Artykuł sponsorowany
Eksportacja ciała. Co to znaczy i jak się odbywa?

Eksportacja ciała. Co to znaczy i jak się odbywa?

Śmierć bliskiej osoby jest momentem niezwykle trudnym. Jednak nawet w tak ciężkiej sytuacji trzeba zachować trzeźwość umysłu, a także wiedzieć, w jaki sposób dopełnić formalności związanych m.in. z eksportacją ciała. Jak odbywa się eksportacja zwłok, co to znaczy oraz co należy zrobić, aby ciało zmarłego zostało przewiezione do chłodni, w której będzie oczekiwało na pochówek?

 

Eksportacja ciała z domu, mieszkania, placówki opiekuńczej

Niezależnie od tego, w jakim miejscu nastąpił zgon, ciało osoby zmarłej musi zostać przetransportowane do chłodni, w której będzie oczekiwało do czasu organizacji pogrzebu. To właśnie eksportacja, która oferowana jest przez zakład pogrzebowy przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Wystarczy zadzwonić na numer telefonu danego zakładu, by pracownicy w przeciągu zaledwie kilku godzin zjawili się oraz odebrali ciało osoby zmarłej. W Częstochowie usługę transportacji oraz innych usług pogrzebowych oferuje zakład pogrzebowy Zasępa Tysiąclecie.

Ważne jest jednak, aby wcześniej uzyskać kartę zgonu. To dokument, który upoważnia zakład pogrzebowy do eksportacji. Sposób jej uzyskania jest zależny od miejsca zgonu. Jeżeli osoba zmarła w domu lub mieszkaniu, należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym (w godzinach pracy najbliższego ośrodka zdrowia) lub z pogotowiem ratunkowym, którego lekarz stwierdzi zgon oraz wystawi kartę zgonu. W sytuacji, kiedy śmierć nastąpi w szpitalu lub placówce medyczno-opiekuńczej, dokument ten wystawia personel danej placówki.

W przypadku zgonu poza miejscem zamieszkania lub pobytu np. w wyniku wypadku, kiedy ciało zostało przetransportowane do zakładu medycyny sądowej, oprócz karty zgonu niezbędne jest również pozwolenie prokuratora na wydanie oraz eksportację ciała.

 

Transport ciała zmarłego z zagranicy

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku, kiedy zgon nastąpił poza granicami naszego kraju. Procedura jest nieco bardziej skomplikowana, aczkolwiek międzynarodowy transport zwłok jest możliwy. Dokumenty, które są niezbędne do transportu ciała to zgoda starosty powiatowego lub prezydenta miasta na transport ciała do Polski, akt zgonu lub inny dokument poświadczający zgon przetłumaczony na język polski, a jeśli przyczyna zgonu nie została określona, również dokument poświadczający, że nie śmierć nie nastąpiła w wyniku choroby zakaźnej. Jeżeli osoba zmarła w wyniki choroby zakaźnej transport ciała jest niemożliwy – wówczas do kraju można sprowadzić jedynie prochy zmarłego. Warto również dodać, że wszelkie dokumenty muszą zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.

Niezbędna jest również zgoda konsula kraju, na którego terenie nastąpił zgon. Do wniosku dołącza się akt zgonu, pozwolenie wydane przez starostę lub prezydenta, a także zgodę policji lub sądu, jeśli śmierć nastąpiła w wyniku wypadku lub zabójstwa. Do przeprowadzenia eksportacji możemy upoważnić zakład pogrzebowy, który zajmie się również dopełnieniem formalności pogrzebowych.

 

Jak odbywa się eksportacja?

Eksportacja ciała jest realizowana przez doświadczonych pracowników zakładu pogrzebowego, którzy z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa oraz z należnym szacunkiem przenoszą ciało zmarłego do specjalnie przystosowanego samochodu, a następnie transportują je do chłodni, w której zwłoki oczekują na godny pochówek. W sytuacji, kiedy zwłoki zostają przetransportowane z zagranicy, pracownicy zajmują się również zgodnym z przepisami i wymogami przygotowaniem oraz zamknięciem trumny, w której będzie przewożone ciało, a także odbiorem z lotniska, jeśli ciało zostanie przewiezione samolotem.

Kategorie
Warto przeczytać
Jak wygląda proces kremacji zwłok?
Jako że w naszym kraju zazwyczaj organizuje się tradycyjny pochówek – kremacja zwłok dla wielu osób pozostaje owiana tajemnicą. Nie każdy zakład pogrzebowy ją zresztą oferuje. Bywa, że firmy działające w mniejszych...
Nagrobki i pomniki proponowane przez zakład pogrzebowy Bożena Witwicka
Zakład pogrzebowy Bożena Witwicka jest w stanie kompleksowo zająć się m.in. organizacją ceremonii czy dopełnieniem formalności związanych z pochówkiem, ale nie tylko. Dzięki rozbudowanym usługom świadczonym przez ten...
Jak wspierać bliską osobę w żałobie?
Żałoba to niezwykle trudny czas dla każdego człowieka. Strata bliskiej osoby wywołuje wiele emocji i uczuć, takich jak smutek, gniew, lęk czy poczucie winy. W tej sytuacji potrzebujemy wsparcia od rodziny, przyjaciół i...
Znajdź zakłady pogrzebowe
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas