zgonu miała ustalone prawo do emerytury lub też renty. Krewni otrzymają prawo do tego świadczenia także w przypadku, gdy zmarła osoba nie pobierała takich świadczeń, jednak spełniała wszystkie określone w prawie warunki. 


Kategorie
Warto przeczytać
Jak przebiega kremacja zwłok?
Kremacja polega na spaleniu szczątków zmarłego, które następnie umieszczane są w urnie i grzebane. Ceremonia pogrzebu jest zwykle dwuetapowa. Dzieli się ona na ostatnie pożegnanie rodziny przed spopieleniem oraz na...
Jak wybrać odpowiednią klepsydrę i tablicę nagrobną?
Odejście bliskiej osoby to bardzo trudny moment w życiu każdego człowieka. Chociaż śmierć jest sprawą naturalną, to rzadko kiedy jest się na nią przygotowanym. Każdy potrzebuje czasu na żałobę, ale niestety sprawami...
Metody nanoszenia liter na nagrobki
Nagrobek to swego rodzaju pomnik dla zmarłej osoby – stąd też zazwyczaj przykładamy dużą wagę do tego, by prezentował się jak należy i był godnym upamiętnieniem zmarłego. Dużo zależy między innymi od zastosowanego...
Znajdź zakłady pogrzebowe