Jak przygotować i przystroić grób?

Jak przygotować i przystroić grób?

Zastanawiasz się, jak przygotować grób? Jeśli nie masz czasu na dokładne porządki, możesz skorzystać z usług firm oferujących sprzątanie nagrobków. Chcesz samodzielnie zająć się porządkowaniem i dekoracją grobu? Przeczytaj wskazówki, jakich detergentów użyć do czyszczenia i dowiedz się, jak przystroić nagrobek. Sprawdź, jakie znicze i wiązanki wybrać.  

Jak przygotować grób?

Przed wyborem wiązanek i innych dekoracji musisz pamiętać o dokładnym oczyszczeniu grobu. Możesz zająć się tym samodzielnie lub skorzystać z usług firm oferujących sprzątanie grobów. Wiele zakładów pogrzebowych świadczy takie usługi.

To idealne rozwiązanie dla osób, których bliscy są pochowani w różnych częściach kraju i dojazd na cmentarz i sprzątniecie każdego nagrobka nie są możliwe. Z usługi chętnie korzystają też osoby mieszkające za granicą, a także osoby starsze lub schorowane, które nie mają możliwości samodzielnie uprzątnąć nagrobka.

Firmy zapewniają kompleksowe usługi, więc nie musisz się o nic martwić. Poza sprzątnięciem grobu możesz skorzystać z uprzątnięcia terenu wokół grobu, odśnieżania czy zapalenia zniczy i zakupu wiązanki na pomnik. Z usługi możesz skorzystać nie tylko jednorazowo, np. na 1 listopada, ale także wykupić abonament na kilka miesięcy. Z całorocznej obsługi korzystają głównie osoby przebywające za granicą.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne sprzątanie nagrobka, pamiętaj o dobraniu odpowiednich detergentów do czyszczenia płyty nagrobka. Nagrobki z marmuru mogą ulec zniszczeniu, więc nie wolno ich czyścić mocnymi detergentami i ostrymi szczotkami. Wystarczy użyć wody i szmatki.

Groby wykonane z lastriko są odporne nawet na wybielacze i mocne płyny do mycia. Do czyszczenia przyda się też szczotka i zimna woda. Groby granitowe można umyć zimną wodą, a w przypadku silnych zabrudzeń możesz użyć mocniejszych środków.

Wybór kwiatów, wiązanek i zniczy

Szczególnie w okresie jesiennym, gdy zbliża się 1 listopada, zastanawiamy się, jak przystroić grób na Wszystkich Świętych. Do wyboru są kwiaty, wiązanki i szeroki wybór zniczy.

Bukiet kwiatów na grób

Klasycznym rozwiązaniem są chryzantemy lub róże. Pomyśl też o wrzosach. Kwiaty kojarzące się jesienią zdobią nie tylko balkony i ogrody, ale także cmentarze. Różnorodność barw, m.in. fiolet, biel, purpura, pozwala na przygotowanie różnych kompozycji. Poza tym zaletą wrzosów jest to, że są bardzo wytrzymałe zarówno na deszcz, a nawet mróz. Dostaniesz je w każdej kwiaciarni. Możesz wybrać cięte kwiaty i wstawić jesienny bukiet do wazonu albo kupić wrzosy w doniczce.

Wiązanki na pomnik

Wybierz klasyczne wiązanki z chryzantem, róż czy gerberów. A może chcesz postawić na coś oryginalnego? Spróbuj samodzielnie wykonać wiązankę. Jeśli potrzebujesz wiązanki na Wszystkich Świętych, możesz wykorzystać jesienne dekoracje.

Kasztany i liście zebrane na jesiennym spacerze idealnie pasują do stworzenia ciekawej wiązanki na cmentarz. Samodzielna praca to także dobry pomysł na zajęcie dla najmłodszych. Dzieci mogą samodzielnie wykonać wiązankę na grób babci czy dziadka. Jeśli zależy ci na trwałości ozdób, wybierz sztuczne wiązanki, które wytrzymają nawet deszczową i mroźną pogodę.

Znicze na grób

Wybór zniczy na rynku jest ogromny, jednak najlepiej wybierać klasyczne propozycje, które zawsze są eleganckie. Lampiony z dużą ilością ozdób trudno dopasować, by grób wyglądał odpowiednio. Jeśli chodzi o kształt, możesz wybrać znicze kwadratowe, okrągłe i w kształcie serca. W niektórych sklepach dostępne są nawet grające znicze, jednak nie są w ogóle praktyczne.

Nie wybieraj zniczy plastikowych, nie są trwałe, a w dodatku są zbyt lekkie. W wietrzną pogodę znicz z plastiku może się przewrócić. Zazwyczaj takie znicze są słabej jakości, a w dodatku mogą się przepalić i zniszczyć płytę nagrobną. Wymienny wkład nie ma sensu, bo plastik pod wpływem ciepła się powygina, więc lampion nie nadaje się do ponownego użytku.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór szklanych zniczy, które są praktyczne i odporne na wysokie i niskie temperatury. Wybieraj takie z wymiennym wkładem. Na rynku dostępne są również znicze elektryczne, które świecą się dłużej niż płomień tradycyjnej świecy z wosku.  

Kategorie
Warto przeczytać
Kim jest mistrz ceremonii pogrzebowej i jakie są jego zadania?
Obecnie coraz więcej osób decyduje się na świecki pogrzeb. Powodem takiej decyzji nie zawsze jest wiara. Taka ceremonia jest bardziej osobista i intymna, a jej przebieg prawie w całości zależy od rodziny zmarłego....
Kompleksowe usługi pogrzebowe
Śmierć bliskich to wydarzenie, które bardzo często uniemożliwia najbliższej rodzinie normalne funkcjonowanie. Niestety na jej barkach zawsze spoczywa konieczność zorganizowania godnego pochówku, który poprzedzony jest...
Najważniejsze elementy oprawy pogrzebowej
Pogrzeb jest zawsze trudnym, traumatycznym przeżyciem dla rodziny i znajomych zmarłej osoby. Bardzo duże znaczenie w jego organizacji ma przygotowanie oprawy, która pozwoli nam na stworzenie odpowiedniej atmosfery i...
Znajdź zakłady pogrzebowe