Materiał Partnera
Jak wygląda ceremonia pogrzebowa w obrządku katolickim?

Jak wygląda ceremonia pogrzebowa w obrządku katolickim?

Pogrzeb katolicki jest bardzo uroczystą ceremonią kościelną pełną powagi oraz podniosłej atmosfery, która obejmuje szereg określonych czynności i modlitw liturgicznych. W obrządku katolickim duży nacisk kładzie się na liturgię słowa i ofiarę eucharystyczną. Pogrzeb odbywa się najczęściej w parafii, do której należała osoba zmarła, jednak rodzina ma oczywiście prawo wybrać kościół, w którym odbędzie się ceremonia pogrzebowa.

Wystawienie ciała zmarłego i msza żałobna

Pierwszym etapem ceremonii pogrzebowej jest wystawienie ciała, które odbywa się bezpośrednio przed mszą świętą. Jeszcze do niedawna obrzędy rozpoczynały się w domu osoby zmarłej – dziś trumna ze zwłokami umieszczana jest w kaplicy lub domu pogrzebowym. To właśnie tutaj najbliższa rodzina może po raz ostatni zobaczyć zmarłego i się z nim pożegnać. Natomiast, gdy bliscy zdecydują się na spopielenie ciała, wtedy mogą pożegnać się ze zmarłym przed procesem kremacji. Drugi etap ceremonii pogrzebowej to msza święta. Kapłan prowadzi żałobników do kościoła, a ciało zmarłego transportowane jest na początku procesji - za nim podąża rodzina, przyjaciele i znajomi, którzy przyszli pożegnać zmarłego.

Jak zauważa przedstawiciel firmy pogrzebowej Gołębski w Gorzowie Wielkopolskim: trumna z ciałem zmarłego lub urna z prochami ustawiana jest w kościele na katafalku przed ołtarzem. Wokół niej umieszcza się świece oraz składa wieńce, które po mszy przenoszone są na cmentarz przez pracowników zakładu pogrzebowego.

Na początku mszy ksiądz pozdrawia wspólnotę i podkreśla chrześcijański wymiar śmierci. Pożegnanie w imieniu zmarłego najczęściej wygłaszane jest przez księdza, który podczas mszy pociesza rodzinę i bliskich zmarłego oraz poleca jego duszę Bogu. Zdarza się również, że mowę pogrzebową wygłaszają osoby z najbliższej rodziny. Kazanie w całości jest poświęcone osobie zmarłej i tematyce śmierci. W czasie mszy trumna jest święcona przez kapłana wodą święconą, często również jest okadzana kadzidłem.

Uroczystości na cmentarzu

Po mszy kondukt żałobny przenosi zwłoki na cmentarz, a żałobnicy w drodze na miejsce pochówku śpiewają psalmy i pieśni żałobne. W zależności od tego, jak daleko położony jest kościół od cmentarza, kondukt żałobny formuje się od razu po wyjściu z kościoła, lub po prostu wierni dojeżdżają do cmentarza, a następnie od jego bram rozpoczyna się procesja do grobu. To właśnie podczas niej wierni mogą odmawiać modlitwy lub śpiewać pieśni żałobne.

Czasami może się zdarzyć, że pogrzeb pozbawiony jest mszy w kościele. W tej sytuacji jej namiastka odbywa się na cmentarzu przy grobie. To tutaj wszyscy ponownie modlą się za zmarłego i wygłaszają mowy pogrzebowe. Ostatnim elementem ceremonii pogrzebowej w Gorzowie jest złożenie ciała zmarłego do grobu, pokropienie trumny lub urny wodą święconą i rzucenie na nią grudki piachu, która ma symbolizować ulotność naszego życia na ziemi. Po zakopaniu grobu układane są na nim kwiaty. Zwykle jest to także czas na złożenie kondolencji najbliższym zmarłego. To jak przebiegnie cała ceremonia, w dużym stopniu zależy od rodziny, dlatego jeżeli bliscy nie życzą sobie kondolencji – nie należy ich składać. Wiele organizacyjnych rzeczy uzależnione jest także od oferty zakładu pogrzebowego, dlatego przed wyborem odpowiedniej firmy, warto najpierw zapoznać się z jej ofertą.

Kategorie
Warto przeczytać
Kryteria wyboru domu pogrzebowego
Pojawiająca się w kręgach rodzinnych śmierć, napawa wszystkich głębokim smutkiem, który, powodując traumę, pozostaje w sercach naprawdę długo. Podejmowanie jakichkolwiek decyzji w tym właśnie okresie, nie należy do...
Na czym polega kremacja zwłok?
Zgodnie z ustawą z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych, ciało osoby zmarłej można grzebać na cmentarzu lub dokonać kremacji zwłok i również pochować prochy. W Polsce nie można przechowywać urny w...
Kwiaty na pogrzeb. Jakie wieńce i wiązanki wybierać?
Doniosłość uroczystości pogrzebowych w polskiej kulturze podkreślają kwiaty. Okazałe wieńce i wiązanki, a także mniejsze bukiety oraz pojedyncze kwiaty niesione są przez uczestników konduktu żałobnego, a następnie...
Znajdź zakłady pogrzebowe